Codziennik kulturalny - czwartek, 30 października 2008 r.

  Codziennik kulturalny - czwartek, 30 października 2008 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na czwartek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Magda Piskorczyk z zespołem


  19.30
  Gdynia, Blues Club, Portowa 9
  Bilety: 25 i 30 zł


  W gdyńskim klubie zagra ze swoim zespołem Magda Piskorczyk, jedna z największych gwiazd na firmamencie współczesnego polskiego bluesa. Jest znakomita w występach na żywo, w Trójmieście grywa co kilka miesięcy i za każdym razem przyciąga tłum fanów. W pełni zasłużenie, zresztą cieszy się uznaniem w USA, gdzie wykonawcy zagraniczni bardzo rzadko zwracają uwagę. Jej głównym atutem jest niezwykle mocny, niski głos o ciemnej barwie przypominającej głosy czarnoskórych wokalistek, ale posiadający własne, natychmiastowo rozpoznawalne brzmienie, równie dobrze sprawdzające się w tradycyjnym bluesie jak i w kompozycjach bluesrockowych.
  Magda jest wokalistką i gitarzystką, a w Gdyni wystąpi ze swoimi stałymi współpracownikami, którzy z dużym polotem wspierają liderkę. Na gitarach - dobro, akustycznej i elektrycznej - zagra Aleksandra Siemieniuk, na kontrabasie Roman Ziobro, na instrumentach klawiszowych Stanisław Witta, wszyscy w repertuarze bluesowym czują się jak ryby w wodzie.

  Nie tylko dla pań


  18.00
  Gdańsk, NCK, Korzenna 33/35
  Wstęp wolny


  Monika Szwaja, pisarka i dziennikarka telewizyjna, autorka m.in. "Zapisków stanu poważnego", "Domu na klifie" i "Klubu Mało Używanych Dziewic" w Gdańsku zaprezentuje swoje nowe oblicze, a mianowicie wystąpi w roli wydawcy i promotora. Jej autorskie Wydawnictwo SOL rozpoczęło właśnie serię "Monika Szwaja poleca". A pierwszą pozycją tego cyklu jest książka "Milaczek", debiut młodej gdańszczanki, Magdaleny Witkiewicz. Ta pełna ciepła i humoru książka, ze znakomitymi ilustracjami Henryka Sawki, jest doskonałym panaceum na jesienne smutki. Obie panie spotkają się z czytelnikami w Ratuszu Staromiejskim.

  Loretta


  19.00
  Sopot, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Boh. Monte Cassino 55/57
  Bilety: 20 i 30 zł


  Tytułowa bohaterka spektaklu reżyserowanego przez Michała Kotańskiego, Loretta, marzy o niezależności. Na jej drodze do wolności stają: Rosjanka Sophie, niedoszły producent filmów dla dorosłych Michael i zakochany w niej Dave. Sztuka "Loretta" kanadyjskiego autora George'a F. Walkera jest właśnie o wolności. Lorrie uważa, że być wolnym to znaczy mieć pieniądze. Sęk w tym jednak, że aby pieniądze zdobyć, trzeba się uzależnić od różnych osób i sytuacji. Na tle groteskowej historii młodej dziewczyny przybywającej z prowincji do dużego miasta, kanadyjski autor, Walker, prowadzi rozważania o moralnym relatywizmie oraz ucieczce od odpowiedzialności.

  Kameralistyka


  18.00
  Sopot, Dworek Sierakowskich, Czyżewskiego 12
  Wstęp wolny


  Gościem Czwartkowego Wieczoru Muzycznego będzie Kwartet Smyczkowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w składzie: Izabela Bogusz (I skrzypce), Grzegorz Bogusz (II skrzypce), Marta Wroniszewska (altówka) i Karol Wroniszewski (wiolonczela). Zespół powstał w 2004 roku. Posiada bogaty repertuar koncertowy - obok utworów takich mistrzów jak: J. Haydn, W.A. Mozart, L. van Beethoven, F. Mendelssohn-Bartholdy, D. Szostakowicz, A. Borodin czy E. Elgar z powodzeniem wykonuje muzykę kompozytorów polskich, muzykę współczesną oraz popularną.

  Siostrunie


  19.00
  Gdynia, Teatr Muzyczny, pl. Grunwaldzki 1
  Bilety: 16-40 zł


  Bohaterki sztuki Goggina to pięć szalonych sióstr z Zakonu Małych Sióstr w Hoboken. Postanawiają one przygotować muzyczny show, by zdobyć pieniądze na pogrzeb zakonnic, które odeszły na
  tamten świat. A wszystko z winy siostry Julii, z zapałem eksperymentującej w kuchni. Tak w zarysie przedstawia się libretto tej komedii muzycznej. Absurdalność sytuacji podkreśla tekturowa scenografia w kolorze różowo-seledynowym, z plakatami Marilyn Monroe i Elvisa Presleya.

  Trick or Treat


  20.00
  Gdańsk, Blue Time Jazz Club, Kaprów 19D
  Wstęp wolny


  W oliwskim Blue Time co tydzień odbywają się muzy-czne spotkania z zespołem Trick or Treat. W skład grupy wchodzą: Michał Ciesielski (saksofon altowy), Michał Wandzilak (fortepian), Mi-chał Bak (kontrabas) i Andrzej Szczepkowski (perkusja).

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo