Rewelacje byłego księgowego

  Rewelacje byłego księgowego

  Darek Janowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Sensacyjne zeznania złożył w czwartek jeden ze świadków w toczącym się procesie szefów kościelnego wydawnictwa Stella Maris. Tym świadkiem był Józef A., eksksięgowy w wydawnictwie archidiecezji gdańskiej.
  Podczas śledztwa wyszło na jaw, że dokumentacja finansowa Stelli składana w bankach podczas ubiegania się o kredyty opierała się głównie na fakturach dotyczących fikcyjnych usług konsultingowych.

  Jeden z obrońców oskarżonych zapytał Józefa A., czy abp Tadeusz Gocłowski [były metropolita gdański - red.] wiedział, że faktury są nieprawdziwe? - Nie mógł o tym nie wiedzieć - odparł były księgowy. Józef A. jest pierwszym świadkiem w rozpoczętym w połowie września procesie oskarżonych w aferze finansowej Stella Maris.

  Głównymi podsądnymi są: 60-letni były kapelan abp. Tadeusza Gocłowskiego i jego pełnomocnik w Stella Maris - ks. Zbigniew B. i 45-letni b. pełnomocnik wydawnictwa, syn znanego trójmiejskiego adwokata - Tomasz W. Zarzuty postawiono również współwłaścicielowi dwóch firm konsultingowych z Gdyni, 62-letniemu Januszowi B., który w latach 80. był pracownikiem PRL-owskiej cenzury.

  Są oskarżeni m.in. o przywłaszczenie mienia ponad 20 spółek handlowych na kwotę ponad 67 mln zł, pranie pieniędzy oraz uszczuplenia podatkowe w wysokości kilkunastu milionów złotych.
  Eksksięgowy zeznał w śledztwie, że abp Gocłowski wiedział o tym, co się dzieje w Stelli Maris.

  - Na spotkaniach w kurii, w których uczestniczył metropolita, mówiłem o trudnej sytuacji finansowej w wydawnictwie, że jego dodatni bilans był tylko na papierze - zdradził prokuratorowi. - Jednak nie zajmował on żadnego stanowiska.
  Z kolei na wczorajszej rozprawie powiedział, że "arcybiskup nie był wylewny w komentarzach, z reguły nic nie mówił".

  - Jak zabrał głos, to podkreślał, że jest zatroskany sytuacją w Stelli Maris. Nigdy nie nakazał żadnej kontroli w wydawnictwie. Przy mnie nie strofował księdza B. ani żadnych innych duchownych. Józef A. wspomniał o spotkaniach w kurii z przedstawicielami banków, w których Stella Maris brała kredyty, a potem ich nie spłacała.


  - Bankowcy denerwowali się, dlaczego nie są spłacane raty, a arcybiskup Gocłowski słuchał - mówił były księgowy. - Zwykle było tak, że po tych spotkaniach regulowana była część należności, ale nie wiem, z jakiego źródła. Byłem przerażony złą sytuacją finansową w wydawnictwie, której główną przyczyną było świadczenie fikcyjnych usług doradczych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stella Maris i abp. Gocłowski

  Anilah (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 16

  Od zawsze sądziłem, że abp. Gocłowski musiał wiedzieć co sie dzieje
  w Stella Maris i jeżeli tak, to ma swój udział w odpowiedzialności za
  te chrendalne nadużycia. Ciekawe jest tylko czy śledczy...rozwiń całość

  Od zawsze sądziłem, że abp. Gocłowski musiał wiedzieć co sie dzieje
  w Stella Maris i jeżeli tak, to ma swój udział w odpowiedzialności za
  te chrendalne nadużycia. Ciekawe jest tylko czy śledczy zdecydują się
  na wyjaśnienie tego udziału.
  Z tego co już wiadomo widać, że abp. nie miał żadnych zstrzeżeń co do tego z kim Stella Maris prowadzi nie czyste interesy.
  Niestety wśród hierachów kościoła są też ludzie, którym bliższe są polityka i biznes - nie zawsze czyste. Ciekawe jest też czy kiedyś
  wierni dowiedzą się ile ich kosztowały rządy abp Gocłowskiego.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo