Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Otwarcie kolejnego etapu autostrady to dopiero początek

  Otwarcie kolejnego etapu autostrady to dopiero początek

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Mamy już 90 km autostrady A1. Podróż z Gdańska do Grudziądza skróci się do jednej godziny. Cena budowy jednego kilometra autostrady wyniosła 5,6 mln euro.
  Cała inwestycja została sfinansowana przez akcjonariuszy Gdańsk Transport Company oraz dwie instytucje finansowe: Europejski i Nordycki Bank Inwestycyjny.Za trzy lata autostradą będziemy mogli dojechać do Torunia. Autostradę z Nowych Marzów do Czerniewic pod Toruniem wybuduje Gdańsk Transport Company, które po wielu miesiącach sporów z resortem infrastruktury, w czerwcu parafowało umowę koncesyjną na budowę i eksploatację tego odcinka długości 62 km. W sierpniu w Nowych Marzach wbita została pierwsza łopata.

  Obecnie trwają prace porządkowe w pasie drogi, m.in. usuwanie samosiewów.
  - W planach na ten rok mamy przygotowanie placów składowych materiałów oraz budowę dróg technologicznych i przygotowanie lokalizacji zapleczy budowy - powiedział Piotr Janiszewski, dyrektor projektu z upoważnienia Skanska-NDI, generalnego wykonawcy autostrady. - Pełną parą prace budowlane ruszą na wiosnę przyszłego roku. Wtedy na dużą skalę rozpoczną się roboty ziemne.

  Zakres inwestycji obejmuje budowę nowego pasa autostrady od węzła Nowe Marzy do węzła Lubicz (51,72 km) i przeprawę przez Wisłę w okolicach Grudziądza (most będzie najdłuższym tego typu obiektem w Polsce) oraz modernizację częściowo zrealizowanego odcinka od węzła Lubicz do Czerniewic (10,70 km) wraz z dokończeniem budowy mostów przez Drwęcę oraz Wisłę.

  Wybudowanych zostanie pięć nowych węzłów autostradowych, cztery pary miejsc obsługi podróżnych, obwód utrzymania autostrady pod Toruniem oraz sześć miejsc poboru opłat. Powstanie 47 obiektów mostowych w ciągu autostrady i ją przecinających. Cena jednego kilometra autostrady wynosi 11,7 miliona euro, zaś koszt budowy trzech dużych mostów rzecznych to 191 milionów euro.

  Co dalej? Cała autostrada do granicy z Czechami liczy 600 km. Nie wszędzie prace idą tak szybko jak na Pomorzu. Na niektórych odcinkach nie rozpoczęły się nawet przetargi na wyłonienie inwestorów.
  1 3 4 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo