Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Byłem z Nim 40 lat

Henryk Tronowicz
Kardynał Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz najpierw Karola Wojtyły, a potem Papieża Jana Pawła II, a przede wszystkim - jego przyjaciel, przez 40 lat prowadził notatnik, w którym codziennie zapisywał swoje najważniejsze wrażenia i obserwacje.

16 października, w trzydziestą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża, w Watykanie odbędzie się wielka gala z okazji premiery filmu o Janie Pawle II "Świadectwo", opartego na zapiskach kardynała Dziwisza.

Uroczystość zaszczyci swoją obecnością papież Benedykt XVI, przybędą hierarchowie Kościoła i przedstawiciele rządów z całego świata. - Byłem z Nim prawie czterdzieści lat... - tak rozpoczyna się ta filmowa opowieść o życiu Jana Pawła II.

Dzień po watykańskiej premierze "Świadectwo" trafi na ekrany polskich kin. Film będzie rozpowszechniany w 180 kopiach. Projekcja wersji kinowej trwa 90 min. Na ukończeniu jest także wersja telewizyjna "Świadectwa", złożona z trzech 50-minutowych odcinków.

Funkcję sekretarza przyszłego Papieża ks. Dziwisz objął na wiele lat przed decyzją kolegium kardynalskiego z 1978 roku. Arcybiskup Karol Wojtyła, będąc metropolitą krakowskim, funkcję tę powierzył ks. Dziwiszowi, młodemu wikaremu, w roku 1966.

Scenariusz "Świadectwa", na podstawie książki kardynała Dziwisza, napisali Gian Franco Svidercoschi, Paweł Pitera i ks. Paweł Ptasznik. Film wyreżyserował Paweł Pitera (twórca seriali "Tajemnice Watykanu" i "Na kłopoty... Bednarski"). Zdjęciami kierował Janusz Tatarkiewicz. Muzykę skomponowali Vangelis, laureat Oscara za film "Rydwany ognia", oraz Robert Janson, lider zespołu Varius Manx. Producentem jest Przemysław Häuser, współautor wcześniejszych filmów "Nie lękajcie się", " Jan Paweł II i jego przyjaciel" oraz serialu telewizyjnego "Tajemnice Watykanu".

Filmowe "Świadectwo" to ekranizacja bestsellera, książki wydanej pod tym samym tytułem w roku 2007. Książka ta jest zapisem rozmów kardynała Stanisława Dziwisza z włoskim dziennikarzem watykanistą Gian Franco Svidercoschim. Praca doczekała się tłumaczenia już na kilkanaście języków.

W Polsce osiągnęła nakład ponad miliona egzemplarzy. Svidercoschi to włoski pisarz o polskich korzeniach, autor zapisu wspomnień Papieża Jana Pawła II pod tytułem "Historia Karola Wojtyły", na podstawie których powstały scenariusze filmów "Karol. Człowiek, który został papieżem" oraz "Karol. Papież, który pozostał człowiekiem". Oba filmy, znane polskiemu widzowi, wyreżyserował Giacomo Battiato. W obu Karola Wojtyłę zagrał Piotr Adamczyk. W pierwszym z filmów wystąpili m.in. Grażyna Szapołowska i Olgierd Łukaszewicz.
Pomysł wykorzystania fragmentów wspomnień kardynała Dziwisza jako kanwy filmu pojawił się jeszcze przed wydaniem książki. Charakteryzując postać Jana Pawła II, świadek niezwykłego pontyfikatu wspomina Papieża przede wszystkim jako człowieka skoncentrowanego na modlitwie, a także na intelektualnym wysiłku człowieka, który będąc papieżem, pozostawał niezmiennie otwarty na świat i nie przestał być dociekliwym myślicielem, chłonącym najświeższe zdobycze współczesnej nauki.

W skromniejszych proporcjach nawiązuje kardynał Dziwisz do epizodów prywatnych w biografii Jana Pawła II. Sam kardynał umieszcza siebie w cieniu. Był dla Papieża osobą bliską. Był jego przyjacielem. Ale nawet komentując wydarzenia natury osobistej, nigdy nie wykracza poza rolę papieskiego sekretarza.

W trakcie rozmów z kardynałem Dziwiszem przed kamerą zarejestrowano 30 godzin materiału filmowego. Ostateczna kształt półtoragodzinnego obrazu wymagał przykrej, ale niezbędnej selekcji.

Twórcy "Świadectwa" postanowili pokazać na ekranie postać Jana Pawła Wielkiego i podjęli próbę pokazania Karola Wojtyły w perspektywie możliwie najszerszej - jako człowieka, jako księdza i biskupa, i wreszcie jako papieża - takiego, jakiego zapamiętał kardynał Stanisław Dziwisz. Film przedstawia wiele nowych faktów i ich interpretacji, m.in. z lat młodzieńczych Karola Wojtyły i z jego życia prywatnego. Jednym z najbardziej przejmujących wątków jest zamach na Papieża i chwile, które nastąpiły bezpośrednio potem, gdy ratowano życie Jana Pawła II.

Wspomnienia kardynała Dziwisza zilustrowano materiałami dokumentalnymi, wzbogacając je o wątki fabularyzowane, do których zaangażowano aktorów. Autorzy filmu dotarli do wielu nieznanych w Polsce źródeł. Korzystali z archiwów watykańskich, z dotychczas niepublikowanych materiałów zdjęciowych.

Poszczególne wątki i formy opowieści spaja w zwartą całość narrator. W jego rolę wcielił się Michael York, aktor znany z głośnych filmów, m.in. z "Kabaretu" Boba Fossa, "Jezusa z Nazaretu" Franco Zefirellego czy "Najlepszą zemstą jest sukces" Jerzego Skolimowskiego.

Filmowe "Świadectwo" powstawało głównie w Watykanie, Krakowie, Wadowicach, ale fabularyzowana inscenizacja wydarzeń wymagała realizacji zdjęć niemal w całej Europie.
Dobrze będzie nadmienić, że "Świadectwo" to film nie tylko dla katolików. To dzieło, które ma się unosić ponad granicami. Opowieść przede wszystkim o życiu Papieża Polaka, ale równocześnie przyczynek do dwudziestowiecznej historii Polski, Europy i świata. To osobista opowieść o człowieku, który nadał nowe oblicze tej ziemi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki