Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pitawal Pomorski: CSI Kryminalne zagadki, czyli tajemnice warsztatu policyjnego

Szymon Zięba
Marcin Rogala/Archiwum
Dzięki najnowszym technologiom wykorzystywanym przez policyjnych specjalistów, aby złapać przestępcę zbiegłego z miejsca strzelaniny czasem wystarczy pojedyncza łuska. Balistyka, czyli badanie śladów pozostałych po użyciu broni palnej, to jedna z najskuteczniejszych metod wykrywania bandytów.

- Balistyka to nauka o ruchu wyrzuconych lub wystrzelonych ciał stałych (pocisków lub rakiet) - wyjaśnia mł. asp. Robert Arciszewski, ekspert od badań broni i balistyki z KWP w Gdańsku. - Można powiedzieć, że ekspertyza ta opisuje w sposób matematyczny wszelkie chemiczne i fizyczne zjawiska, związane z poruszaniem się pocisku - od ich powstania, przez rozwój do skutków - dodaje specjalista.

Czytaj także: Nie ma zbrodni doskonałej. Zawsze zostaje ślad...

Z lufy do celu

Badania balistyczne zawierają w sobie szereg precyzyjnych działań, dzięki którym śledczy mają możliwość rekonstrukcji miejsca zbrodni lub przebiegu strzelaniny.

- Wyróżnia się ekspertyzę balistyczną wewnętrzną, zewnętrzną i końcową - wyjaśnia specjalista z KWP w Gdańsku. - Ta pierwsza związana jest z zachowaniem się naboju wewnątrz lufy broni, druga natomiast polega na ustaleniu i śledzeniu toru lotu już wystrzelonego pocisku - dodaje funkcjonariusz. - Balistyka końcowa opisuje procesy zachodzące od momentu osiągnięcia celu przez pocisk, przez wnikanie w cel, zachowanie się w celu, aż do znieruchomienia lub opuszczenia celu - precyzuje Arciszewski.

Czytaj także: Serwer i klawiatura domowego komputera stały się narzędziami zbrodni

Jednak podstawowym założeniem badań balistycznych jest identyfikacja broni palnej, z której dokonano przestępstwa lub ustalenie pochodzenia pocisków znalezionych na miejscu zbrodni. Pojedyncze łuski, ślad prochu, a nawet otwory powstałe w wyniku oddania strzału stanowią cenny trop dla policyjnych specjalistów.

- Broń palna i ślady jej użycia występują zwykle na miejscu zabójstwa, samobójstwa, napadu rabunkowego, a także kłusownictwa i rozboju - wymienia mł. asp. Robert Arciszewski z KWP w Gdańsku.

Czytaj także: Poszukiwani przestępcy z województwa pomorskiego (ZDJĘCIA)

Łuska prawdę ci powie

Przy przeprowadzaniu badań kryminalistycznych fachowcy skupiają się przede wszystkim na wymiarach naboju, jego ciężarze, kształcie oraz tworzywie, z jakiego ten został wyprodukowany. - Na podstawie badań znalezionych na miejscu przestępstwa łusek można ustalić wzór i kaliber naboju, od którego pochodzi dana łuska, rodzaj broni, z której został wystrzelony pocisk, a nawet jej konkretny egzemplarz - mówi Arciszewski. Dzięki rozpoznaniu miejsca zdarzenia oraz analizie balistycznej pozostawionych na nim śladów fachowcy mogą ustalić zarówno odległość, z jakiej oddano strzał, miejsce, w którym znajdował się strzelający, liczbę strzałów, jak również wzrost napastnika, co często odgrywa kluczową rolę w próbie stworzenia wizerunku poszukiwanej osoby.

Najlepsi w swoim fachu

Wyzwania, które stają na drodze specjalistów od ekspertyz balistycznych, sprawiają, że szansę na pracę w laboratorium kryminalistycznym mają tylko najlepsi.

Czytaj także: Pitawal Pomorski: Te zbrodnie w 2011 r. bulwersowały najbardziej

- Badaniami z zakresu broni i balistyki zajmują się eksperci posiadający uprawnienia do samodzielnego wydawania opinii, pracujący w policyjnych laboratoriach kryminalistycznych, ze specjalności badania broni i balistyki - wyjaśnia mł. asp. Robert Arciszewski z KWP w Gdańsku. - Decyzję o włączeniu kandydata do grona fachowców wydaje dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Jednak zanim adept dostanie uprawnienia do przeprowadzania odpowiednich ekspertyz, czeka go długa droga zdobywania doświadczenia pod okiem laboratoryjnych ekspertów z wieloletnim stażem. - Kandydat musi odbyć praktykę w komórce techniki kryminalistycznej, co wiąże się z udziałem w oględzinach najróżniejszych miejsc zdarzeń - opisuje Arciszewski. - Praktykant musi również zdobyć doświadczenie w zakładzie badań broni i balistyki CLKP i pozytywnie zaliczyć szkolenie praktyczne, które trwa trzy lata - dodaje funkcjonariusz.

Czytaj także: Gdańska policja ma sprzęt najnowszej generacji, podobny do tego, z którego korzystają najlepsze laboratoria kryminalistyczne na świecie

Na podstawie badań łusek, można ustalić:

  • wzór i kaliber naboju, od którego pochodzi dana łuska
  • z jakiego systemu i wzoru broni został odstrzelony nabój, od którego pochodzi łuska
  • czy łuska została wystrzelona z danego egzemplarza broni

Dzięki analizie śladów użycia broni można ustalić:

  • otwór wlotowy i wylotowy
  • kolejność strzałów
  • typ i kaliber broni
  • tor i kierunek lotu pocisku
  • zjawisko rykoszetu
  • miejsce, z którego oddano strzał
  • odległość, z jakiej oddano strzał
  • liczbę oddanych strzałów
  • pozycję ofiary w momencie strzału
  • wzrost strzelającego

ZOBACZ KONIECZNIE: Pitawal Pomorski

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki