25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Dom pozostanie domem

  Dom pozostanie domem

  Maciej Jędrzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jest szansa, że Dom Pomocy Społecznej im. św. Elżbiety nie ulegnie likwidacji. To efekt rozmów władz powiatu starogardzkiego oraz właściciela nieruchomości, którym jest Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety - Prowincja w Toruniu.
  Zgromadzenie wypowiedziało władzom powiatu dotychczasową umowę, na mocy której DPS korzystał z nieruchomości bezpłatnie. Samorząd nie przyjął zaproponowanej przez właściciela stawki czynszu w wysokości ponad 40 tys. zł miesięcznie. Radni zdecydowali o likwidacji DPS. Pod znakiem zapytania stanął los 64 przewlekle chorych mieszkańców placówki i ponad 40 jej pracowników. W Toruniu strony przeprowadziły rozmowę ostatniej szansy.

  - Stanęło na tym, że są dwa rozwiązania - mówi starosta starogardzki Leszek Burczyk. - Jedno zakłada, że powstanie nowa siedziba dla DPS, na budowę której mielibyśmy czas do wiosny 2010 roku. Do tego czasu nadal korzystalibyśmy ze starego budynku bezpłatnie.


  Drugi wariant polega na tym, że zgromadzenie przeprowadzi modernizację DPS, co miałoby trwać około pół roku. Część mieszkańców zostałaby na czas remontu przeprowadzona do innych placówek. Zmodernizowany obiekt miałoby jednak prowadzić zgromadzenie.

  - Bez względu na to, jakie rozwiązanie zostanie przyjęte i tak przeprowadzimy modernizację budynku - zaznacza przełożona prowincji, siostra Kazimiera B. Kołodziejczyk. - Chcemy bowiem w nim uruchomić tego typu placówkę o wysokich standardach. Koszty pobytu mieszkańców nie byłyby wysokie, a mogą być i mniejsze od obecnych.

  Zarząd powiatu poinformuje o wyborze wariantu działania w listopadzie. Wiadomo jednak już teraz, że budowa nowej siedziby DPS kosztować miałaby szacunkowo 2-3 mln zł. Zdaniem władz powiatu, wybór tego rozwiązania wiązałby się z zabiegami o wsparcie inwestycji pieniędzmi z budżetu województwa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo