Cypel nie wojska i nie deweloperów

  Cypel nie wojska i nie deweloperów

  K.Miśdzioł, R.Kościelniak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Jest sposób na uratowanie helskiego cypla przed zabudową. Podsunęli go helanom urzędnicy z Wydziału Ochrony Środowiska Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego po tym, jak opublikowaliśmy artykuł o tym, że słynny "początek Polski" jest zagrożony.
  Przypomnijmy: Wojskowa Agencja Mieszkaniowa postanowiła sprzedać swoją działkę na cyplu. W obronie tego unikatowego w skali światowej zakątka wystąpili mieszkańcy i samorządowcy, m.in. profesor Krzysztof Skóra, twórca helskiego fokarium.

  Postanowili wspólnie walczyć, aby uratować fascynujący zakątek Polski, który przez długie dziesięciolecia był zamkniętym terenem wojskowym - zresztą dlatego uchronił się przed zgubnym wpływem cywilizacji. Bo gdyby tereny na cyplu zaczęli kupować deweloperzy, za pewien czas mielibyśmy jeszcze jedno zabetonowane miejsce na Półwyspie Helskim.

  - Po waszym artykule na ten temat z profesorem Skórą skontaktowali się urzędnicy wojewody zajmujący się ochroną środowiska - opowiada nam Jarosław Pałkowski, burmistrz Helu.
  - Podsunęli plan: utworzenie przez samorząd tzw. zespołu przyrodniczo-krajobrazowego na cyplu. Według ustawy o ochronie przyrody, taki zespół to fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego, zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe lub estetyczne.

  Ustanowienie zespołu następuje w drodze rozporządzenia wojewody lub uchwały Rady Gminy.
  - Postanowiliśmy przyjąć taką uchwałę na najbliższej październikowej sesji, ale mamy sygnały, że możemy też liczyć na wsparcie Urzędu Wojewódzkiego - zapowiada Pałkowski.

  - Kiedy zespół powstanie, nie będzie można tu np. prowadzić żadnych inwestycji polegających na zmienianiu, przekształcaniu obszaru, a nawet prowadzić prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem np. zabezpieczeń przeciwsztormowych.

  Według planu samorządowców, zespół miałby objąć cały dawny teren wojskowy na cyplu.
  Uchwała wejdzie w życie dwa tygodnie po ukazaniu się w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego. Przetarg na działkę WAM o powierzchni 2 tys. 142 m kw. ma się odbyć najwcześniej pod koniec grudnia, nie został on jeszcze ogłoszony.

  Jeśli plan helan się powiedzie, ewentualny nabywca terenu będzie mógł na nim co najwyżej zorganizować niewielkie pole namiotowe. A nie chodzi tylko o WAM, bo grunty na cyplu posiada też Agencja Mienia Wojskowego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo