25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Maszt zrujnuje nam zdrowie

  Maszt zrujnuje nam zdrowie

  Hubert Bierndgarski, Marcin Kamiński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Z transparentami w dłoniach i megafonem grupa mieszkańców Bydlina (gm. Ustka), przeciwników budowy masztu telefonii komórkowej, protestowała w poniedziałek po południu pod słupskim starostwem. Domagali się oni cofnięcia pozwolenia na budowę masztu, którego stawianie rozpoczęło się już w ubiegłym tygodniu.
  Niestety, do pikietujących nikt nie wyszedł. Nie pomogły też wezwania do rozmów starosty Sławomira Ziemianowicza. W odpowiedzi na brak zainteresowania protestujący ruszyli sami do gabinetu włodarza, aby z nim porozmawiać. Ewa Serafin z Bydlina, szefowa komitetu protestacyjnego uważa, że starosta powinien zająć stanowisko w tej sprawie.

  - Boimy się negatywnego wpływu promieniowania anten na zdrowie.
  Starosta powinien cofnąć zezwolenia na budowę masztu. Powinien on być przesunięty przynajmniej o kilka kilometrów od domów. Tymczasem jest stawiany 50 metrów od najbliższych zabudowań - mówi Serafin.
  Okazuje się, że nie jest to takie proste, a wręcz jest niemożliwe. Sławomir Ziemianowicz twierdzi, że inwestor, spółka Centertel, spełniła wszelkie wymagania przewidziane przez prawo.

  - Nie mogę nie pozwolić firmie zbudować anteny. Sprawą zajmuje się teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny i on zdecyduje, czy budowę wstrzymać, czy nie - tłumaczył.
  Historia z masztem rozpoczęła się w 1998 roku, kiedy mieszkańcy dowiedzieli się o ewentualnej jego lokalizacji w centrum Bydlina. W 2000 roku zmieniono lokalizację na obrzeże wsi. Pięć lat później Centertel znalazł kolejne miejsce na granicy Bydlina i Machowina.

  Na wniosek 116 protestujących mieszkańców wójt gminy Ustka trzy razy odmawiał wydania decyzji o warunkach środowiskowych. W 2006 roku - po protestach mieszkańców obu miejscowości i stanowczej postawie ówczesnych urzędników - nie wydano zgody na budowę masztu. Tymczasem w ub.r. zmienione zostało prawo i inwestor mógł już postawić maszt bez pytania o zgodę ludzi. Pod protestem, który trafił do wojewody pomorskiego, podpisało się ponad 100 osób. Decyzji jednak nie zmieniono.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo