25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Śledczy sprawdzą, jak Sopot pomagał

  Śledczy sprawdzą, jak Sopot pomagał

  Piotr Weltrowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Prokuratura Krajowa zainteresowała się kolejną ze spraw związanych z sopockim magistratem. Do urzędu trafił faks od funkcjonariuszy CBA. Proszą w nim o dostarczenie dokumentów, dotyczących pomocy publicznej udzielonej przez miasto spółce Prolim SA.
  O sprawie zrobiło się głośno pod koniec sierpnia bieżącego roku. Media ujawniły wtedy treść pochodzącego sprzed czterech lat raportu Najwyższej Izby Kontroli. Mowa była w nim m.in. o nieprawidłowościach związanych z pomocą udzieloną spółce. Miasto udzielało jej aż trzy razy.

  Odraczało i rozkładało na raty płatność podatków od nieruchomości w wysokości niespełna 810 tys. zł. Z raportu NIK wynika, iż było to niezgodne z przepisami.
  Powód? Spółka Prolim SA zakupiła w tym samym czasie aż dziewięć różnych nieruchomości na terenie całego kraju, z których każda kosztowała minimum 1 mln zł. Warto zaznaczyć, iż jednym z udziałowców spółki był wówczas Jerzy Jędykiewicz - pomorski baron lewicy, którego nazwisko pojawia się w kontekście afery Stelli Maris.

  Sopoccy urzędnicy jeszcze w 2004 r. odnieśli się do zastrzeżeń NIK. Tłumaczyli, iż faktycznym użytkownikiem nieruchomości objętej pomocą nie była spółka Prolim, a sopocka firma Trefl SA. Taka sama wersja została w sierpniu br. przekazana mediom.

  Wszystko wskazuje jednak na to, że teraz urzędnicy będą musieli wytłumaczyć się ze wszystkiego jeszcze raz, tym razem CBA i śledczym.

  - Dostarczymy im wszystkie dokumenty. Robimy to już od dłuższego czasu, udostępniając funkcjonariuszom całe kartony papierów - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, który kilka dni temu wysłał do premiera skargę na CBA, dotyczącą czynności prowadzonych w związku ze sprawdzaniem największej sopockiej inwestycji, budowy Centrum Haffnera. - Nie zmienia to jednak faktu, że jest to wałkowanie w kółko tego samego.

  Funkcjonariusze biura komentować sprawy nie chcą.
  - Służby specjalne nie informują jakie sprawy, osoby, firmy i instytucje, pozostają lub też nie pozostają w ich zainteresowaniu - mówi Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.

  Z naszych ustaleń wynika jednak, iż przedmiotem zainteresowania funkcjonariuszy oraz nadzorującej śledztwo Prokuratury Krajowej są wszystkie dokumenty dotyczące pomocy publicznej udzielonej firmie Prolim SA od dnia 1 stycznia 2001 roku do chwili obecnej.

  Ustalenia te potwierdzają też śledczy z prokuratury.
  - Jeszcze przed nagłośnieniem sprawy przez media dostaliśmy od pani minister Julii Pitery wyniki kontroli NIK. Wcześniej pogłębiliśmy informacje z NIK, a teraz chcemy przyjrzeć się dokumentom z sopockiego magistratu, gdyż kilka rzeczy wymaga wyjaśnienia - tłumaczy nam Zbigniew Niemczyk, szef Wydziału II Zamiejscowego Prokuratury Krajowej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo