Kościerzyna: Sąd Rejonowy nie zostanie zlikwidowany?

  Kościerzyna: Sąd Rejonowy nie zostanie zlikwidowany?

  Edyta Okoniewska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Sąd Rejonowy w Kościerzynie

  Sąd Rejonowy w Kościerzynie ©Edyta Okoniewska

  Sąd Rejonowy w Kościerzynie prawdopodobnie nie zostanie zlikwidowany. W Ministerstwie Sprawiedliwości powstał nowy projekt rozporządzenia regulującego kwestie reformy sądownictwa. Przeciwnicy likwidacji małych sądów obawiają się, że ta zmiana ma zapobiec protestom podczas Euro 2012.
  Sąd Rejonowy w Kościerzynie

  Sąd Rejonowy w Kościerzynie ©Edyta Okoniewska

  - Otrzymaliśmy informację, że w Ministerstwie Sprawiedliwości powstał nowy projekt rozporządzenia regulującego kwestie reformy sądownictwa - mówi Paweł Liedtke, radny Kościerzyny. - Zgodnie z jej nowymi założeniami likwidowane miałyby być te placówki, w których zatrudnionych jest do ośmiu sędziów. Na liście tej nie ma sądu w Kościerzynie, w którym pracuje dziewięciu sędziów. Informacje te, niestety, wciąż są jeszcze niepotwierdzone, ale otrzymaliśmy je z kręgów ministerialnych.

  Z naszych informacji wynika, że projekt nie został jeszcze podpisany przez ministra. Jednak zmiana liczby sędziów, która decydować będzie o istnieniu sądu, to niejedyna nowość w rozporządzeniu. Okazuje się, że cała reforma miałaby zacząć obowiązywać od stycznia 2013 roku, a nie w lipcu bieżącego roku, jak zakładano wcześniej. Protestujący w obronie kościerskiej placówki takie zapisy odczytują jednoznacznie - minister się łamie.

  - To dla nas wyraźny znak, że w tej reformie nic nie jest jeszcze przesądzone, a nasze protesty nie poszły na marne - dodaje Paweł Liedtke. - To dla nas bardzo budujące. Choć mamy też pewne obawy związane z tymi doniesieniami.
  Przeciwnicy reformy w poprzednim kształcie mają tylko nadzieję, że kolejna zmiana rozporządzenia nie jest tylko sprytnym zabiegiem przed zbliżającym się Euro 2012.

  - Może okazać się, że ministerstwo zdecydowało się na taki krok, aby uniknąć protestów podczas Euro. Mogłoby się wówczas okazać, że Warszawa zostanie zablokowana. Myślę, że tego, jak ostatecznie będzie wyglądała ta reforma, dowiemy się w styczniu - dodaje radny.

  Mieszkańcy powiatu kościerskiego nie wyobrażają sobie, aby tutejszy sąd rejonowy miał się stać filią placówki w Kartuzach (jak wcześniej zakładała reforma). Dlatego też bardzo mocno zaangażowali się w jego obronę. Do ministerstwa trafiło około 6 tys. podpisów mieszkańców powiatu. Wysyłano także liczne maile z prośbą o odpowiedź na pytania dotyczące kościerskiej placówki.

  WSZYSTKO O LIKWIDACJI SĄDÓW REJONOWYCH:
  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo