Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mandaty z fotoradarów bez zdjęć? Nie są już konieczne

Mateusz Węsierski
Zdjęcie z fotoradaru może być wykorzystane jako materiał dowodowy dopiero w sądzie
Zdjęcie z fotoradaru może być wykorzystane jako materiał dowodowy dopiero w sądzie Tomasz Bołt
Jeżeli namierzył cię gdzieś fotoradar, możesz otrzymać pocztą mandat, ale już bez "pamiątkowego" zdjęcia. Niedługo może to już być standardem w całym kraju. Straż gminna uzyskała bowiem od Inspekcji Transportu Drogowego interpretację prawną, według której kierowcom nie trzeba wysyłać zdjęć, wykonanych przez fotoradar. Wystarczy sama informacja o złamaniu przepisów i mandat.

- Straż gminna nie musi wysyłać kierowcy zdjęcia. Wystarczy informacja o popełnionym wykroczeniu - potwierdza Henryk Czarnecki, komendant SG w Trzebielinie (pow. bytowski). - Na spotkaniu przedstawicieli wszystkich straży gminnych będziemy chcieli wypracować jednolity system, bo teraz jedni wysyłają zdjęcia, a inni już nie. Niektóre straże dostarczają nawet fotografie w kolorze. My nie możemy sobie na takie rozwiązanie pozwolić, bo drukowanie zdjęć w kolorze znacznie podrożyłoby koszty.

Czytaj również: Debrzno: Piratów na motorach namierzy fotoradar i kamera

Strażnicy z Trzebielina z wysyłania zdjęć, jako załączników uwiarygadniających informację o mandacie, jeszcze nie zrezygnowali. Za to Generalny Inspektorat Transportu Drogowego, posiadający sieć własnych fotoradarów, fotografii do kopert już nie wkłada.

- Nie ma obowiązku wysyłania zdjęć i my już tego nie robimy - przyznaje Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy GITD. - Dostarczamy kierowcy oświadczenie, które musi wypełnić. Powinien wskazać na nim siebie lub osobę, która ewentualnie prowadziła pojazd. Może też napisać, że nie jest w stanie wskazać takiej osoby. Jeśli mimo to przyjmie mandat, to sprawa jest zakończona. Jeśli nie, to trafia do sądu. Dopiero tam zdjęcie może być wykorzystane jako materiał dowodowy.

Czytaj również: Pomorze: Prokuratura będzie ścigać Straż Gminną za fotoradary?

Nowy system ma w straży gminnej swoich zwolenników jak i przeciwników. Większość jest jednak przekonana, że system należy ujednolicić.

- Temat ten będzie omawiany na spotkaniu kwartalnym - zapowiada Jacek Mroziewicz, komendant Straży Miejskiej w Człuchowie. - Musimy wspólnie przyjąć jeden sposób postępowania, by kierowcy karani za wykroczenia nie mieli pretensji. Zdarzało się już, że np. mieszkaniec Krakowa miał wątpliwości widząc różnicę w procedurach, przeprowadzaną przez naszych strażników i ich odpowiedników np. z podsłupskiej Kobylnicy.

Czytaj także: Pomorze: Gminy zarabiają miliony na mandatach z fotoradarów [RAPORT]

Brak zdjęcia w kopercie to realne oszczędności dla straży - np. na papierze czy tuszu. Dla Mroziewicza nie są one jednak argumentem.
- Ważniejsze jest ujednolicenie działań - zaznacza komendant i podkreśla, że w niektórych krajach Unii Europejskiej zdjęcia są wysyłane, a w innych nie. - Brak zdjęcia może działać też na naszą niekorzyść, gdy sprawa trafi do sądu. Może wówczas paść argument, że sprawca wykroczenia nie uzyskał pełnego obrazu sytuacji. W związku z tym do proponowanej zmiany nie można podchodzić pochopnie.

WYWIADY, OPINIE, KOMENTARZE:
* Barbara Szczepuła: O czerwonych dziennikarzach
* Michał Samet: Grass wyrządził Żydom krzywdę

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki