25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Hol pod okiem prokuratury

  Hol pod okiem prokuratury

  Hubert Bierndgarski, Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej w Koszalinie przesłuchali już członków załogi holownika "Stefan", z którego zerwała się pogłębiarka "Rozgwiazda". W wyniku tego zdarzenia dwóch członków załogi zginęło, a trzech kolejnych uznano za zaginionych.
  Lina holownicza została już wysłana do specjalistów, którzy ocenią, dlaczego się zerwała. Osobne dochodzenie w tej sprawie prowadzi również Urząd Morski w Słupsku, a w najbliższym czasie okolicznościom tragedii przyjrzy się również Izba Morska w Szczecinie.

  Tragedia miała miejsce w piątek rano, w odległości 8 mil morskich (około 15 km) od brzegu - na wysokości miejscowości Gąski. Pogłębiarka "Rozgwiazda", holowana przez holownik, z niewiadomych jeszcze przyczyn zerwała się z holu.
  Jednostka, niemająca własnego napędu, stanęła bokiem do fali, a chwilę później wywróciła się i zatonęła. Na pokładzie było pięciu członków załogi. Do tej pory znaleziono dwa ciała. Poszukiwania pozostałych trzech przerwano w sobotę w godzinach popołudniowych.

  - Z relacji świadków wiemy, że pokład tonącej "Rozgwiazdy" opuściło przynajmniej czterech członków jej załogi - tłumaczy Marek Długosz, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR w Gdyni. - Biorąc pod uwagę warunki pogodowe, jakie panowały w piątek i niską temperaturę wody, musimy liczyć się z tym, że marynarze nie żyją.

  Prokuratorzy wstępnie ustalili już, że głównym powodem tragedii było właśnie zerwanie się liny holowniczej.

  - Nie wiemy jednak, dlaczego doszło do jej zerwania - przekonuje Ryszard Gąsiorowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie. - Lina została już zabezpieczona i w najbliższym czasie zajmą się nią specjaliści. To oni ocenią jej stan. Mogę tylko dodać, że przesłuchaliśmy już członków załogi holownika "Stefan". W najbliższym czasie na przesłuchanie trafią kapitanowie innych jednostek, biorących udział w akcji ratunkowej. Wystąpiliśmy również do Instytutu Meteorologii z prośbą o przekazanie informacji o warunkach pogodowych panujących w czasie wypadku na tym akwenie. Osobna ekipa przeanalizuje natomiast całą dokumentację dotyczącą pogłębiarki.

  Gąsiorowski powiedział nam również, że przesłuchani zostaną pracownicy Kapitanatu Portu w Ustce. Pojawiła się bowiem informacja o tym, że kapitan portu dwa dni wcześniej nie wpuścił holownika wraz z pogłębiarką do portu. Co ciekawe - osobne postępowanie w tej sprawie prowadzą urzędnicy z Urzędu Morskiego w Słupsku. Zapewniają nas jednak, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem i nie było żadnej odmowy wejścia do portu.

  Wiadomo również, że na wtorek zaplanowano sekcję zwłok dwóch odnalezionych marynarzy. Pierwsze pogrzeby zaplanowano na czwartek.

  Przedstawiciele Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych, do którego należała pogłębiarka, w oficjalnym komunikacie zapewnili, że rodziny członków załogi zostały objęte wszelką, niezbędną pomocą.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo