Codziennik kulturalny - środa, 29 października 2008 r.

  Codziennik kulturalny - środa, 29 października 2008 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na środę? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Zespół OXY.GEN na żywo


  20.00
  Gdańsk, klub Parlament, św. Ducha 2
  Bilety: 15 zł


  Trójmiejski zespół OXY.GEN, zaliczany do najbardziej oryginalnych formacji rockowych w kraju, wystąpi w klubie Parlament. Z reguły przy takich okazjach pisze się, że koncert będzie promocją nowej płyty. Tak jest w istocie, ale nowego albumu OXY.GEN o kuszącym tytule "Dziewczyny", nie można kupić w sklepach.
  Jest dostępny wyłącznie w internecie, do odsłuchania i bezpłatnego pobrania na stronie www.oxygenmusic.pl. Grupa powstała w 1998 roku, z inicjatywy dwóch byłych muzyków znanej grupy Illusion, Pawła Herbascha i Darka Śmigla, którzy do składu zaprosili wokalistę Wojtka Wysockiego i grającego na instrumentach elektronicznych Rafała Rachowskiego. Bardzo szybko wypracowali sobie własny styl, będący mieszanką rocka, hip-hopu, elektroniki i
  funky. W tym duchu nagrali w 2002 roku pierwszy, entuzjastycznie przyjęty album "Toxygen". Po licznych koncertach i zmianach personalnych OXY.GEN nagrał nową płytę, którą od momentu premiery pobrało już ponad 17 tysięcy internautów.

  Amerykańskie Zaduszki


  19.00
  Gdańsk, Galeria Pionova, Olejarnia 2
  Wstęp wolny


  Wieczór pt. "Spotkania na wzgórzu", zorganizowany przez American Corner z okazji Zaduszek, odbędzie się dzisiaj (a nie jak napisaliśmy wczoraj - we wtorek). Głównym punktem spotkania będzie prezentacja antologii "Spoon River" amerykańskiego poety Edwarda Lee Mastersa. Wieczór poprowadzi Daniel Bourne - amerykański poeta i profesor literatury. Poezję Mastersa przeczyta aktor Florian Staniewski. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa kolaży Jana Miśka pt. "W pobliżu cienia".

  Loretta


  19.00
  Sopot, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Boh. Monte Cassino 55/57
  Bilety: 20 i 30 zł


  Tytułowa bohaterka spektaklu reżyserowanego przez Michała Kotańskiego, Loretta, marzy o niezależności. Na jej drodze do wolności stają: Rosjanka Sophie, niedoszły producent filmów dla dorosłych Michael i zakochany w niej Dave. Sztuka "Loretta" kanadyjskiego autora George'a F. Walkera jest właśnie o wolności. Lorrie uważa, że być wolnym to znaczy mieć pieniądze. Sęk w tym jednak, że aby pieniądze zdobyć, trzeba się uzależnić od różnych osób i sytuacji. Na tle groteskowej historii młodej dziewczyny przybywającej z prowincji do dużego miasta, kanadyjski autor, Walker, prowadzi rozważania o moralnym relatywizmie oraz ucieczce od odpowiedzialności.

  Filmowe 30 minut


  19.00
  Sopot, Kawiarnia Bursztynowa, molo
  Wstęp wolny


  Podczas spotkań multimedialnych Bursztynowa Fregata zaprezentowana zostanie trzecia część cyklu poświęconego dorobkowi młodych polskich filmowców, którzy przygotowali swoje debiuty w ramach pierwszej edycji programu "30 minut". Dzisiaj zobaczymy trzy produkcje: "Bez iluzji" Krzysztofa Krzysztofa, "Męczeństwo Mariana" Adriana Panka i
  "Autor wychodzi" Dominiki Montean.

  Słowo Herberta


  18.00
  Sopot, teatr Atelier, Mamuszki 2
  Wstęp wolny


  Rok 2008 poświęcony został wybitnemu polskiemu poecie Zbigniewowi Herbertowi. Sopocki teatr Atelier z tej okazji przygotował spektakl pt. "Słowo Herberta". Przy muzyce pianisty Roberta Grudnia wiersze zmarłego przed dekadą Herbeta recytować będzie aktor Krzysztof Kolberger. Przedstawieniu towarzyszyć będzie promocja książki "Przypadek - nie przypadek" Krzysztofa Kolbergera oraz płyty z muzyką do spektaklu.

  Punkabilly w Uchu


  20.00
  Gdynia, klub Ucho, św. Piotra 2
  Bilety: 15 zł


  W naszym kraju bardzo rzadko ostatnio występują zespoły z Węgier. Tym ciekawiej zapowiada się więc koncert budapeszteńskiej kapeli The Silver Shine w gdyńskim Uchu. Bratanków poprzedzi rodzima grupa Po Drugiej Stronie. The Silver Shine grają ze sobą od czterech lat. Zaczynali od muzyki punkowej, stopniowo skłaniając się w kierunku punkabilly. Muzycy cieszą się sporym uznaniem w całej Europie i za oceanem. Zespół nagrał już dwa albumy. Doskonale przyjęta przez fanów i prasę została druga płyta - "Don't Trust the Girl with the Chainsaw".

  DKF Marcello


  20.30
  Sopot, kino Polonia, Boh. Monte Cassino 55/57
  Bilety: 17 i 26 zł (2 i 4 projekcje)


  Kolejna odsłona DKF Marcello to drugie spotkanie z twórczością najbardziej kontrowersyjnego polskiego reżysera, Andrzeja Żuławskiego. Tym razem będzie można obejrzeć ekranizację "Trylogii Księżycowej" Jerzego Żuławskiego - "Na srebrnym globie", z Andrzejem Sewerynem, Grażyną Dyląg, Krystyną Jandą, Henrykiem Bistą i Leszkiem Długoszem w obsadzie. Ta epicka opowieść rozgrywa się wśród kolonizatorów Srebrnego Globu, przybyłych ze Starej Ziemi. Żuławski opisuje wydarzenia w Innym Świecie, w Świecie Nowym, jednak powtarzającym błędy Świata Starego. Film jest trawestacją najważniejszych wątków ze starego i Nowego Testamentu.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo