Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyceniamy finalistów Euro 2012. Najdroższa jest Hiszpania, Polska kosztuje 96,7 mln euro

Piotr Wiśniewski
Polska reprezentacja warta jest 96,7 mln
Polska reprezentacja warta jest 96,7 mln Tomasz Bołt
Szesnaście drużyn, które zagrają podczas piłkarskich mistrzostw Europy na boiskach Polski i Ukrainy, zostało wycenionych przez specjalistów. Na podstawie ich danych opisuje to Piotr Wiśniewski.

Mówi się, że "pieniądze nie grają". Jednak biorąc pod uwagę wartość rynkową czołowych reprezentacji w Europie, chciałoby się zadać kłam tej opinii. Faworyci mistrzostw Europy mają najdroższe zespoły. W naszym zestawieniu wzięliśmy pod lupę 16 narodowych zespołów, które wystąpią na Euro 2012. Ceny za poszczególne drużyny raczej nie zaskakują. Zdecydowanym liderem w tej klasyfikacji jest Hiszpania, czyli mistrz świata i Europy. W wycenie reprezentacji posłużyliśmy się portalem transfermarkt.de.

1. HISZPANIA

Hiszpania - lider światowego rankingu jest także pionierem, jeśli chodzi o wartość kadry. Cała reprezentacja według transfermarkt.de warta jest, bagetala!, 605 milionów euro. Najwyżej, na 65 mln, wyceniono umiejętności Andresa Iniesty z FC Barcelony. Drugim najdroższym zawodnikiem jest jego klubowy kolega - Cesc Fabregas (55 mln). Najmniej potencjalny nabywca musiałby wyłożyć za Andoniego Iraolę - 9 mln euro. Rynkowa wartość mistrzów Europy i świata jest ponad 9-krotnie wyższa od najmniej wycenionej Grecji! Sam Iniesta kosztuje tylko dziewięć milionów mniej niż cała reprezentacja Hellady. Co warte podkreślenia, Iker Casillas - bramkarz Realu Madryt - wyceniony został na identyczną kwotę co Xavi. Obaj kosztują po 35 mln euro.

2. NIEMCY

Wielu w finale Euro 2012 widzi Niemców. Podopieczni Joachima Loewa grają efektywnie i efektownie. Efektowność w ich przypadku przekłada się na wycenę. Trasfermarkt podaje, że cena rynkowa wszystkich reprezentantów naszych zachodnich sąsiadów wynosi 339 milionów euro. Niemcy nie muszą się martwić o następców Klosego, Podolskiego czy Schweinsteigera. Teraz nadeszła generacja młodych wilków. Toni Kroos wart jest 23 mln, Thomas Muller 35 mln, a Sami Khedira 20 mln. Lider wśród Niemców to jednak Mario Gomez. Bramkostrzelny napastnik Bayernu Monachium kosztuje 42 mln. Wspomniany Klose "zaledwie" sześć milionów euro. Niemcy mają najdroższy zespół w grupie B, zwanej grupą śmierci. Po piętach depczą im jednak Portugalczycy...

WSZYTKO O EURO 2012

3. PORTUGALIA

Wartość kadry szacuje się na 334,5 mln. Gdyby nie nieco odstająca cenowo Dania, to grupa B byłaby najdroższa ze wszystkich czterech grup. A tak wyżej wyceniona jest grupa C - o 10,85 mln. Mówisz Portugalia - myślisz Cristiano Ronaldo. Gwiazdor Królewskich z Madrytu to najdroższy piłkarz, który zagra na Euro 2012. Potencjalny kupiec musiałby sięgnąć głęboko do kieszeni, aby skłonić działaczy Realu do sprzedaży Ronaldo. Transfermarkt grę Cristiano wycenił bowiem na 90 milionów. W tej klasyfikacji piłkarz madryckiego klubu bije na głowę wszystkich swoich kolegów. Bo jakże skromnie wyglądają 2 mln przy nazwisku Nelsona czy trzy przy Nelsonie Oliveirze. Inną wielką gwiazdą Portugalii jest Nani. Skrzydłowy Manchesteru United kosztuje 36 mln.

4. ANGLIA

Dumni gracze Albionu są tuż poza podium. Do miejsca na pudle zabrakło im 19,2 mln. Największy cenowy wkład w wartość Anglii (315,3 mln) mają: Ashley Young (25 mln), Joe Hart i Steven Gerrard (po 21 mln) oraz James Milner (20 mln). Blisko "20" są": Phil Jones, Leighton Baines, a także Micah Richards. Każdy z nich kosztuje po 18 milionów. Najniżej wyceniony został golkiper Bursasporu - Scott Carson (3,8 mln) i napastnik Fraizer Campbell (3 mln). Generalnie bardzo wysoko wyceniani są obrońcy angielskiej reprezentacji. Zespół z Wysp Brytyjskich dawno już nie miał tylu młodych zdolnych piłkarzy. Ich wartość rynkowa ciągle rośnie. Ewentualny sukces na Euro spowoduje, że wkrótce większość z nich kosztować może po kilkadziesiąt milionów.

Supernowoczesny monitoring na Euro 2012

5. FRANCJA

Piątą najdroższą reprezentację mają Francuzi. Portal Transfermarkt wycenił reprezentację Tri Colores na 309 milionów. Sugerując się cenami za poszczególnych piłkarzy, Francja powinna walczyć o pierwsze miejsce w grupie D z Anglią. Na straconej pozycji są Szwedzi (10 miejsce w wartości rynkowej) oraz Ukraińcy (14 miejsce). Nic dziwnego, że francuska kadra stoi w tym zestawieniu tak wysoko. Laurent Blanc ma przecież do dyspozycji m.in. Francka Ribery'ego, Samira Nasri'ego, Patrice'a Evrę czy Mamadou Sakho. Najdroższy jest oczywiście Ribery - 42 miliony euro. Kadra pod wodzą Laurenta Blanca bardzo się zmieniła. Szturmem do zespołu weszli m.in. błyskotliwi piłkarze PSG - Jeremy Menez oraz Kevin Gameiro. Obaj kosztują po 15 milionów euro. Inny zdolny - Yann M'Vila wart jest już 20 milionów. Najstarszy, a zarazem najtańszy zawodnik to Louis Saha. Piłkarz liczący sobie 33 wiosny kosztuje 2 mln euro.

6. WŁOCHY

Reprezentacja Italii warta jest okrągłe 300 milionów euro. Co prawda w tej drużynie próżno szukać gwiazd pokroju Roberto Baggio, Alessandro Del Piero czy Luigi Rivy, to nie brakuje piłkarzy drogich. Daniele De Rossi, filar Italii, grający na co dzień w AS Romie, wyceniony został na 32 mln. Z kolei przy nazwisku Giorgio Chielliniego widnieje kwota - 24 mln. Tylko milion mniej trzeba zapłacić za Claudio Marchisio. 20 milionów należy wyłożyć, jeśli chce się mieć w zespole Giampaolo Pazziniego. Morgan De Sanctis na przykład kosztuje tyle, ile wynosi niemal budżet Jagiellonii Białystok (15,55 mln złotych), a warszawska Legia z budżetem 44 milionów złotych mogłaby kupić... Ignazio Abate. Oczywiście taka transakcja nie jest możliwa.

Michel Platini w Alei Gwiazd Sportu

7. HOLANDIA

Sugerując się wartością rynkową, to w ćwierćfinale nie powinno zabraknąć Holendrów. Reprezentacja z Kraju Tulipanów wyceniona jest na 282,5 mln euro. Najdroższym holenderskim piłkarzem jest obecnie Robin van Persie. Gwiazda Arsenalu Londyn według Transfermarkt kosztuje 45 mln euro. Kolejne dwa miejsca zajmują: Wesley Sneijder (38 mln) i Arjen Robben (32 mln). Dalej jest już duży rozrzut, bo na przykład pozyskanie Rafaela van der Vaarta wiąże się z wydatkiem na poziomie 25 milionów, a Klaasa-Jana Huntelaara i Nigela de Jonga odpowiednio 18 i 17. Następny w zestawieniu Johnny Heitina kosztuje 10 milionów. Kolejni Holendrzy są warci poniżej tej kwoty. Najtańsi - Ola John oraz Mark van Bommel razem kosztują pięć milionów.

8. ROSJA

Wartość kadry rosyjskiej nie przekracza 160 milionów euro. Chętny na zakup Sbornej musiałby wyłożyć na stół 151,4 mln euro. To jasno obrazuje układ sił w Europie. Za zawodników z wymienionych wyżej krajów płaci się niebagatelne sumy w porównaniu ze wschodem Europy czy Skandynawią. Warto podkreślić, że Rosja jest najdroższą reprezentacją w grupie A, w której grają też Polacy. Trener Dick Advocaat ma komfort, jeśli chodzi o ogląd kadry. Niemal wszyscy piłkarze jego zespołu grają w Rosji. Z ligi rosyjskiej jest także najdroższy reprezentant kraju - Alan Dżagojew. 21-letni piłkarz CSKA Moskwa został wyceniony na 16 milionów. 14 milionów wart jest Igor Denisow, a 13 Aleksander Kierżakow. Przy innej gwieździe Sbornej - Andrieju Arszawinie widnieje kwota 11 milionów. Kto zatem najtańszy? Konstantin Żyrianow (1,2 mln).

Euro 2012: Co jest gotowe, z czym finiszują, a co się nie uda?

9. CHORWACJA

Dość niespodziewanie Chorwacja zajmuje wysokie dziewiąte miejsce w rankingu obejmującym wartość kadry narodowej. Gwoli ścisłości należy jednak przyznać, że piłkarzy o wysokich umiejętnościach tam nie brakuje. A wysokie umiejętności zawsze są w cenie. Taki Luka Modrić jest wart 39 mln. A już na przykład za Dario Srnę trzeba by zapłacić 14 milionów euro. Widać, że gra w mocnej lidze ma przełożenie na wycenę umiejętności poszczególnych zawodników. Ivan Rakitić, gracz Sevilli, według Transfermakt kosztuje 9 mln euro. Aby pozyskać 25-letniego Mario Mandzukicia, trzeba wyłożyć 10 milionów. Najmniej, na półtora miliona wyceniono umiejętności Danijela Subasicia oraz Josipa Simunicia. Z piłkarzy występujących na co dzień w lidze chorwackiej najwyżej stoją akcje Sime Vrsaljko. Młodzian mógłby odejść z klubu, gdyby ktoś wyłożył sumę 5,5 miliona euro.

10. SZWECJA

Szwedzi chyba długo nie doczekają się następcy Zlatana Ibrahimovicia. Zawodnik o nietuzinkowych walorach piłkarskich zawsze był w cenie. Obecnie, według portalu Transfermarkt, "Zlatan" jest wart 37 mln euro, czyli niemal 1/4 wartości szwedzkiej reprezentacji (123,75 mln). Cenieni w Europie są także: Kim Källström (9 mln), Sebastian Larsson, Ola Toivonen i Johan Elmander. Za każdego z nich trzeba wyłożyć sumę ośmiu milionów. John Guidetti, jeden z największych talentów szwedzkiej piłki, już teraz kosztuje 4 miliony. Gdybyśmy sugerowali się tylko i wyłącznie ceną rynkową za Szwedów, to szanse awansu mieliby z grupy A. W grupie B i C Szwecja stałaby na z góry straconej pozycji. Weteran kadry - Olof Mellberg mógłby być sprzedany z Olympiakosu za 3,25 mln euro.

Myślę, że o mojej nominacji zadecydowała równa forma

11. POLSKA

Według wartości rynkowej, reprezentacja Polski zajmuje 11 miejsce w gronie finalistów Euro 2012, czyli wyżej niż w rankingu reprezentacji europejskich. Na cenę 96,7 mln euro rzutują głównie dwa nazwiska naszych eksportowych piłkarzy. Wojciech Szczęsny z Arsenalu Londyn i Robert Lewandowski z Borussii Dortmund warci są po 12 milionów. Nie ma co ukrywać, że dobra gra na mistrzostwach może jeszcze bardziej wywindować cenę za tych dwóch zawodników. Zbierający bardzo pochlebne recenzje w Bundeslidze - Łukasz Piszczek to nasz trzeci najdroższy gracz. Filar obrony reprezentacji Polski i BVB kosztuje dziewięć milionów. Klubowy partner Piszczka i Lewandowskiego - Jakub Błaszczykowski może zostać sprzedany za 6 milionów. Ponad 4 miliony należy wyłożyć za Adriana Mierzejewskiego. Natomiast cztery miliony są warci: Eugen Polanski oraz Sławomir Peszko. Aż pięciu piłkarzy ujętych w naszym kosztorysie gra w lidze niemieckiej. Najniżej, na 600 tys., wyceniono Michała Kamińskiego.

12. IRLANDIA

Reprezentacja z Zielonej Wyspy jest tylko o 4,3 miliona tańsza od polskiej kadry narodowej. W Irlandii jednak brak wielkich gwiazd, o których pisałoby się w prasie. Na pewno Irlandczycy mogą nam zazdrościć piłkarza pokroju Lewandowskiego. Najwyżej wyceniono grę Aidena McGeady'ego - 9 milionów. Pięć milionów wpłynęłoby do klubowej kasy Stoke City, jeśli znalazłby się chętny na zakup Jonathana Waltersa. 5,5 miliona wart jest Richard Dunne z Aston Villi. Po pięć kosztują Marc Wilson oraz James McCarthy. Identyczna kwota (4,5 mln) widnieje przy nazwiskach: Shane'a Longa, Robbiego Keane'a, a także Kevina Doyle'a.

ROZMAWIAMY Z JANUSZEM KUPCEWICZEM, BYŁYM REPREZENTANTEM POLSKI

13. CZECHY

Trzynaste miejsce dla naszych grupowych rywali - Czechów. Wartość czeskiej reprezentacji została wyceniona na 85,3 mln, niżej od Polaków i Rosjan, a wyżej od Greków. Czy taki będzie rzeczywisty układ sił w grupie A? Ciężko wyrokować. Niemniej podopieczni Franciszka Smudy muszą uważać na Milana Barosa. Napastnik Galatasaray Stambuł nie należy do tanich piłkarzy. Transfermarkt wycenił go na 8 milionów euro. Ale liderem jest jednak kto inny. To Petr Cech, jeden z najlepszych golkiperów w Europie. Chętny na pozyskanie Cecha z Londynu musiałby wyłożyć aż 25 milionów euro. Cena jak za bramkarza naprawdę zawrotna. Kolejni również odpowiadają za defensywę. Michal Kadlec kosztuje 7,5 mln, a Tomas Sivok 7,8 mln. Tylko pół miliona trzeba zapłacić za Jiriego Stainera. Kilku zawodników czeskiej kadry nie przekracza nawet kwoty miliona.

14. UKRAINA

Współgospodarze mistrzostw nie są zbyt dobrze wyceniani. Powszechnie panuje opinia, że Ukraina ma lepszy zespół od Polski, ale wartość drużyny jako całości jest niższa o 10 milionów z hakiem. Sporą część wartości drużyny narodowej (84,1 mln) stanowi trio: Andrij Jarmolenko (9 mln), Artem Milewski (8 mln), a także Marko Dević (7 mln). Niezłym zastrzykiem finansowym dla Dnipra Dniepropietrowsk okazałaby się sprzedaż Eugena Konoplyanki. Budżet klubowy zasiliłaby kwota 7,5 miliona euro. Dynamo Kijów sporo zyskałoby za: Olega Gusewa (7 mln) i Oleksandra Aliewa (7,5 mln). Na wysoką cenę za Anatolija Tymoszczuka wpływa fakt, że gra w Bayernie Monachium. Czy jednak znajdzie się chętny na wyłożenie 5 milionów euro?

15. DANIA

Nie dość, że Duńczycy zagrają w grupie z samymi tuzami, to jeszcze niezbyt wysoko stoją akcje poszczególnych piłkarzy. Otóż duńskie dynamity łącznie kosztują 82,05 mln euro. Nie oznacza to jednak, że Dania ma słabych zawodników. Wręcz przeciwnie, jako zespół są mocni. Warte podkreślenia jest, że najdroższy w talii Mortena Olsena zawodnik ma 20 lat i jest wyceniany na 13 milionów euro. Mowa tu o Christianie Eriksenie. Trasnfermarkt tak samo wycenia Daniela Aggera.

Niebezpieczeństwo ze strony Danii to głównie skrzydłowi i napastnik Arsenalu Londyn - Nicklas Bendtner. Wart 7,5 miliona jest czwartym najdroższym zawodnikiem w reprezentacji. Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Simon Kjaer. Defensor AS Romy na chwilę obecną kosztuje 9 milionów.

16. GRECJA

I wreszcie doszliśmy do ostatniego miejsca. Szanse byłych mistrzów Europy nie stoją zbyt wysoko. Grecja, co oczywiste, nie zalicza się do faworytów, a wartość rynkowa reprezentacji tylko to potwierdza. Wydatek rzędu 74,1 miliona euro jest niczym wobec wartości samego Cristiano Ronaldo. Taką kwotę od zaraz może wydać niejeden szejk. Najwartościowszym piłkarzem jest defensor Schalke Gelsenkirchen - Kyriakos Papadopoulos. Pozyskać go można za dziewięć milionów euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki