Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą być tacy, jak ich patron

Agata Cymanowska
Jana Pawła II, a nie Karola Wojtyłę - takiego patrona wybrali uczni  owie Gimnazjum nr 18
Jana Pawła II, a nie Karola Wojtyłę - takiego patrona wybrali uczni owie Gimnazjum nr 18 Grzegorz Mehring
Gimnazjum nr 18 jako ostatnie z Zespołu Szkół nr 8 w Gdańsku dołączy dzisiaj do grona około 900 placówek z całej Polski, których patronem jest Jan Paweł II. 16 października mija także 18 lat, odkąd pierwszej szkole w Polsce - i prawdopodobnie na świecie - nadano imię Papieża Polaka. Była to Szkoła Podstawowa nr 5, wchodząca w skład ZSO nr 8.

W zespole szkół, w którym uczy się w sumie około 930 uczniów, wczoraj gorączkowo przygotowywano się do uroczystości. Uczennice ćwiczyły piosenki, krzątali się pracownicy.

- Mieliśmy do wyboru - albo szkoła będzie nosiła imię Karola Wojtyły, albo właśnie Jana Pawła II - wyjaśnia Maja Łągiewska, uczennica klasy III D Gimnazjum nr 18. - Wybraliśmy to drugie, tym bardziej że noszą je już i podstawówka, i liceum z naszego zespołu szkół.

Danuta Kokot, dyrektor placówki, podkreśla, że nie tylko o imię tu chodzi.
- Posiadanie takiego patrona zobowiązuje, staramy się więc reprezentować wartości, jakie przekazał nam Papież, choćby poszanowanie drugiego człowieka - wyjaśnia dyrektor Kokot.

- W naszej szkole uczą się uczniowie od zerówek po maturę. W specjalnych oddziałach integracyjnych mamy ponad 100 uczniów z orzeczeniem niepełnosprawności - niewidomych, niedosłyszących, niepełnosprawnych ruchowo. I wszyscy żyją w zgodzie. Skłamałabym, mówiąc, że w naszej szkole zupełnie nie ma przemocy, narkotyków, alkoholu, ale to naprawdę pojedyncze przypadki. Placówka otrzymała certyfikat "Szkoła bez przemocy".

Dyrektor Kokot wspomina, że gdy do uczniów dotarła informacja o śmierci Papieża Polaka, licealiści z własnej inicjatywy, aż do pogrzebu, codziennie przychodzili do szkoły ubrani w białe koszule i granatowe garnitury.
- To oni pierwsi ustawiali zapalone znicze i kwiaty wzdłuż ulic na Zaspie - mówi ze wzruszeniem.
Zespół Szkół nr 8 należy do Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II.
- Jako dyrektorzy tych placówek co jakiś czas organizujemy różnego rodzaju spotkania i zjazdy - opowiada dyrektor Kokot. - Szczególnie aktywne i zaangażowane są placówki z południa Polski.

- Rok temu byliśmy na wspólnej pielgrzymce z uczniami ze szkoły z gdańskiego Chełmu - dodaje Laura Biegańska, uczennica trzeciej klasy.
Limitów szkół, które mogłyby nosić w danym mieście imię Jana Pawła II, nie ma. - Jeśli szkoła dobrze uzasadni swój wybór, Rada Miasta może go zaakceptować - tłumaczy Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Skąd "moda" na to, by nosić imię Jana Pawła II? - Papież Jan Paweł II był człowiekiem, który wzbudzał wiele szacunku, ale i zaufania, był dla nich święty - tłumaczy prof. Irina Surina, socjolog i pedagog z Akademii Pomorskiej w Słupsku. - W grę może też wchodzić nadzieja, że nadanie imienia Jana Pawła II placówce sprawi, że będzie się w niej działo lepiej, że przyciągnie dobro.

Noszą imię Papieża w Trójmieście

Jan Paweł II jest patronem przedszkoli, szkół - od podstawówek do wyższych, a także ulic, instytucji i miejsc w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.
Nie wszyscy na przykład wiedzą, że imię Jana Pawła II nosi molo w Sopocie. W Gdańsku wymienić można most wantowy na Martwej Wiśle, dom seniora, Diecezjalny Dom Samotnej Matki, kilka szkół (większej ich liczbie w Gdańsku patronują tylko Obrońcy Poczty Polskiej), przedszkole.

Z kolei w Gdyni, poza Zespołem Szkół Katolickich, imię Jana Pawła II nosi np. aleja będąca przedłużeniem Skweru Kościuszki oraz apteka przy ul. Śląskiej. W Gdyni działa też Klub Myśli Jana Pawła II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki