Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hewelianum zabierze cię w kosmiczną podróż

Kamila Grzenkowska
Hewelianum powstało dzięki pomocy finansowej miasta Gdańska, Unii Europejskiej i budżetu państwa
Hewelianum powstało dzięki pomocy finansowej miasta Gdańska, Unii Europejskiej i budżetu państwa Materiały prasowe
Już niedługo odwiedzający gdańskie Grodzisko będą wywoływać fale tsunami i zaglądać w głąb Ziemi. Centrum Hewelianum przygotowuje wystawę interaktywną "Energia, Niebo i Słońce", na której będzie można samodzielnie sprawdzić, jak działają skomplikowane, ale fascynujące prawa fizyki.

Każdy chętny zbada, jak zwykłe fale produkują energię elektryczną, jak powstaje i wygląda dźwięk i sprawdzi, jakie napięcie daje bateria zbudowana z ... własnych dłoni. Potem wystarczy wsiąść do heliolotu (statku kosmicznego) i odbyć wycieczkę po Układzie Słonecznym. Dzięki trójwymiarowej projekcji zobaczymy powierzchnię Słońca, a w "Słonecznym miasteczku" dowiemy się, jak wykorzystywać energię światła słonecznego.

W Hewelianum nie zabraknie też gabinetu patrona centrum - Jana Heweliusza, z którym będzie można zrobić sobie zdjęcie, a to natychmiast ukaże się na monitorze komputera. W sumie przygotowano 53 interaktywne stanowiska, na których każdy będzie mógł poczuć się fizykiem czy astronomem.

Cała wystawa będzie znajdować się w Kaponierze Południowej, którą wypełnią dodatkowo fotografie najciekawszych obiektów kosmicznych i wspaniałe efekty świetlne.
Wystawa "Energia, Niebo i Słońce", która zostanie otwarta pod koniec listopada, będzie w zasadzie inauguracją centrum edukacyjno- rekreacyjnego Hewelianum, podsumowującą I etap jego budowy.

- Stawiamy przede wszystkim na nowoczesność. Większość obiektów na terenie Grodziska została zrekonstruowana bądź zrewaloryzowana, a następnie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt - tłumaczy Przemysław Guzow, dyrektor PKFM Twierdza Gdańsk. - Centrum Hewelianum to jedyny taki obiekt w Polsce, a może nawet w Europie, w którego zabytkowych pomieszczeniach będzie się mieścić nowoczesne centrum edukacji .

Dzięki pomocy finansowej miasta Gdańska, funduszy Unii Europejskiej i budżetu państwa w ciągu zaledwie 18 miesięcy zrewitalizowano zniszczony teren poforteczny. Dawny blask odzyskały schrony, laboratoria, remizy, wartownie i poterny. Od lipca można oglądać wystawę "Wehikuł czasu" przedstawiającą historię Grodziska, na którą składa się 11 ekspozycji.
Zapomniane tereny Fortu Grodzisko znowu odżywają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki