Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Biskupi mówią o głosowaniu

  Biskupi mówią o głosowaniu

  Barbara Szczepuła

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Podczas niedzielnej mszy św. w bazylice Mariackiej, odprawianej w intencji mieszkańców oraz prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, z okazji jubileuszu 10-lecia na urzędzie, arcybiskup Leszek Sławoj Głódź powiedział, że wybory samorządowe nie są wyborami politycznymi, lecz obywatelskimi, i dlatego kapłani mogą, a nawet powinni się w nie włączyć i wskazywać, na kogo obywatele mają oddać głos.
  Po mszy arcybiskup Głódź doprecyzował, że głosi tę opinię od 18 lat. Natomiast nie odpowiedział wprost na pytanie, czy sam będzie wskazywał kandydatów.

  Zapytaliśmy o zdanie biskupów z sąsiednich diecezji.
  Ksiądz biskup Edward Dajczak z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej nie chciał na ten temat rozmawiać.
  - Na razie nie myślimy o wyborach samorządowych. Nie odpowiem więc na to pytanie. Wydaje mi się zresztą, że pani szuka konfliktu.

  - No ale jak było przed poprzednimi wyborami w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej?
  - Nie było mnie tu wtedy (śmiech). Moim zdaniem, księża powinni głównie zachęcać ludzi do odpowiedzialności i do tego, by szli głosować, czyli do postawy obywatelskiej.

  - Do żadnych wyborów nie włączamy się z urzędu, ale oczywiście każdy ksiądz ma własne zdanie i głosuje, jak chce. Biskup nikogo księżom nie wskazuje - powiedział nam biskup Jan Styrna z diecezji elbląskiej.

  - Ale czy kapłani powinni doradzać wiernym, na kogo mają oni głosować? - dopytujemy.
  - Mogą ogłaszać, że są wybory. I tyle. Pani chce mnie w coś wrobić, to mi wygląda na jakieś podchody. Do widzenia - kończy biskup Styrna.

  Do wyborów samorządowych zostały dwa lata. Nie sądzę, by po 20 latach praktykowania demokracji obywatele musieli korzystać ze ściąg przygotowywanych im przez proboszczów czy nawet biskupa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo