18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europa od nas uczyła się "mówić"

Aleksandra Christyniuk
Stanisław Pilarek w pokoju, w którym nagrywana jest "Gazeta Mówiona"
Stanisław Pilarek w pokoju, w którym nagrywana jest "Gazeta Mówiona" APR-SAS
W Słupsku powstała pierwsza w Europie "Gazeta Mówiona", skierowana do ludzi niewidomych, wydawana najpierw na kasetach magnetofonowych, a potem na CD.

15 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski: dzień ludzi niewidomych. Słupskie koło Polskiego Związku Niewidomych ma podwójną okazję do świętowania - bo "Gazeta" obchodzi właśnie 5-lecie istnienia.

- Ten dzień jest ważny i dla osób niewidomych bądź niedowidzących, ale też dla osób zdrowych - mówi Stanisław Pilarek, prezes słupskiego koła PZN. - Pokazujemy bowiem, jak wygląda codzienne życie takich osób. Biała laska to nie tylko symbol osób z uszkodzonym wzrokiem, ale narzędzie pomocne przy samodzielnym poruszaniu się. Słupskie koło ma powody do dumy: to tu w 2003 r. po raz pierwszy w Europie zaczęto wydawać "Gazetę Mówioną", miesięcznik, w którym poruszane są problemy osób niepełnosprawnych. - Opieramy się na przedrukach z prasy, ale i na materiałach naszych autorów - mówi Teresa Ławecka, redaktor naczelna. - Piszemy o wszystkim, co jest ważne dla niepełnosprawnych, nie ograniczamy się tylko do informacji ważnych dla osób niewidomych.

Znajdują się tu przepisy prawne, praktyczne informacje, gdzie niepełnosprawni mogą znaleźć pomoc, ale też luźniejsze informacje, np. porady medyczne, kącik literacki, reportaże.

Wydawnictwo pierwszy raz ukazało się we wrześniu 2003 r., dzięki pomocy szwedzkiej gminy Vahjo, która podarowała kołu sprzęt potrzebny do stworzenia gazety. Informacje czytają profesjonalni aktorzy z Teatru Lalki Tęcza oraz Nowego Teatru. Nagrania odbywają się w ministudiu.

- Nasza gazeta ukazuje się na Pomorzu, dlatego zamieszczamy w niej informacje z całego województwa - wyjaśnia Ławecka. - Przy jej tworzeniu pracuje zespół redakcyjny, pomagają nam powiatowe koła PZN, które przesyłają wiadomości o spotkaniach, uroczystościach czy jubileuszach.

Podobne gazety działają już w całej Polsce, na Pomorzu wydaje ją tylko słupskie koło. Gazeta, ok. 300 egzemplarzy, trafia bezpłatnie do osób indywidualnych, instytucji i bibliotek.

Biała laska

Dzień Białej Laski obchodzony będzie 15 października. O godz. 11 w sali konferencyjnej starostwa w Słupsku odbędzie się spotkanie.

Słupskie koło PZN może się pochwalić nie tylko utworzeniem pierwszej w Europie "Gazety Mówionej", ale także stworzeniem Centrum Informacji dla Osób Niepełnosprawnych. Na Pomorzu działają tylko dwa takie centra - w Kartuzach przy PCPR oraz w Słupsku przy PZN. Centrum działa od 2006 r., jest czynne codziennie w godz. 8-15. Osoby niepełnosprawne znajdą tu kompleksową pomoc w wielu dziedzinach - pracownicy pomagają w uzyskaniu informacji na temat praw przysługujących niepełnosprawnym, pomagają wypisywać druki, wnioski o zasiłki, sprzęt rehabilitacyjny itp. Bezpłatnych porad udzielają: prawnik, psycholog i doradca zawodowy. CIDON: ul. Sienkiewicza 8, tel. 059 847 55 20.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki