Codziennik kulturalny - sobota, niedziela - 18, 19...

  Codziennik kulturalny - sobota, niedziela - 18, 19 października 2008 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na weekend? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Opera "Gwałt na Lukrecji"


  Gdańsk, sob.-ndz. g. 19.00,
  Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15
  Bilety: 20-65 zł


  Kameralna opera angielskiego kompozytora i dyrygenta Benjamina Brittena, "Gwałt na Lukrecji", swoją prapremierę miała w 1946 roku w Glyndebourne. Libretto opowiada historię rozgrywającą się w V wieku p.n.e. w ogarniętym wojną Rzymie. Imperium pogrążone jest w chaosie, nie obowiązują żadne wartości moralne.
  Wszystko zmierza ku zagładzie. Ostoją moralności jest Lukrecja, żona jednego z rzymskich wodzów, jedyna kobieta w Rzymie pozostała wierna mężowi. Ponieważ sama nie chce ulec innym, zostaje zgwałcona przez żołnierza. Dzięki "Gwałtowi" Opera Bałtycka trafia do elitarnego klubu teatrów operowych, których inscenizacje pokazywane są w kanale telewizyjnym Mezzo. A międzynarodowa obsada tej inscenizacji to efekt konkursowych przesłuchań w Niemczech, Francji, Polsce, USA i na Węgrzech. Partię Lukrecji śpiewa chorwacka mezzosopranistka, Janja Vuletic. W drugiej obsadzie - Polka Alicja Węgorzewska-Wiskherd. Wystąpi też m.in. wykonująca partię chóru chińska śpiewaczka Yang Li.

  Kino w pięciu smakach


  sobota godz. 18.55, niedziela godz. 17.00
  Gdańsk, kino Żak, Grunwaldzka 195/197
  Bilety: 8-14 zł


  W piątek w kinie Żak rozpoczęła się druga edycja Festiwalu Filmów Wietnamskich "Kino w pięciu smakach", która potrwa do niedzieli włącznie. To ciekawa propozycja, bowiem filmowcy wietnamscy rzadko tworzą u siebie, ale ich filmy, bez względu na to, gdzie powstały opowiadają o gorzko-kwaśno-słono-pikantno-łagodnym kraju nad Mekongiem, jego historii i mieszkańcach. Program przeglądu:
  - sobota - "Opowieść Pao" (g. 17), "Me Thao" (g. 18.55);
  - niedziela - "Życie w strachu" (g. 17), "Sowa i wróbel" (g. 18.55).

  Tulla


  sobota, niedziela godz. 19.00
  Sopot, Scena Off de BICZ, Mamuszki 2
  Bilety: 20 i 25 zł


  To druga w tym sezonie premiera Sopockiej Sceny Off de BICZ. Monodram "Tulla" w
  wykonaniu Idy Bocian powstał w oparciu o fragmenty "Psich lat" Güntera Grassa.
  "Tulla" to opowieść o dorastaniu. Mięsiście poetycka proza Grassa stanowi pretekst do ukazania pełnego okrucieństwa i kłamstwa świata dorosłych, w który wchodzi główna bohaterka. Harda, ciekawska, wrażliwa, ale i bezwzględna Tulla wprowadza swych rówieśników i siebie w dorosłość, bez znieczulenia i bezkompromisowo. Przekracza granicę okrucieństwa jedynie z ciekawości...

  Beethoven i jesienna zaduma


  niedziela, godz. 18.00
  Gdańsk, PFB, Ołowianka 1
  Bilety: 5-35 zł


  Solistką koncertu symfonicznego "Beethoven w jesiennej zadumie" będzie pianistka Beata Bilińska. Artystka od szesnastu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Obecnie prowadzi również liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą.
  Występowała na wielu prestiżowych festiwalach i koncertowała m.in. w Austrii, Argentynie, Bułgarii, Czechach, Danii, Francji, Irlandii, Japonii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, USA i we Włoszech.
  Pianistka z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Massimiliana Caldiego wykona kompozycje Beethovena, Dionizettiego i Mozarta.

  Off Jazz Festival


  sobota, godz. 20.00
  Tczew, Centrum Kultury i Sztuki, Wyszyńskiego 10
  Bilety: 15 zł


  Dobiega końca druga edycja Off Jazz Festivalu w Tczewie. Dobra muzyka ma wierną publiczność także poza Trójmiastem, więc w sobotnim koncercie wystąpią dwa zespoły z jazzowej ekstraklasy - Pink Freud i Kwartet Grzegorza Nagórskiego. Pink Freud zagra tym razem jako trio z basistą Wojtkiem Mazolewskim, trębaczem Tomaszem Ziętkiem i perkusistą Kubą Staruszkiewiczem, natomiast w składzie kwartetu Grzegorza Nagórskiego, najlepszego polskiego puzonisty znajdą się pianista Paweł Tomaszewski, perkusista Łukasz Żyta i kontrabasista Andrzej Święs. Po koncercie odbędzie się jam session, na którym wystąpią wszyscy zaproszeni muzycy i gość specjalny, związany z Tczewem saksofonista Adam Wendt.

  Maria Awaria


  sobota, godz. 20.00
  Gdańsk, kino Żak, Grunwaldzka 195/197
  Bilety: 40 i 50 zł


  Maria Peszek w czasach, gdy dominują seryjnie produkowane gwiazdki wykreowane przez telewizję, jest kimś zupełnie wyjątkowym, bo obdarzonym indywidualnością. Wszystko zawdzięcza swojej osobowości, talentowi i artystycznej odwadze, przebojem weszła do szczupłego grona polskich artystów, na których wypada chodzić, pod warunkiem że uda się zdobyć bilety. A tych na gdański koncert zostało niewiele. Drugi w jej karierze album, "Maria Awaria" oznacza zmianę stylu tekstów na jeszcze bardziej bez-wstydny niż na debiutanckiej "Miasto Manii" i zmianie zaplecza kompozytorsko-producenckiego z klanu Waglewskich na Andrzeja Smolika.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo