Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akordeonowy czarodziej Galliano

Tomasz Rozwadowski
Richard Galliano - legenda akordeonu pierwszy raz odwiedzi Trójmiasto
Richard Galliano - legenda akordeonu pierwszy raz odwiedzi Trójmiasto Materiały promocyjne
Cykl koncertowy JaZzGdyni w najbliższy czwartek zaprezentuje gwiazdę pierwszej wielkości, a właściwe kilka gwiazd w jednym zespole. Po raz pierwszy w Trójmieście wystąpi legendarny francuski wirtuoz akordeonu Richard Galliano

W międzynarodowym składzie towarzyszącego mu zespołu znajdą się równie wybitni i równie oczekiwani w Polsce muzycy: pianista Gonzalo Rubalcaba, kontrabasista George Mraz i perkusista Clarence Penn. Równie barwna będzie sama muzyka, w niepowtarzalny sposób łącząca tradycje muzyczne Europy i obu Ameryk, jazz, muzykę etniczną i klasyczną.

Urodzony w 1950 r. we francuskiej rodzinie włoskiego pochodzenia, Galliano jest słynny głównie jako akordeonista, ale znakomicie gra także na organach, fortepianie, a nawet na gitarze. Zaczynał od tradycyjnej muzyki francuskiej i włoskiej oraz klasyki, ale już jako nastolatek zainteresował się jazzem i odnosił coraz większe sukcesy grając na różnych instrumentach z gwiazdami światowego jazzu.

Przełomem w jego karierze było spotkanie z wielkim argentyńskim kompozytorem i wirtuozem bandoneonu Astorem Piazollą, twórcą gatunku nuevo tango. Właśnie on zaraził Galliano nowatorskim traktowaniem melodii harmonii i rytmu. Oryginalny styl Galliano był już w pełni rozkwitu na początku lat 80., gdy muzyk otrzymał prestiżową Django Reinhard Prix, przepustkę do panteonu francuskiego jazzu.

Obecnie gra z najwybitniejszymi partnera, czego żywym dowodem będzie koncert w Pokładzie.
Galliano należy do prekursorów World Music, a w jego All Stars znaleźli się Czech (Mraz), Kubańczyk (Rubalcaba) i Afroamerykanin (Penn). Basista i pianista są dodatkowo przykładami wielkich talentów muzycznych, które opuściły kraje realnego socjalizmu, by w wolnym świecie zrobić wielkie, międzynarodowe kariery.

Mraz opuścił Czechosłowację w pamiętnym 1968 r. i po ukończeniu studiów w Berklee School of Music grał z gigantami jazzu: Dizzym Gillespiem, Oscarem Petersonem, Stanem Getzem. Nieco odmiennie potoczyła się kariera Rubalcaby - pianista osiadł w USA dopiero w 1996 r., będąc już powszechnie znanym jazzmanem. Najmłodszy w zespole jest perkusista, który do życia w USA nie musiał się przystosowywać, pochodzi bowiem z Detroit, a na jazzowych scenach debiutował już jako 15-latek.

Tak bogate i różnorodne kompetencje muzyczne w jednym zespole są czymś niezwykłym. Warto przekonać się osobiście, przestępując gościnne progi klubu Pokład.

Gdynia, g. 19.00, klub Pokład, al. Jana Pawła II 11, bilety: 95 i 110 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki