Turem płać w Chojnicach

  Turem płać w Chojnicach

  Grzegorz Janowczyk

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Na rewersie święty Jan Chrzciciel, a na awersie godło Polski i herb Chojnic. Tak będzie wyglądać tzw. moneta zastępcza, która trafi do obiegu z początkiem września w Chojnicach.
  Numizmatycy już zacierają ręce i ostrzą sobie apetyty na srebrne i złote egzemplarze turów. Nazwa monety nawiązuje do herbu Chojnic.

  - Planowaliśmy, że pierwsza chojnicka moneta zostanie wybita z naszą fontanną na rewersie, ale warszawska mennica zdecydowała, że lepiej, aby na dobry początek był to patron miasta - wyjaśnia Edward Pietrzyk, wiceburmistrz Chojnic.

  Do obiegu trafi 20 tys. monet ze stopu miedzi i niklu, każda o nominale czterech turów. Jeden tur wart będzie złotówkę. Mennica zaplanowała także wybicie pięciuset sztuk srebrnych monet.

  - Szacujemy, że srebrny pieniądz będzie kosztować przynajmniej dwieście złotych.
  Na złote tury będzie trzeba poczekać do przyszłego roku. Kolekcjonerzy będą mogli składać na nie zamówienia. Jedna złota moneta może być warta nawet dwa tysiące złotych. Szacujemy, że mennica wybije takich około setki.

  Współczesne monety zastępcze cieszą się od kilku lat ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów i osiągają bardzo wysokie ceny. Od lokalnych pieniędzy roi się na aukcjach internetowych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo