27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Codziennik kulturalny - środa, 22 października 2008 r.

  Codziennik kulturalny - środa, 22 października 2008 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na środę? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Golden Life świętuje 20-lecie


  20.00
  Gdańsk, klub Parlament, św. Ducha 2
  Bilety: 20 zł


  Każda młoda generacja, zmienia się z czasem w klasykę, to nieuniknione. Takiej przemiany doświadcza trójmiejski zespół Golden Life, który zagra w gdańskim klubie Parlament, nie tylko świętując dwudziestolecie kariery, ale także promując nowy album, po raz pierwszy w domowych pieleszach. Golden Life był jednym z pierwszych polskich zespołów rockowych, który na własnej skórze testował za-sady wolnego rynku muzycznego i właśnie na fali przemian zdobył spory rozgłos i sukces.
  Z drugiej strony nazwa zespołu na zawsze będzie kojarzyć się z feralną datą pożaru w hali Stoczni Gdańskiej 24 listopada 1994 roku. Golden Life przetrwał tę katastrofę, później tragiczną śmierć perkusisty Maćka Próchnickiego, jak i wiele zmian personalnych i nadal imponuje energią i estradowym obyciem. W Parlamencie zagra w składzie z wokalistą Adamem Wolskim, gitarzystami Tomaszem Kamińskim i Jarosławem Turbiarzem, gitarzystą basowym Jackiem Bogdziewiczem i perkusistą Karolem Skrzyńskim.

  Filmowe 30 minut


  19.00
  Sopot, Kawiarnia Bursztynowa, molo
  Wstęp wolny


  W ramach spotkań multimedialnych Bursztynowa Fregata zaprezentowana zostanie druga część cyklu poświęconego dorobkowi młodych polskich filmowców, którzy przygotowali swoje debiuty fabularne w ramach pierwszej edycji programu "30 minut". Projekt ten jest inicjatywą Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, TVP Kultura, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dzisiejsza projekcja obejmować będzie trzy filmy - "Droga wewnętrzna" Doroty Lamparskiej, "W krainie jaskrawych zabawek" Mateusza Dymka i "Trójka do wzięcia" Bartka Konopki.

  Dzień świra


  19.00
  Gdynia, Teatr Miejski, Bema 26
  Bilety: 22 i 28 zł


  Pierwszej teatralnej realizacji scenariusza Marka Koterskiego, według którego autor zrealizował kultowy film "Dzień świra" z Markiem Kondratem w roli głównej, w lutym 2006 roku na deskach gdyńskiego Teatru Miejskiego podjął się Tomasz Man. Ta gorzka komedia to opowieść o polskiej inteligencji w średnim wieku. Widzowie śledzą na scenie jeden dzień z życia Adama Miauczyńskiego. Skrzywdzony psychicznie przez matkę bohater bezskutecznie szuka pomysłu na nadchodzący dzień. W roli człowieka, dla którego prawdziwym piekłem jest najbliższe pięć minut, zobaczymy Bogdana Smagackiego.

  Przeciąg Gitarowy


  19.00
  Słupsk, teatr Rondo, Niedzialkowskiego 5a
  Bilety: 15 i 20 zł


  W Słupsku trwa Jesienny Przeciąg Gitarowy. Dzisiaj usłyszymy znakomitych alternatywnych gitarzystów z Pomorza - Marcina Dymi-tera (ex-Ewa Braun, Mordy) z solowym projektem i zespół tczewianina Romka Puchowskiego - Von Zeit uprawiający muzykę z pogranicza rocka alternatywnego i bluesa. W kolejnych dniach festiwalu w teatrze Rondo wystąpią: Piotr Słapa i Adam Fulara (czw.), zespoły Mitch & Mitch i Biff (pt.) oraz Tomasz Gwinciński i formacja Duoturborożec (sob.). Wszystkie koncerty rozpoczynają się o g. 19.00

  DKF Marcello


  20.30
  Sopot, kino Polonia, Boh. Monte Cassino 55/57
  Bilety: 17 i 26 zł (2 i 4 projekcje).
  Dla gimnazjalistów i licealistów zniżka 50-proc.


  Po wakacyjnej przerwie Dyskusyjny Klub Filmowy Marcello powraca mocnym akcentem - przeglądem "Żuławski Fest", prezentującym dorobek najbardziej kontrowersyjnego polskiego reżysera, Andrzeja Żuławskiego. Cykl czterech filmów otworzy "Trzecia część nocy" - długometrażowy debiut reżysera, który stał się jednym z najgoręcej dyskutowanych filmów 1971 roku. Szokował oryginalną strukturą narracji, przepychem inscenizacji, odważnym łączeniem brutalnego naturalizmu z wizjonerstwem. W filmie zainspirowanym losami ojca reżysera śmierć została odarta z heroizmu, a Żuławski złożył swój film z obrazów pełnych rozedrgania, gwałtu, tańca śmierci. Życie filmowych bohaterów to okrucieństwo, płacz, brzydota, w której jedynie na ułamek sekundy objawia się piękno. Imprezie towarzyszyć będzie promocja książki "Żuławski - Przewodnik Krytyki Politycznej".

  Książka i muzyka


  19.00
  Gdynia, kawiarnia Cyganeria, 3 Maja 27
  Wstęp wolny


  Słowa i nuty spotkają się ponownie podczas trzeciej już edycji imprezy z cyklu "Polifonia - książka i muzyka". Tym razem jej bohaterami będą literat Paweł Huelle i saksofonista oraz chodząca historia polskiego jazzu - Przemek Dyakowski. Pierwszy z nich zaprezentuje najnowszy tom swoich opowiadań "Opowieści chłodnego morza" - nietypową sagę nadmorską, której bohaterowie - ludzie Północy - za wszelką cenę poszukują prawdy. Drugi - podejmie się muzycznej interpretacji tejże książki.
  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo