Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademicki Związek rozpoczął drugie sto lat

Adam Suska
Na miejscu można było zapoznać się z historią AZS
Na miejscu można było zapoznać się z historią AZS Przemek Świderski
Rektorzy, prezesi, działacze, trenerzy i sportowcy 200 wyższych uczelni z całego kraju świętowali w piątek na Dworze Artusa w Gdańsku jubileusz 100-lecia Akademickiego Związku Sportowego. Dostojnych jubilatów powitał prezydent miasta Paweł Adamowicz.

- Witam w historycznym mieście tolerancji i pokoju. Cieszę się przybycia tu na uroczystości wybitnych przedstawicieli sportu, który jest dla mnie synonimem wolności, przyjaźni i pokoju - stwierdził prezydent, który okolicznościowym medalem Miasta Gdańska uhonorował Janusza Rybickiego, prezesa AZS Gdańsk.

Warto podkreślić, że wszystkie trzy złote medale olimpijskie polskich sportowców w Pekinie wywalczyli reprezentanci klubów AZS. Za te osiągnięcia Zarząd Główny przyznał: kulomiotowi Tomaszowi Majewskiemu, gimnastykowi Leszkowi Blanikowi oraz wioślarzom złotej czwórki, Adamowi Kolbowiczowi, Michałowi Jelińskiemu, Markowi Kolbowiczowi i Konradowi Wasilewskiemu Złote Gryfy, czyli najwyższe odznaczenia AZS. Osobiście w piątek odebrali je tylko dwaj ostatni wioślarze. Obecny na uroczystości marszałek Pomorski Jan Kozłowski Gryfami Pomorskimi uhonorował Zarząd Główny i Środowiskowy AZS w Gdańsku.

Historię AZS w Polsce przedstawił wiceprezes tej organizacji Tomasz Szponder. Założycielami na przełomie lat 1908/1909 byli miłośnicy turystyki górskiej i narciarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. 5 grudnia 1908 roku pierwszym prezesem wybrano studenta medycyny Wacława Majewskiego.

Historia gdańskiego AZS sięga roku 1923 i wywodzi się ze środowiska Politechniki Gdańskiej. Jej dorobek przedstawił prezes Rybicki, który następnie przekazał głos profesorowi Januszowi Czerwińskiemu. Rektor honorowy Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu przedstawił osiągnięcia najsilniejszego obecnie akademickiego klubu w Polsce, który przy oliwskiej uczelni powołano w 1971 roku. Jego sportowcy zdobyli osiem medali olimpijskich.

- Warto inwestować w AZS, bo sport akademicki jest tani i moralnie czysty - zakończył rektor Czerwiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki