27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  "Kulawy" skarży Polskę do Strasburga

  "Kulawy" skarży Polskę do Strasburga

  Marcin Pszczółkowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Niepełnosprawny Jan R., ps. "Kulawy", któremu zarzuca się kierowanie zbrojnym gangiem, skarży Poskę. Odpowiedni dokument złożył do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Jan R. twierdzi, że w areszcie w Elblągu nie może normalnie funkcjonować. Jego skargą zainteresowała się już Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
  Proces Jana R. od kilku lat toczy się przed Sądem Okręgowym w Elblągu. Zarzuty są poważne - członkowie jego gangu podejrzewani są o przemyt narkotyków, papierosów, alkoholu oraz o zabójstwo dwóch biznesmenów, których ciał do dziś nie odnaleziono.

  Jan R., który jest sparaliżowany i zeznaje w pozycji leżącej, twierdzi, iż w areszcie nie ma odpowiednich warunków jako osoba niepełnosprawna. Helsińska Fundacja Praw Człowieka zdecydowała się reprezentować "Kulawego" przed europejskim trybunałem w Strasburgu.

  - Co prawda nie wiemy, jak naprawdę wyglądają warunki w celi Jana R. Opieramy się głównie na jego informacjach - mówi Łukasz Lasek z HFPC. - Nie możemy wejść do aresztu, aby to sprawdzić. Wiem jednak, że po tej skardze rozpoczął się remont w celi Jana R.

  Trybunał w Strasburgu przyjął skargę Jana R. jako pilną do wyjaśnienia. Nie wiadomo jednak, kiedy zapadną rozstrzygnięcia w tej sprawie oraz jakie konsekwencje poniesie polski rząd.
  - Jeśli trybunał uzna, że skarga była zasadna, z pewnością zarządzi odszkodowanie oraz zapewnienie odpowiednich warunków osadzonemu - mówi Łukasz Lasek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo