28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Perły pod tynkiem

  Perły pod tynkiem

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Willa wybudowana została dla zamożnej gdańskiej rodziny w 1916 roku. Ściany i sufity zdobiły polichromie
  1/3
  przejdź do galerii

  Willa wybudowana została dla zamożnej gdańskiej rodziny w 1916 roku. Ściany i sufity zdobiły polichromie ©Grzegorz Pachla

  Od 5 czerwca ekipy budowlane i konserwatorskie firmy Ekoinbud z Gdańska przywracają jej dawną świetność.

  Willa przy al. Zwycięstwa, zbudowana w roku 1916, to dwukondygnacyjny budynek reprezentacyjny z poddaszem i piwnicą. Po wojnie stała się własnością miasta Gdańska, które oddało ją w użytkowanie Pomorskiemu Zarządowi Okręgowemu Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdańsku. W 2006 roku budynek, na działce o powierzchni 2,2 tys.
  m kw., na której znajduje się również zaniedbana część ogrodowa, odkupiła od gminy Gdańsk politechnika. Zgodnie z zarządzeniem z tego roku prof. Janusza Rachonia, rektora PG, w odnowionym budynku siedzibę będą miały Biuro Transferu Technologii i Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej.

  - Remont willi będzie kosztować około 3,5 miliona złotych - mówi Zenon Filipiak, zastępca kanclerza ds. technicznych PG. - Obejmuje on opracowanie dokumentacji technicznej i konserwatorskiej, roboty budowlane i instalatorskie, prace konserwatorskie oraz uporządkowanie placu, zbudowanie parkingu i ogrodzenia. Budynek powinien być oddany nam do użytku w marcu przyszłego roku.

  Tomasz Balcerowski, prezes Ekoinbud, stwierdził, że przez lata w willi wykonywano tylko pobieżne remonty. Znajdowała się ona w nie najlepszym stanie technicznym i wymagała gruntownego remontu, a z uwagi na walory zabytkowe - także restauracji. Willa jest wpisana do rejestru zabytków.

  Dlatego też prace restauracyjne prowadzone są pod nadzorem konserwatorskim. Na ścianach i stropach budynku stwierdzono rozległe zawilgocenia i wykwity. Wymagają one osuszenia i wykonania izolacji przeciwwodnej. Renowacji poddawane są zachowane elementy zabytkowe, a rekonstrukcji - brakujące. Budynek jest otynkowany, a od strony al. Niepodległości elewacja posiada elementy dekoracyjne w postaci boniowania (imitacja kamienia, wykonana w tynku przez profilowanie i spoiny), tympanon i gzymsy. Fasady budynku będą odnowione, zgodnie z historycznym wyglądem. Wymieniona musi być część drewnianej więźby dachowej. Na dachu wymienione zostanie poszycie z papy na dachówki ceramiczne.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo