Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od transportu po turystykę

Sebastian Dadaczyński
Tylko w ubiegłym roku w porcie w Kłajpedzie przeładowano 27, 4 mln ton ładunków
Tylko w ubiegłym roku w porcie w Kłajpedzie przeładowano 27, 4 mln ton ładunków Sebastian DadaczyŃski
Współpraca gospodarcza między Polską a Litwą - zwłaszcza w dziedzinie energetyki - bardzo się rozwija. Z pewnością mógłby też na tym skorzystać region pomorski, o czym przedstawiciele obu krajów będą między innymi rozmawiać w najbliższy piątek w Gdańsku. Specjalne forum organizuje Konsulat Honorowy Republiki Litewskiej.

Z uwagi na położenie obu krajów nad Bałtykiem na pewno nie zabraknie tematów związanych z morskim transportem. Bolączką wciąż pozostaje brak połączeń promowych między Kłajpedą, największym portem na Litwie, a Gdańskiem. Przerwano je kilka lat temu.

- Po prostu były one nieopłacalne i w rezultacie je wycofano - przyznaje Artüras Drungilas, dyrektor ds. marketingu portu w Kłajpedzie. - Koszty paliwa, obsługi, wynajmu statku, przewyższały korzyści.
Artüras Drungilas jednak nie skreśla tego połączenia. Zapytany, czy są szanse na reaktywowanie takich linii, odpowiada, że tak, tyle że teraz pałeczka leży po stronie Polski.

- W przypadku połączeń morskich mamy do czynienia z wysokimi opłatami w portach - daje do zrozumienia dyrektor. - Obecnie przewoźnikom z Kłajpedy bardziej opłaca się pływać do Kaliningradu, gdyż Rosja unormowała swoje stawki.

Port obsługuje też różnego rodzaju ładunki. Tylko w ubiegłym roku przeładowano ich tam 27, 4 mln ton. Dla porównania - w gdańskim porcie w tym samym czasie liczba ta sięgnęła 19,8 mln ton. Na tym jednak nie koniec. Kłajpeda chce w tym roku przekroczyć 30 mln ton.
Kolejnym równie ważnym punktem spotkania będzie Euro 2012 w Gdańsku.

Z myślą o tych mistrzostwach w piłce nożnej, na Litwie, tak jak i w Polsce, coraz częściej mówi się o połączeniach drogowych i kolejowych. W ciągu najbliższych lat powstać ma "Rail Baltica", linia kolejowa przez terytorium krajów bałtyckich Warszawa - Kowno - Ryga - Tallin oraz "Via Baltica", droga szybkiego ruchu biegnąca przez Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię.

Litwa to też doskonałe miejsce dla biznesu turystycznego. Co roku setki Polaków, w tym wielu Pomorzan, odwiedza położone w odległości nieco ponad 100 kilometrów od granicy Litwy z Polską - Druskienniki, uznawane za najlepsze uzdrowisko balneologiczne w Europie.

Kurort położony jest wśród lasów, a otaczają go jeziora regionu Dzukija. Słynie on z sanatoriów specjalizujących się w leczeniu schorzeń układu pokarmowego i krążenia, chorób reumatycznych, zwyrodnień stawów i kręgosłupa, czy rozmaitych nerwic oraz z wód mineralnych o doskonałych wartościach leczniczych.
- Po tym, jak rozpadł się Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, musieliśmy sami zająć się gospodarką - mówi Kristina Miškiniene, wiceprezydent miasta. - Infrastruktura uzdrowiska była zaniedbana, dlatego zaczęliśmy myśleć o nowych atrakcjach, by ożywić to miejsce. Tak powstał między innymi aquapark. Dziś odwiedza nas wielu zagranicznych gości, w tym z Polski.

W tym roku przyjechało do nas dwa razy więcej waszych rodaków niż w roku ubiegłym. Śmiejemy się, że w aquaparku trzeba już mówić w waszym języku. Ale czego się nie robi dla dobrej współpracy.

Forum, które odbędzie się w najbliższy piątek, będzie więc okazją do poznania atutów litewskiej gospodarki, ale także do dyskusji na temat współpracy nie tyle polskiej, co pomorskiej z tym bałtyckim krajem.

Program
Polsko-Litewskie Forum Gospodarcze - Gdański Park Naukowo-Technologiczny ul. Trzy Lipy 3, 24 października (piątek)
- 9.20-9.50 rejestracja uczestników;
- 10.15-10.30 Stosunki ekonomiczne między Litwą i Polską (prezentacja) - attache ds. handlowych ambasady RL Virginijus Matuolis;
- 10.30-10.45 Prezentacja Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza;
- 10.45-11.15 Prezentacja spółki LitPol Link (odpowiadająca za budowę polsko-litewskiego mostu energetycznego) i litewskich doświadczeń w dziedzinie energetyki atomowej - dr hab. Vidmantas Jankauskas, prezes LitPol Link;
- 11.35-11.50 Euro 2012 w Gdańsku. Prezentacja Biura Inwestycji Euro;
- 11.50-12.15 Prezentacja Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego;
- 12.15-12.30 Prezentacja centrum SPA i sanatorium Egle w Druskiennikach;
- 12.30-13.00 Infrastruktura Turystyczna Litwy - Olga Ożarenkowa, dyrektor Centrum Informacji Turystycznej przy ambasadzie RL;
- Wieczór Litewski - Centralne Muzeum Morskie, ul. Ołowianka, godz. 15 - otwarcie wystawy zdjęć i koncert.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki