25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Hewelianum zabierze cię w kosmiczną podróż

  Hewelianum zabierze cię w kosmiczną podróż

  Kamila Grzenkowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Już niedługo odwiedzający gdańskie Grodzisko będą wywoływać fale tsunami i zaglądać w głąb Ziemi. Centrum Hewelianum przygotowuje wystawę interaktywną "Energia, Niebo i Słońce", na której będzie można samodzielnie sprawdzić, jak działają skomplikowane, ale fascynujące prawa fizyki.
  Każdy chętny zbada, jak zwykłe fale produkują energię elektryczną, jak powstaje i wygląda dźwięk i sprawdzi, jakie napięcie daje bateria zbudowana z ... własnych dłoni. Potem wystarczy wsiąść do heliolotu (statku kosmicznego) i odbyć wycieczkę po Układzie Słonecznym. Dzięki trójwymiarowej projekcji zobaczymy powierzchnię Słońca, a w "Słonecznym miasteczku" dowiemy się, jak wykorzystywać energię światła słonecznego.

  W Hewelianum nie zabraknie też gabinetu patrona centrum - Jana Heweliusza, z którym będzie można zrobić sobie zdjęcie, a to natychmiast ukaże się na monitorze komputera. W sumie przygotowano 53 interaktywne stanowiska, na których każdy będzie mógł poczuć się fizykiem czy astronomem.

  Cała wystawa będzie znajdować się w Kaponierze Południowej, którą wypełnią dodatkowo fotografie najciekawszych obiektów kosmicznych i wspaniałe efekty świetlne.
  Wystawa "Energia, Niebo i Słońce", która zostanie otwarta pod koniec listopada, będzie w zasadzie inauguracją centrum edukacyjno- rekreacyjnego Hewelianum, podsumowującą I etap jego budowy.

  - Stawiamy przede wszystkim na nowoczesność. Większość obiektów na terenie Grodziska została zrekonstruowana bądź zrewaloryzowana, a następnie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt - tłumaczy Przemysław Guzow, dyrektor PKFM Twierdza Gdańsk. - Centrum Hewelianum to jedyny taki obiekt w Polsce, a może nawet w Europie, w którego zabytkowych pomieszczeniach będzie się mieścić nowoczesne centrum edukacji .

  Dzięki pomocy finansowej miasta Gdańska, funduszy Unii Europejskiej i budżetu państwa w ciągu zaledwie 18 miesięcy zrewitalizowano zniszczony teren poforteczny. Dawny blask odzyskały schrony, laboratoria, remizy, wartownie i poterny. Od lipca można oglądać wystawę "Wehikuł czasu" przedstawiającą historię Grodziska, na którą składa się 11 ekspozycji.
  Zapomniane tereny Fortu Grodzisko znowu odżywają.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo