Pan Władek pomaga biednym rodzinom. O miłosierdziu i...

  Pan Władek pomaga biednym rodzinom. O miłosierdziu i przedwielkanocnych dylematach

  Irena Łaszyn

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pan Władek pomaga biednym rodzinom. O miłosierdziu i przedwielkanocnych dylematach
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Tomasz Bołt

  Najpierw jedziemy do Smolna pod Puckiem. Do ubogiej rodziny, której dobrzy ludzie zbudowali i wyposażyli dom. To ma być ciepła opowieść z happy endem, ale im bliżej wsi, tym bardziej robi się nerwowo.
  - A jeśli Zygmunt się napił? - pyta retorycznie pan Władek, czyli Władysław Ornowski z Fundacji Pomocy na rzecz Dzieci. - Już go raz w takim stanie widziałem, gdy przyjechałem bez uprzedzenia.

  - Pijanym pan nie pomaga?

  - Pewnie, że nie pomagam! Ale Zygmunt ma dwanaścioro dzieci. Gdy o tym myślę, to się łamię. Co one winne? Dlaczego mają być głodne w święta? W święta, to wszyscy jedzą. Nawet ci, którzy na co dzień nie dojadają.

  Już teraz łamie się panu Władkowi głos. Wrażliwiec z niego, nie na nasze czasy. Jedni mówią: Głupi. Inni: Anioł. Jeszcze inni: Gdyby taki nie był, to by leżał na kanapie przed telewizorem, zamiast tłuc się po wertepach i targać kartony z darami, a jego podopieczni już by dawno powymierali.


  - Z głodu?

  - Oczywiście, że z głodu. Pani pojedzie, zajrzy w garnki, to pani zobaczy, co jada bieda.

  - A ta bieda, to starania pana Władka docenia?

  - Pani pojedzie, to pani zobaczy.

  Patrzę więc. Zagracone podwórko, w centralnym miejscu wypatroszona kanapa, na niej - cztery psy. Gdy wysiadamy z busa, zrywają się z jazgotem.

  - Jezus, Maria! - wyrywa się panu Władkowi i nawet nie zauważa, że tym razem łamie drugie przykazanie. - To nasza kanapa, moja i Marysi. Oddaliśmy nowiutką, w odruchu serca, bo nie mieli na czym spać, a my mieliśmy jeszcze drugą. Nie sądziliśmy, że tak skończy.

  Oprócz psów, pojawiają się policjanci, którzy mają sprawę po sąsiedzku. I wyłania się pan Zygmunt. Na bosaka. Jest chudy, w łachmanach, mocno wczorajszy. - Kocham pana, panie Władku! - wykrzykuje z uczuciem. - Jak ja na pana czekałem!
  Pan Władek jest bladoczerwonozielony. Ktoś mówi, że kiedyś skończy na zawał.

  Jak pije, to nie je  Nowy dom, osiem lat temu, postawił Daniel Czapiewski z Szymbarku, ale tak naprawdę, to wszyscy się na niego składali. Jeden dał kafelki, drugi - panele, trzeci - meble, czwarty - lodówkę, piąty - dywan i garnki. Pan Władek to przytargał, a i potem ciągle coś podrzucał. Pan Zygmunt z rodziną, gdy opuszczał swój stary zrujnowany dom i wprowadzał się do tego darowanego, był dumny jak paw. Pokazywały go wtedy różne telewizje i gazety.

  Dziś nie jest dumny. Lodówka popsuta. Szafki kuchenne zdekompletowane. Ściany brudne. Segment zagracony. Tylko telewizor działa i drze się na cały regulator.

  - Ależ ja lubię seriale! - pan Zygmunt znowu się wzrusza. - Jak ja te filmy kocham! A najbardziej "W-11". Nie ogląda pani? Ojej, to ja pani współczuję.

  - Pracuje pan czasami?

  - Skąd! Na rencie jestem. Tu przecież nie ma pracy. Niekiedy dostajemy zasiłek z opieki, ale mały jest, na nic nie wystarcza.

  - Na alkohol wystarcza.

  - Co też pani? Jaki alkohol? Ja tylko wino piję, to najtańsze, po 6,50 sztuka. Biorę na krechę, dwie butelki dziennie. A za karę nic nie jem. Już od trzech dni niczego poza winem nie miałem w gębie. Zobaczcie, jaki chudy jestem!

  Unosi bluzkę, pokazuje żebra. Naprawdę jest chudy, najchudszy w rodzinie. Żona ma się lepiej, nie narzeka. Siedzi przy kuchennym stole i zawija tytoń w papierki. Na kuchence pyrka zupa. Jaka? Z dwóch buraczków ćwikłowych i paru litrów wody. Nic więcej w domu nie było. Ale dzieci lubią buraczki, zapewnia pani Ola, zjedzą ze smakiem.

  Dzieci nie są już takie małe, sporo rozumieją. Najmłodsze, bliźniaki, mają 13 lat.

  - Pan Zygmunt często pije?

  - Jak wpadnie w cug, to przez dwa-trzy tygodnie nie trzeźwieje - odpowiada pani Ola. - Ale potem długo nie pije. W sumie nie jest zły.

  Pan Zygmunt oprowadza po włościach. Sześć pokoi, dziewięcioro dzieci, bo reszta na swoim, sześć psów i koty.
  - A co w tym domu jest od pana Władka?

  - Wszystko! Gdyby nie on, to nic byśmy nie mieli. Tylko ten święty obrazek na ścianie sami kupiliśmy.
  Pan Władek pędzi do samochodu, wyciąga pudła, torby, torebki. Pan Zygmunt usiłuje pomagać. Ugina się pod ciężarem. Mówi, że to od niejedzenia.

  - A teraz zrobię sobie kisielku - rozmarza się. - Ależ ja pana kocham, panie Władku! Jak ja się cieszę, że ktoś przyjechał! Ja po waszych twarzach widzę, że jesteście mądrzejsi ode mnie.

  Pan Władek spuszcza głowę. Włącza silnik.

  - Muszę to przetrawić - mówi cicho. - Ale jak przetrawić pijaka? Nie wiem, co z nim zrobić. Przecież nie będę go bić. Pytałem tego policjanta na podwórku, jak można pomóc. A on mi na to, że zainteresowany najpierw musi wyrazić zgodę na leczenie. No i że ktoś powinien się tym zająć. To ja pytam: Kto? Bo chyba nie pan Władek. Gdzie jest opieka społeczna?

  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (76)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BEST OFFER BG/SBLC FOR LEASE OR SALE

   Ciaran Sheridan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Finding a genuine provider of financial instrument is very challenging but we are certified Financial Instrument providers in Ireland. Presently, we only focus on BG/SBLC for Lease and Sale...rozwiń całość

   Finding a genuine provider of financial instrument is very challenging but we are certified Financial Instrument providers in Ireland. Presently, we only focus on BG/SBLC for Lease and Sale transactions. However, our Lease BG/SBLC is 4+2% and Sale at 32+2%.

   Should you find this interesting and acceptable? Kindly, contact us and we shall review and respond with draft Contract/MOU within 48hrs maximum.

   Please request for full procedure details if interested.

   For further inquiry contact:
   Name : Ciaran Sheridan
   E-mail : ciaransheridan453@gmail.com
   Skype id : ciaransheridan453@gmail.comzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   get a blank ATM card and become rich

   oscar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Czy cierpisz finansowo lub potrzebujesz pilnie gotówki, aby zapłacić rachunki? nie martw się więcej, bo nie jest z dala można zarobić pieniądze bez stress.You mogą zmienić swoje życie w ciągu...rozwiń całość

   Czy cierpisz finansowo lub potrzebujesz pilnie gotówki, aby zapłacić rachunki? nie martw się więcej, bo nie jest z dala można zarobić pieniądze bez stress.You mogą zmienić swoje życie w ciągu zaledwie 18 godzin. kontaktowy (nieograniczona liczba hakerów) dla pusty [ATM SMART CARD] dzisiaj i być wśród tych szczęśliwców, którzy korzystają z tej karty. Ten PROGRAMMED puste ATM kart inteligentnych jest zdolny do włamania do dowolnego bankomatu, w dowolnym miejscu na świecie. Muszę o tym Puste karty ATM, kiedy szukając pożyczki pożyczkodawcy w Internecie około miesiąca ago..It naprawdę zmienił moje życie na dobre i teraz mogę się z moją rodziną. Najmniej pieniędzy mam w ciągu dnia z tej karty wynosi około $ 5000. Codziennie mam wystarczająco dużo pieniędzy, aby dbać o mojej rodzinie. Chociaż jest nielegalne, nie ma ryzyka, że ​​zostaną złapani, ponieważ został zaprogramowany w taki sposób, że nie jest zdolny, a także to czyni CCTV bezużyteczne podczas cofania szczegóły money..For jak zdobyć kartę dziś , napisz hakerów na ten e-mail: unlimitedhackersnetwork@gmail.comzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nell Richards

   johnhumeloanfirm@gmail.com (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dostałem już zaprogramowane i wygaszony kartę bankomatową do
   wycofać maksymalnie 50000 $ dziennie przez maksymalnie 20
   dni. Jestem tak szczęśliwy o tym, bo mam kopalni w zeszłym tygodniu
   i...rozwiń całość

   Dostałem już zaprogramowane i wygaszony kartę bankomatową do
   wycofać maksymalnie 50000 $ dziennie przez maksymalnie 20
   dni. Jestem tak szczęśliwy o tym, bo mam kopalni w zeszłym tygodniu
   i użyłem go dostać $ 100,000. Georg Bednorz Hakerzy daje
   na karcie wystarczy, aby pomóc biednym i potrzebującym, choć jest to nielegalne, ale
   Jest coś miłego, a on nie jest niczym innym scam udając
   mieć puste karty do bankomatu. I nikt nie wpada, kiedy
   przy użyciu karty. uzyskać je od Georg Bednorz hakerów. Wystarczy wysłać e-mail
   do georgbednorzhackers@gmail.comzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teressa

   Re (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   wielkie świadectwo

   Witam, nazywam się Teressa Robinson, ofiarą oszustwa w rękach złym pożyczkodawcy, byłem oszustem prawie 12.000 euro, ponieważ szukałem pożyczki na rozpoczęcie nowej działalności...rozwiń całość

   wielkie świadectwo

   Witam, nazywam się Teressa Robinson, ofiarą oszustwa w rękach złym pożyczkodawcy, byłem oszustem prawie 12.000 euro, ponieważ szukałem pożyczki na rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej, mój kapitał był niski, prawie umarł, ja nie miał dokąd pójść, moja firma była w tym procesie, straciłem syna .. nie znoszę go ponownie. Wrzesień 2016, spotkałem starego przyjaciela, który wprowadził mnie na dobrego człowieka, który ostatecznie pomógł mi w celu zabezpieczenia kredytu w ich towarzystwie, chciałem możliwość powiedzenia to mój przyjaciel, dziękuję Niech Bóg wam błogosławi wszystkich, ja też jak skorzystać z tej okazji, aby poinformować wszystkich matek i osób uważać istnieje zbyt wiele oszustw tam, jeśli potrzebujesz pomocy finansowej i chcą zabezpieczyć kredyt szybko zarejestrować tylko pan Robby Kontakt email: robbyhilsoncooperative@gmail.com~~HEAD=pobj. I można o kontakt mailowy do kontaktu; teressa0009@gmail.com jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i dla potwierdzenia. należy ta firma była tylko raz wiarygodna i godna zaufania.

   Być mądrym.
   Dziękuję Ci bardzo.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OFERTA I KREDYT INWESTYCYJNY pozbawiając

   williams (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Halo
   Jestem człowiekiem narodowości francuskiej polityk czynienia z pożyczek finansowych lub krótko- i długoterminowej inwestycji prywatnych w zakresie od € 5000 do 80 mln € do nikogo poważnego,...rozwiń całość

   Halo
   Jestem człowiekiem narodowości francuskiej polityk czynienia z pożyczek finansowych lub krótko- i długoterminowej inwestycji prywatnych w zakresie od € 5000 do 80 mln € do nikogo poważnego, rzetelnego i uczciwego pragnące kredytu. Moja stopa procentowa waha się od 2% do 3% w zależności od kwoty kredytu i okresu zwrotu funduszy jako szczególnie nie chcę naruszać prawa lichwy.

   Na przyszłość proszę o kontakt (williamsdubois42@yahoo.fr).

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Każdy musi proszę mnie słuchać, bo zostały wykonane nieodpłatnie moich cierpień i biedy w całym moim

   Pani Flora Dania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Do tych których może to dotyczyć!!!!!!!!!!

   Nazywam się pani Flora Dania, jestem z Miami na Florydzie USA, chcę dać świadectwo o tym, co Sr Roland Manuel uczynił w moim życiu, nigdy nie będzie tak...rozwiń całość

   Do tych których może to dotyczyć!!!!!!!!!!

   Nazywam się pani Flora Dania, jestem z Miami na Florydzie USA, chcę dać świadectwo o tym, co Sr Roland Manuel uczynił w moim życiu, nigdy nie będzie tak szczęśliwy w życiu, dopóki nie spełniają Sr Roland Manuela.

   Chcę, abyście zrozumieli, że jestem matką z 3 dzieci i nie mąż, cierpiałem, ale nikt się zwrócić, byłem bezdomny dobrych 3 lat, chcę moją matkę i dziadków, ale mnie odrzucić.

   .......... WYJAŚNIENIE jak te kart działa ..........

   Po prostu rozciąć w tych kartę do dowolnego Bankomat a zostanie ona automatycznie przywołać menu 1 VAULT $ 2,0000 2. skarbcu $ 3000, przeprogramowany, Exit, Cancel. Wystarczy kliknąć na jeden z skarbcach i potrwa do innego podmenu wszystkim, inni, EXIT, ANULUJ. Wystarczy kliknąć na innych i wpisać kwotę, którą chcesz wypłacić z bankomatu i trzeba go od razu zrealizowane ... Gotowe.

   Ale wierny dnia spotkałem Sr Roland Manuel Internecie, a potem wprowadzić mnie do czynienia z pustą kartą, nie wierzę mu, aż do dnia widziałem moją kartę, od razu udał się do pobliskiego banku i wypłacić pieniądze z karty.

   To było jak sen być, ale to była rzeczywistość, moi drodzy przyjaciele, a teraz mam swój własny dom i żyję moje życie pełnią życia, co masz zrobić, to prosimy o kontakt go na pustą kartę i będzie je zdobyć.

   I to pusta karta będzie bogaty do końca życia i nigdy nie będzie słaba ponownie, ponieważ masz zbyt dużo pieniędzy, twoje zwycięstwo i przełom jest w twoich rękach, jesteś właścicielem jest wybrać to, co jest najlepsze dla Ciebie i Twojej rodziny.

   Najlepszym sposobem na dobrą kwotę, aby rozpocząć dobry biznes lub rozpocząć
   LIVING dobre życie .....

   Aby uzyskać połączenie karty (+2349021461914) lub pocztą elektroniczną (blankcard.hackeronline@gmail.com) -

   Hack i wziąć pieniądze bezpośrednio z dowolnego Bankomat Vault przy użyciu ATM zaprogramowaną kartę, która biegnie w trybie automatycznym. email Sr Roland Manuel (blankcard.hackeronline@gmail.com) lub zadzwoń +2349021461914 dalszego dochodzenia w sprawie jak dostać własną kartę od niego.

   Proszę to jest prawdziwy świat bogactwa. chwycić go i nigdy nie pozwolić mu uciec od ciebie.
   Z wyrazami szacunku.
   Pani Flora Daniazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ATM card

   mr mark (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czy wiesz, że można withraw pieniądze z banku bez żadnych pieniędzy ani tam konta? Wprowadzając nowy super inteligentną Puste karty ATM, który jest zaprogramowany z niewiarygodne funkcje które...rozwiń całość

   Czy wiesz, że można withraw pieniądze z banku bez żadnych pieniędzy ani tam konta? Wprowadzając nowy super inteligentną Puste karty ATM, który jest zaprogramowany z niewiarygodne funkcje które sprawiają, że idziesz Wow, co za super sposób na wolności finansowej i stać się milionerem !!! Czy jesteś zmęczony życiem słabe życie, tutaj jest okazja, masz czekali, Dajemy Puste karty bankomatowe, które można wypłacić gotówkę z dowolnego banku, bez konieczności posiadania konta there.Get karta dziś i żyć, że luksusowe życie masz zawsze marzyłeś, aby uzyskać tę kartę prosimy skontaktować się z nami poprzez e-mail: (Atmcardmachine6@gmail.com), aby uzyskać swoje teraz.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   loan

   mariana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Witam mam na imię Mariana, a ja mieszkam w Meksyku, jestem tu, by powiedzieć dobrych ludzi, jak dostałem pożyczkę z chrześcijańskiej organizacji są dobre i legit firmy pożyczki Ja tylko zapłaciłem...rozwiń całość

   Witam mam na imię Mariana, a ja mieszkam w Meksyku, jestem tu, by powiedzieć dobrych ludzi, jak dostałem pożyczkę z chrześcijańskiej organizacji są dobre i legit firmy pożyczki Ja tylko zapłaciłem tylko jedną opłatę na wydziale transferowej, która jest koszt przeniesienie tak, że mój kredyt może być wysłany do mnie, a ja je zaufanym uiszczenia opłaty i oni mnie nie zawiodą, dali mi pożyczkę w wysokości 30.000 dolarów w ciągu zaledwie 2 godzin. Biblia mówi o "Łk 11:10 Każdy, kto prosi, otrzymuje;
   jeśli potrzebujesz pilną pożyczkę, wystarczy wysłać mu masaż szybko poprzez jego adres e-mail poniżej
   kingsfinance01@gmail.comzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   owen

   hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czy potrzebujesz pomocy finansowej? Kontakt mailowy: owenfinane89@gmail.com

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pastorhenry01@outlook.com

   pastorhenry (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czy jesteś w potrzebie pożyczki? mają w banku odmawia Ci kredytu, jesteśmy tutaj, aby pomóc finansowo, wszystko co musisz teraz zrobić, to napisz do nas za pośrednictwem (pastorhenry01@outlook.com...rozwiń całość

   Czy jesteś w potrzebie pożyczki? mają w banku odmawia Ci kredytu, jesteśmy tutaj, aby pomóc finansowo, wszystko co musisz teraz zrobić, to napisz do nas za pośrednictwem (pastorhenry01@outlook.com
   ), Aby uzyskać natychmiastową pożyczkę w dowolnej ilości w dowolnym miejscu. Twoje szczęście jest naszym priorytetem.

   Imię i nazwisko: Pani błogosławieństwo Oscara
   Nazwa firmy: pastorhenry
   E-mail: pastorhenry01@outlook.com

   ZGŁOSIĆ DO DZIŚ szybkie pożyczkizwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama