Szekspir pomoże wyjść na prostą

  Szekspir pomoże wyjść na prostą

  Katarzyna Szcześniak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Dla niektórych jest to drugi dom, dla innych przystanek na drodze powrotu do równowagi psychicznej albo miejsce, w którym uczą się życia w społeczeństwie i znajdują przyjaciół. Środowiskowy Dom Samopomocy "Młodzieżowy Szopen" przy ul. Chopina w Gdańsku od nowego roku szkolnego ma nowego prowadzącego: Fundację Oparcia Społecznego Aleksandry "Fosa" ( wcześniej robił to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej).
  Jednak dla młodych podopiecznych wielkich zmian nie ma. - Kadra jest ta sama, zajęcia również - mówiła Alina Kaszkiel-Suska, kierownik ośrodka podczas uroczystego przekazania kluczy do ośrodka. - Teraz będzie jeszcze lepiej - dodaje.

  Dom jest placówką dzienną dla młodzieży w wieku 13-21 lat, cierpiącej na zaburzenia psychiczne, emocjonalne, mającej problemy z nauką, nieradzącej sobie z okresem dojrzewania. Miejsc jest trzydzieści, jednak pracownicy placówki dostrzegają z niepokojem, że coraz więcej młodzieży i to coraz młodszej ma problemy psychiczne.

  - Badania zarówno polskie, jak i międzynarodowe pokazują, że w zastraszającym tempie rośnie liczba samobójstw w wieku dorastania - przyznaje ze smutkiem Alina Kaszkiel-Suska. - Rodzice są wiecznie w pracy, wyścig szczurów zaczyna się już w przedszkolu. Dzieci nie wytrzymują, nie radzą sobie. Tutaj wchodzimy my. Niestety, nasza placówka jest chyba jedyna na Pomorzu.

  Niepokojące jest także to, że coraz młodsze dzieci mają zaburzenia psychiczne, problemy emocjonalne czy chorują na depresję. - To, co kiedyś zdarzało się u nastolatków, dotyka dzieci 10-12-letnie - mówi kierownik ośrodka. - To bardzo niedobrze. Co można poradzić rodzicom, którzy nie chcą dopuścić do problemów psychicznych dziecka?

  - Dziecko powinno mieć wsparcie od najmłodszych lat, nie tylko od rodziców, ale także od wychowawców w szkołach - radzi Alina Kaszkiel-Suska. - Żeby wiedziało, do kogo może się zwrócić w ciężkich chwilach, komu może ufać.

  W Środowiskowym Domu Samopomocy młodzież zwykle przebywa przez kilka miesięcy, w zależności od potrzeby. - Na początku zawsze przeprowadzamy rozmowę wstępną z całą rodziną osoby, która ma do nas trafić - opowiada Monika Zaborowska, psycholog pracujący z młodzieżą.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cuda na kiju

  Misiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  Szkoda że ten ośrodek jest przedstawiony w tak dobrym świetle , może to wprowadzić dużo osób w błąd. Uczęszczałem do tego ośrodka, prawie 3 lata. Owszem ośrodek kiedyś pomagał , jeszcze za starej...rozwiń całość

  Szkoda że ten ośrodek jest przedstawiony w tak dobrym świetle , może to wprowadzić dużo osób w błąd. Uczęszczałem do tego ośrodka, prawie 3 lata. Owszem ośrodek kiedyś pomagał , jeszcze za starej kadry. Niestety po objęciu "władzy" przez obecną panią kierownik, wszystko zaczeło sie zmieniać. Od jedzenia , zaopatrywała nas chyba ta sama kuchnia co chyba wojsko, w chłodniejszej wersji.
  Ośrodek ten powinien pomagać a nie sprawiać dodatkowe problemy w postaci sprzątania tłumacznia sie z każdego wyjścia do szkoły macieżystej itp
  Co do nowych pracowników "psyhologów" są to zakompleksione panie którym wszystko sprawia problem, i tak naprawde nie mamy żadnego wsparcia lecz dodatkowe problemy z ich strony.

  Ja zostałem wyrzucony 3 miesiące przed maturą , dziękuje za takie wsparcie.

  400 zł miesięcznie za katusze , dziękuje bardzo za pomoc.

  Pozdrawiamzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sedes

  co to zmieni? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  na chuju do raju... ośrodek był wporzo ale niekoniecznie dla ludzi mających własne zdanie, tylko dla takich którzy wchodzili totalnie w d*** "ludziom trzymajacym władze" (czyt. psychologom), tak...rozwiń całość

  na chuju do raju... ośrodek był wporzo ale niekoniecznie dla ludzi mających własne zdanie, tylko dla takich którzy wchodzili totalnie w d*** "ludziom trzymajacym władze" (czyt. psychologom), tak więc media zawsze pozytywnie za niewielką opłatą albo posmarują po kimś albo wychwalą niebiańsko... pogarda!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Artykuł

  OLA W. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Ośrodek ma za zadanie pomagać młodzieży, ale w całym ich systemie terapii jest wiele sprzeczności, niejasności i absurdów. To co wypisane jest, co ośrodek oferuje uczestnikom ... realia wyglądają...rozwiń całość

  Ośrodek ma za zadanie pomagać młodzieży, ale w całym ich systemie terapii jest wiele sprzeczności, niejasności i absurdów. To co wypisane jest, co ośrodek oferuje uczestnikom ... realia wyglądają duuuuużo inaczej.

  Opis ośrodka jest nieadekwatny do prawdy. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PS

  Hebertus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Ośrodek nie jest taki miły i wspaniały jak to przedstawili w artykule... spora większość nie powiedziała by że czują się tam dobrze... (i obiady są obrzydliwe, serio! xD)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  -_-

  Hebertus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Ehh, przedstawili nas jako bande "sympatycznych idiotów" Jestem zażenowany tym artykułem... zresztą do zjdjęcia podeszły największe oszołomy z naszego ośrodka... śmiech na sali

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo