28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  "Iwa" tak słabo pływa

  "Iwa" tak słabo pływa

  Piotr Niemkiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Samorządowcy najpierw pozbyli się spacerowego statku, który kursował po Zatoce Puckiej, a teraz są rozczarowani niezadowalającą frekwencją rejsów. Tymczasem spada zainteresowanie spacerowymi rejsami, a dodatkowo nad morzem pojawiło się w tym roku o 3 proc. mniej gości.
  Przypomnijmy, że Puck wcześniej, nie bez kłopotów, wydzierżawił spacerową jednostkę prywatnej firmie. "Iwa" dla miasta była sporym ciężarem, bo przyniosła spore straty. Miasto do jej utrzymania w ubiegłym sezonie musiało dopłacić aż 20 tys. zł. Dodatkowo jednostka wymagała także remontu.

  - Dla nas wakacyjne rejsy po zatoce to kluczowa sprawa - kręci głową Hanna Pruchniewska, radna, która zabiegała o to, by "Iwa" pozostała w Pucku. - Spodziewałam się lepszych wyników, a jestem rozczarowana.

  Janusz Matzken, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, pod którego pieczą niedawno znajdowała się "Iwa", przypomina, że proponował inne rozwiązanie.

  - Sprzedać ją, a w to miejsce kupić dwie mniejsze jednostki, które mogłyby częściej, taniej i szybciej kursować między naszym portem a Chałupami - punktuje szef MOKSiR. - Może warto teraz wrócić do tej koncepcji?

  Zdzisław Jaroni, wiceburmistrz Pucka, nie wyklucza takiej możliwości.
  - Rozglądamy się za taką jednostką, sprawdzamy rynek i liczymy pieniądze - mówi samorządowiec. - Bardzo pomogłaby nam dotacja z zewnątrz.

  "Iwie" w ostatnim czasie przybyła też konkurencja: kuter rybacki, który w wakacje zabierał turystów z portu rybackiego.

  - Okazuje się, że kilka złotych za trwający 40 minut rejs, to dużo - rozkłada ręce dyrektor Matzken. - Wyprawa statkiem nie była też atrakcją w oczach opiekunów grup zorganizowanych. Ci korzystali z tej możliwości, gdy wszystkie inne pomysły zawiodły.

  Puck wypadł też z programu wodnych taksówek, które współfinansował Urząd Marszałkowski. Miasto dwa lata w nim partycypowało i wtedy "Iwa" regularnie pływała na półwysep. Prywatnemu dzierżawcy nie opłacało się jednak wypływać w rejs z niewieloma pasażerami, bo było to nieopłacalne.

  Czy miastu uda się sprawić, że dzierżawca zwiększy np. częstotliwość kursów w sezonie letnim albo bardziej rozreklamuje rejsy, a tym samym i miasto? To będzie trudne - przyznają urzędnicy. - Nie możemy w takiej sytuacji liczyć na dofinansowanie od marszałka - rozkłada ręce wiceburmistrz.

  "Iwa" przeszła w prywatne ręce, a do tego doszła jej konkurencja i turystyczny niż.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo