Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygraj drewniany dom! Budujemy więcej domów z drewna

Iwona Nody
Drewniane domy mają swój urok
Drewniane domy mają swój urok Iwona Nody
Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu z drewna. To właśnie takie konstrukcje z roku na rok zyskują rzesze zwolenników. To nie tylko inwestycja, ale również nowa moda.

Drewniane konstrukcje, tak jak i murowane, mają swoje wady oraz zalety. Znaczną przewagą domów drewnianych nad murowanymi zdaje się czas, w jakim można je postawić. Od podpisania umowy w Danielowej Dolinie, w której powstaje osiedle domów drewnianych, klucze odebrać można już w ciągu trzech miesięcy.

Każdy, komu zależy na czasie, powinien się zastanowić nad budownictwem drewnianym. Budowa ogranicza się do montażu drewnianych elementów. Nie są potrzebne przestoje technologiczne, na które najczęściej narzekają ci, którzy się zdecydowali na budowę domu murowanego. Z kolei dom murowany to dobry pomysł dla wszystkich, którzy chcą rozciągnąć budowę na kilka lat.
Domy drewniane można stawiać o każdej porze roku. Jedynie zalanie fundamentów nie powinno się odbywać w czasie, gdy na dworze panują mrozy.

Czytaj też: Drewniane domy były na Kaszubach od lat

Specyficznego mikroklimatu, który się tworzy w domach drewnianych, niestety, nie da się odtworzyć w budownictwie murowanym. Drewno ma zdolność do samoregulacji wilgotności. Mówi się nawet, że mieszkańcy takich budynków żyją dłużej.

- My, Polacy, jesteśmy społeczeństwem wiejskim - mówi Daniel Czapiewski, właściciel firmy Danmar w Szymbarku. - Praktycznie każdy z nas wywodzi się ze wsi i chce do niej wrócić. Większość społeczeństwa chciałaby mieć swój drugi dom właśnie na wsi. Ludzie, którzy się na niego decydują, często wybierają właśnie budownictwo drewniane.

Koszty budowy drewnianych domów nie są niebotyczne. To również przyciąga tych, którzy dysponują mniejszą kwotą.
- Dom drewniany wykonywany metodą gospodarczą to koszt nawet 1,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy - mówi Daniel Czapiewski. Budując dom o przeciętnym standardzie, należy się liczyć z kosztami 2 tysiące - 2,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy.

Wszystko o konkursie na stronie www.dziennikbaltycki.pl/wygrajdrewnianydom

Każdy, kto chce zamieszkać w drewnianym domu, musi brać pod uwagę koszty konserwacji. Po około 3-5 latach trzeba poddać taki budynek małemu remontowi, którego koszt może wynosić 2 do 3 proc. wartości całego budynku.

Mimo iż domy wyglądają tradycyjnie, technologia ich budowy nie jest przestarzała. To nowoczesna technologia, zapewniająca wyjątkowe warunki mieszkaniowe.

Przy budowie drewnianych domów stosuje się tarcicę iglastą - świerkową i sosnową. Jedynym drewnem z drzew iglastych, które się stosuje przy budowie takich budynków, jest topola.

Czytaj także: Drewniane domy są zdrowe i ekologiczne

Największą zaletę domów drewnianych stanowi jednak ich urok. Tradycyjne budownictwo jest czymś wyjątkowym i spełniającym oczekiwania wymagających klientów.

- Marzy mi się budowa domu - mówi Wojciech Hinc z Gdańska. - Cenię sobie przede wszystkim spokój. Drewniane domy mają swój urok, wydają się wyjątkowo ciepłe i rodzinne. Chciałbym zamieszkać w spokojnej okolicy za miastem i tam właśnie wychowywać moje córki - to najlepsze, co może mi się przytrafić.
Największą przeszkodą dla chcących wybudować drewniany dom jest mało rozpowszechniona technologia. Nie wszystkie firmy zajmują się stawianiem takich budynków. To budownictwo jest nadal bardziej popularne w USA czy Kanadzie niż w Polsce.
Coraz więcej osób decyduje się na drewniane domy, bo wykonane są z produktów całkowicie odnawialnych. To budownictwo przyjazne środowisku.

Każdy musi sam podjąć decyzję, na jaki dom się zdecyduje. Warto jednak przestać myśleć schematycznie i poważnie rozważyć obie opcje. W Centrum Edukacji i Promocji Regionu można obejrzeć domy firmy Danmar.

Czytaj też: Kaszubskie osiedle w Danielowej Dolinie

Ryszard Janauis Święćkowski, właściciel Biura Obsługi Inwestycji de Janauis BP w Kościerzynie:
Drewniane domy z pewnością mają swój urok. Polacy jednak częściej decydują się na domy murowane. Takie budownictwo daje im poczucie bezpieczeństwa. Uważa się, że są one długowieczne i bardziej trwałe niż domy drewniane. Jest w tym sporo prawdy. Domy murowane dają poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Wynika to prawdopodobnie z naszej polskiej tradycji. Od XVIII wieku większość dworków i pałacyków była murowana. Domy drewniane są z pewnością bardziej ekologiczne. Drewno jest przyjazne człowiekowi. To bliższy naturze sposób budowania domów.
Niezbędne jest odpowiedniej jakości drewno. Drzewa, z jakich się je pozyskuje, powinny mieć odpowiednią wielkość i trwałość. Powinny zostać również odpowiednio wysuszone. Domy drewniane trzeba regularnie poddawać konserwacji. Nie ma wielkiej różnicy w kosztach przy budowie domów murowanych i drewnianych.

Daniel Czapiewski, właściciel firmy Danmar z Szymbarku:
Domy drewniane mają wiele zalet. Są trwałe i bardziej wytrzymałe od tych murowanych. Co najważniejsze, są mniej energochłonne i bardziej przyjazne środowisku. Drewno, w przeciwieństwie do betonu, jest izolatorem. Domy są więc cieplejsze. Drewno towarzyszy człowiekowi praktycznie przez całe życie. To świetny budulec dla każdego, komu zależy na zdrowiu.
My, Polacy, jesteśmy społeczeństwem wiejskim. Praktycznie każdy z nas wywodzi się ze wsi i chce do niej wrócić. Większość społeczeństwa chciałaby mieć swój drugi dom właśnie na wsi. Ludzie, którzy się na niego decydują, często wybierają budownictwo drewniane.
Domy drewniane kupuje coraz więcej osób. To modne i zdecydowanie tańsze od budowy tradycyjnego domu murowanego.
Postawienie takiego domu to zdecydowana oszczędność. Wybudowanie drewnianego domu to koszt około 2- 2,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy.

Pytanie nr 5: Ile tygodni trzeba, aby postawić drewniany dom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki