Baltic Arena to nie Bazylea

  Baltic Arena to nie Bazylea

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości uważają, że 650 mln zł, które ma kosztować budowa Baltic Areny, to za dużo. Takie wnioski wysnuwają po wizycie w Szwajcarii. Zdzisław Kościelak przygotował raport z pobytu gdańskich radnych w Bazylei i Zurychu, gdzie zwiedzali m.in. stadiony, na których rozgrywano mecze Euro 2008.
  Kościelak (PiS) zwraca więc uwagę, że budowa stadionu w Bazylei (w latach 1999-2001), a potem jego rozbudowa przed Euro 2008 kosztowała w sumie równowartość ok. 330 mln zł.

  Ile ma kosztować Baltic Arena? Władze Gdańska oraz Biura Inwestycji Euro 2012 w Gdańsku nie chcą podawać konkretnych liczb, jednak najczęściej przewijająca się kwota to 620-650 mln zł.
  10 tys. - tyle miejsc parkingowych przygotowano na obrzeżach Bazylei na Euro '08

  - Coś jest nie tak. Jeszcze zanim przyznano nam organizację Euro 2012, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz na specjalnym spotkaniu z radnymi PiS mówił, że "300 mln zł na Baltic Arenę zawsze się znajdzie" - mówi Kościelak. - Teraz słyszymy o ponad 600 milionach, a w jednej ze swoich wypowiedzi wspominał nawet o kwocie 1,2 mld zł. W Szwajcarii można było wybudować stadion za znacznie niższą kwotę, a przecież to Europa Zachodnia, gdzie wszystko jest droższe - dodaje radny.

  Kościelak twierdzi, że ok. 1,5 roku temu przeglądał stronę internetową polsko-niemieckiego biura projektowego RKW i znalazł informację, że stadion o takich parametrach, jak ten, który ma powstać w Gdańsku, kosztować powinien ok. 85 mln euro. - Przy ówczesnym kursie byłoby to ok. 300 mln zł - dodaje.
  41 tys. - tylu widzów pomieści Baltic Arena podczas Euro 2012
  RKW stoi na czele konsorcjum, które przygotowuje projekty budowlane Baltic Areny.
  - Trudno porównywać koszty budowy stadionu w Bazylei z naszymi realiami - odpiera zarzuty Michał Kruszyński, rzecznik BIEG-u. - U nas trzeba wykonać też prace melioracyjne, wzmocnić grunt. Podejrzewam, że radny Kościelak nie ma informacji, czy w Bazylei trzeba było wykonać podobne roboty. Nie zgadzam się też z opinią, że "Szwajcaria to Zachód, a tam wszystko jest droższe". Nasze wejście do Unii Europejskiej spowodowało wzrost cen. Polska to już też Zachód. Oczywiście, jest różnica w poziomie życia, ale wynika ona z tzw. socjalu, wypracowywanego tam przez lata. My dopiero to konstruujemy - stwierdza Kruszyński.

  - W Bazylei wiele elementów stadionu było prowizorycznych, po Euro zostało zdemontowanych - dodaje Zbigniew Weinar, szef gdańskiego Biura ds. Euro 2012 w Urzędzie Miejskim.
  Wzrost kosztów budowy Baltic Areny spowodowany jest także m.in. gwałtownym pójściem w górę cen surowców.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  autor

  red (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

  skoro radni nie wiedzą o czym mówią, to po co o tym pisać????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za ile Baltic Arena ?

  Sceptyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 10

  Kto więc wie ile ma kosztować Baltic Arena? Z powyższego tekstu czytelnik nie dowiaduje się nic konkretnego, raz ma to być 600 mil.
  a innym razem nawet 1,2 mld. Czy w tej sytuacji można...rozwiń całość

  Kto więc wie ile ma kosztować Baltic Arena? Z powyższego tekstu czytelnik nie dowiaduje się nic konkretnego, raz ma to być 600 mil.
  a innym razem nawet 1,2 mld. Czy w tej sytuacji można powiedzieć cos konkretnego na temat rentowności całego przedsięwzięcia?
  Czy rzeczywiście opłaca sie wydawać 1,2 mld na Baltic Arenę, czy i kiedy
  ten wydatek sie zwróci? Bogaci Szwajcarzy uznali zainstalowanie na stadionie wielu elementów prowizorycznych za racjonalne, mając zapewne na względzie minimalizację kosztów, czy prezydent Adamowicz pomyślał o tym? Czy prezydent Adamowicz czegoś się nauczyl na niefortunnym przykładzie Hali Widowiskowej, która miala kosztować 100 mil. a teraz
  wiem, że to jest 340 mil. Więcej rozwagi przy dysponowaniu publicznym pieniedzmi!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo