25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Chcą być tacy, jak ich patron

  Chcą być tacy, jak ich patron

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gimnazjum nr 18 jako ostatnie z Zespołu Szkół nr 8 w Gdańsku dołączy dzisiaj do grona około 900 placówek z całej Polski, których patronem jest Jan Paweł II. 16 października mija także 18 lat, odkąd pierwszej szkole w Polsce - i prawdopodobnie na świecie - nadano imię Papieża Polaka. Była to Szkoła Podstawowa nr 5, wchodząca w skład ZSO nr 8.
  W zespole szkół, w którym uczy się w sumie około 930 uczniów, wczoraj gorączkowo przygotowywano się do uroczystości. Uczennice ćwiczyły piosenki, krzątali się pracownicy.

  - Mieliśmy do wyboru - albo szkoła będzie nosiła imię Karola Wojtyły, albo właśnie Jana Pawła II - wyjaśnia Maja Łągiewska, uczennica klasy III D Gimnazjum nr 18. - Wybraliśmy to drugie, tym bardziej że noszą je już i podstawówka, i liceum z naszego zespołu szkół.


  Danuta Kokot, dyrektor placówki, podkreśla, że nie tylko o imię tu chodzi.
  - Posiadanie takiego patrona zobowiązuje, staramy się więc reprezentować wartości, jakie przekazał nam Papież, choćby poszanowanie drugiego człowieka - wyjaśnia dyrektor Kokot.

  - W naszej szkole uczą się uczniowie od zerówek po maturę. W specjalnych oddziałach integracyjnych mamy ponad 100 uczniów z orzeczeniem niepełnosprawności - niewidomych, niedosłyszących, niepełnosprawnych ruchowo. I wszyscy żyją w zgodzie. Skłamałabym, mówiąc, że w naszej szkole zupełnie nie ma przemocy, narkotyków, alkoholu, ale to naprawdę pojedyncze przypadki. Placówka otrzymała certyfikat "Szkoła bez przemocy".

  Dyrektor Kokot wspomina, że gdy do uczniów dotarła informacja o śmierci Papieża Polaka, licealiści z własnej inicjatywy, aż do pogrzebu, codziennie przychodzili do szkoły ubrani w białe koszule i granatowe garnitury.
  - To oni pierwsi ustawiali zapalone znicze i kwiaty wzdłuż ulic na Zaspie - mówi ze wzruszeniem.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo