Moda w Watykanie. Ile guzików powinna mieć sutanna?

Moda w Watykanie. Ile guzików powinna mieć sutanna?

Marek Bartosik i Anna Zielonka

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Chyba żadna z encyklik Benedykta XVI nie była tak komentowana, jak lustrzane okulary od Gucciego, które założył papież. Cóż, księża też lubią modnie się ubrać. Dodatki również są ważne - piszą Marek Bartosik i Anna Zielonka
Sekretarz Benedykta XVI nazywany jest watykańskim Clooneyem

Sekretarz Benedykta XVI nazywany jest watykańskim Clooneyem ©Fot. P. Świderski

Gamarelli, Mancinelli, Euroclero. Dla księży te nazwy są jak Armani, Gucci, Versace dla ludzi świeckich. Bowiem duchowni też chcą wyglądać modnie. Niektórzy szyją więc sutanny na miarę i zamawiają materiały u znanych producentów. Inni kupują gotowe stroje w sklepach dla duchowieństwa. Poza tym księża przebierają w dodatkach takich jak spinki do mankietów, kapelusze, szaliki, peleryny czy płaszcze. Niedościgłym wzorem chyba dla większości katolickich duchownych jest Georg Gaenswein, osobisty sekretarz Benedykta XVI, który ze względu na swoją aparycję i nienaganny strój bywa nazywany watykańskim Clooneyem. Podobni do niego eleganci w sutannach bez trudu wymieniają nazwy rzymskich firm z adresami, rozlokowanych wokół Watykanu, które od pokoleń żyją z ubierania księży.
Projektanci świeckiej mody też czasem dostają specjalne zlecenia. Biskup Domenico Mogavero zamówił ornat na otwarcie kościoła na śródziemnomorskiej wyspie Pantelleria u Giorgio Armaniego. "Nie chodzi o marki i modę, ale by pięknem oddać chwałę Bogu" - tłumaczył się wiernym z zielonej jedwabnej szaty, wzbudzającej zachwyt szczególnie parafianek.

Z Rzymu i Paryża

Zwolennikiem mody rodem z Rzymu jest ordynariusz diecezji sosnowieckiej, bp Grzegorz Kaszak, który przez wiele lat mieszkał we Włoszech. Dlatego włoska moda weszła mu w krew. Ulubioną firmą bp. Kaszaka jest Barbiconi.
- Biskup Kaszak zleca uszycie sutanny u sprawdzonych rzymskich krawców. Preferuje materiały pierwszego gatunku - zdradza ks. Mirosław Sołtysek, kapelan biskupa z Sosnowca. - Jego Ekscelencja we Włoszech kupuje też insygnia biskupie.
Biskupi gust zyskał uznanie księży z całej diecezji. Dowcipnie mówi się, że w Sosnowcu i innych miastach, którymi zarządza bp Grzegorz, panuje moda w stylu "á la Kaszak". Czym się odznacza?
- Charakterystycznym elementem garderoby jest na przykład stylowa peleryna z kapturem, którą noszą rzymscy dostojnicy. Jest to bardzo eleganckie - tłumaczy ks. Tomasz Zmarzły, diecezjalny penitencjarz. - Peleryny te przypominają nieco styl zakonny. Różnica jest jednak taka, że zakonnicy noszą kaptury nałożone na głowę, a księża nie - dodaje.
Swoją fascynację rzymską modą pamięta także bp Tadeusz Pieronek. Działo się to na początku lat 60. XX wieku. Kiedy do Rzymu pojechał po raz pierwszy, po mieście oprowadzał go ks. Józef Glemp. Późniejszy prymas Polski ubrany był już z rzymska. W elegancką sutannę z dobrego materiału, płaszcz do kostek i miękki kapelusz.
Bp Pieronek pamięta także widok Paryża, gdzie przed katedrą Notre Dame prezentowano nowe stroje francuskich księży. To były ciemne garnitury, czarne krawaty i niewielkie krzyże w klapie marynarki. Księża moda od dziesięcioleci miota się bowiem między dylematem: w sutannie czy w garniturze.

Czytaj także: Design na Wielkanoc. Precz ze świątecznym konserwatyzmem!

1 3 4 »

Komentarze (7)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zamach Smolenski.........

sm (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 70 / 90

Zajmnijcie sie powaznie zamachem smolenskim a nie liczeniem guzikow w sutannie............


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak to...

susu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 63 / 60

przecież rusy się już tym zajęły

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przebierancy

Lechu co nie zyje w grzechu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 84 / 105

Nie stroj zdobi czlowieka i nie suknia kobiete. Faceci w kieckach sa po prostu smieszni i zalosni. Wychodzi ich fetyszyzm i poplatane zboczenia seksualne ze wskazaniem na pedalstwo i pedofilie.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
do ignoranta

grzesznik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 43 / 47

Tylko sięgnij nie co dalej wstecz ... o ile nie będzie to dla Ciebie za skąplikowane i poczytaj sobie jak niegdyś ubierali sie mężczyźni i skąd wzięła sie tradycja ubierania duchownych właśnie w...rozwiń całość

Tylko sięgnij nie co dalej wstecz ... o ile nie będzie to dla Ciebie za skąplikowane i poczytaj sobie jak niegdyś ubierali sie mężczyźni i skąd wzięła sie tradycja ubierania duchownych właśnie w taki sposób. Choć wątpie, ze taki ignorant cokolwiek zrozumie.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ignorant

Jurek, służbowo (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ignorantem jesteś Ty, ortograficznym!
I to bardzo "skąplikqwanym"!
Pisze się: "skomplikowanym"!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
do kacperka

niemodny (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 99 / 100

Co ma piernik do wiatraka? Co Watykan do Tuska? Pewne jest tylko to, że tak obłudnego ,pazernego na forsę i zepsutego środowiska jak jest w Watykanie, nie ma w całej Europie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zastanawiam się

kacperek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 104 / 90

ile klepek POwinien mieć Tusku,tej piątej nie liczę.Gołym okiem widać,że jej brak.Co do guzików , jeden ks. ma dwa metry wzrostu,drugi metr sześćdziesiąt proporcje łatwo uchwycić.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo