25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Zatrzymali serce na 10 minut

  Zatrzymali serce na 10 minut

  Jolanta Gromadzka - Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Niezwykłą operację serca przeszedł wczoraj w Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży w gdańskim Szpitalu Wojewódzkim 3,5-letni Mateusz z Kwidzyna. Niezwykłą, bo wykonujący go zespół lekarzy po raz pierwszy w historii kardiochirurgii dziecięcej na Pomorzu wykorzystał w nim sztuczne płucoserce.
  Tym samym jedyny na Pomorzu (i w całej Polsce północnej) oddział tej specjalności zrobił milowy krok w swoim rozwoju. - Wrodzoną wadę, fachowo zwaną ubytkiem międzyprzedsionkowym, wykryto u Mateusza, gdy chłopczyk miał dwa lata, a pediatra wysłuchał szmery w jego sercu - tłumaczy dr Maciej Chojnicki, kardiolog dziecięcy. - Nie dawała ona jeszcze objawów, ale podstępnie niszczyła serce i płuca.

  Właśnie z tego powodu operacja była niezbędna. Prof. Jan Ereciński, szef Kliniki Kardiologii Dziecięcej Akademii Medycznej w Gdańsku, zastrzega, że co prawda większość tego typu wad serca u dzieci leczy się obecnie za pomocą zabiegu kardiologii interwencyjnej, czyli bez operacji, jednak w przypadku Mateusza było to niemożliwe. - Ubytek międzyprzedsionkowy był zbyt duży - wyjaśnia dr Chojnicki.

  A to oznaczało, że Mateusz wymaga operacji na otwartym sercu, z wykorzystaniem krążenia pozaustrojowego, czyli aparatu zwanego płucosercem. W to urządzenie wyposażyła ośrodek w Gdańsku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
  1 3 4 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo