Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Mieszkańcy przeciwni farmom wiatrowym na Pogórzu

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Mieszkańcy z zaciekawieniem przyglądali się wczoraj koncepcji dla farm wiatrowych
Mieszkańcy z zaciekawieniem przyglądali się wczoraj koncepcji dla farm wiatrowych Tomasz Bołt
Samorządowcy przedstawili projekt planu zagospodarowania przestrzennego zakładający możliwość usytuowania farm wiatrowych na gdyńskim Pogórzu. Mieszkańcy obawiają się jednak, że na skutek tych inwestycji zwiększy się hałas i odbije się to negatywnie na ich zdrowiu.

- Jak blisko naszych domów staną te urządzenia? - dopytywali się podczas rozmów z urzędnikami.
- W planie nie wyznaczamy takiej odległości, bowiem nie ma stosownych przepisów w tej sprawie - tłumaczyła Iwona Markešić z Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

Samorządowcy uspokajali też, że warunkiem lokalizacji farm wiatrowych przez prywatnych inwestorów będzie uzyskanie przez nich oceny oddziaływania na środowisko. Postawienie farm nie jest więc przesądzone, tym bardziej że dziś nie wiadomo, czy byłoby to opłacalne.

Czytaj także: PGE EO chce wybudować trzy farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim

Wiatraków boją się jednak nie tylko gdynianie. Koło Bystrej w gminie Pruszcz Gdański Iberdrola Renewables Polska postawiła elektrownię wiatrową już w czerwcu ubiegłego roku. Trwa przyłączanie jej do sieci.
- Obawiamy się, że po uruchomieniu farmy nasze zdrowie będzie zagrożone i nie będzie już tak spokojnie - żalą się tymczasem sąsiedzi tej inwestycji.

Farma wiatrowa koło Bystrej znajduje się na Obszarze Krajobrazu Chronionego Żuław Gdańskich, który w 2005 roku wytyczył wojewoda pomorski. Pierwsze spotkanie z mieszkańcami sąsiadujących z wiatrakami miejscowości odbyło się już w 2007 roku. Wkrótce temat na długo ucichł, ale powrócił w drugiej połowie 2010 roku. Władze gminy Pruszcz Gdański przekonywały wówczas mieszkańców, że farma pomoże spełnić zalecenia unijne dotyczące zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych do 2030 roku.

- Jeśli około 12 procent energii nie będzie w gminie pochodziło z takich źródeł, będziemy musieli płacić wysokie kary - tłumaczyli urzędnicy.

Władze Pruszcza Gdańskiego argumentowały, że inwestycja zasili budżet samorządu wpływami z podatków. Starosta powiatu gdańskiego nie wydał jednak pozwolenia na budowę. Tymczasem inwestor się odwołał i ostatecznie werdykt ten uchylił wojewoda.

W sprawie budowy farm wiatrowych protestują również mieszkańcy Kamionki (gmina Kwidzyn). Tam miałoby stanąć osiem wiatraków. Odbyło się już jedno burzliwe spotkanie w Urzędzie Gminy, na które mieszkańcy zaprosili eksperta, prof. Henryka Wojciechowskiego z Politechniki Wrocławskiej. Dowodził on, że budowa tego typu elektrowni jest nieopłacalna i szkodliwa dla zdrowia osób mieszkających w ich pobliżu. Wskazywał m.in. na infradźwięki, migotanie cienia i rzucanie lodem, generowane przez łopaty wiatraków. Ich nieekonomiczność, zdaniem profesora, ma polegać na tym, iż nie są one w stanie wyprodukować tyle energii, na ile są zaprogramowane. Wójt gminy Kwidzyn Ewa Nowogrodzka wskazała jednak, że dr Wojciechowski nie przedstawił żadnych dowodów na wpływ wiatraków na zdrowie mieszkańców. Dodała, że budowa wiatraków nie jest jeszcze przesądzona.

Kilkanaście elektrowni wiatrowych może stanąć także na terenie Cedrów Wielkich.
- Wyznaczyliśmy tereny pod nie tylko wzdłuż południowej strony drogi S7 - tłumaczy Janusz Goliński, wójt. - Potencjalni inwestorzy już składają oferty. Planowana jest też budowa zespołu elektrowni wiatrowych w rejonie Sobowidza i Gołębiewa w gminie Trąbki Wielkie. Nowa Energia Trąbki Wielkie złożyła ostateczną wersję raportu oddziaływania na środowisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki