Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Więcej pieniędzy niż pacjentów!

  Więcej pieniędzy niż pacjentów!

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Prawie 9 milionów złotych przeznaczonych w tym roku na badania profilaktyczne na Pomorzu nadal spoczywa na koncie Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie zostanie również wykorzystanych 6 milionów złotych, które NFZ gotów jest zapłacić lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej za badania profilaktyczne chorób krążenia u 35-, 40-, 45-, 50- i 55 -latków.
  Do tej pory lekarzy odwiedziło niespełna ... 3 procent potencjalnych pacjentów.
  - Praktycznie zainteresowanie było zerowe - mówi dr Jan Tumasz z NZOZ Aksamitna w Gdańsku. - Policzyliśmy, że wśród pacjentów zapisanych do naszej przychodni, bezpłatne badanie obejmuje aż 350-360 osób. Jeśli nie przyjdą oni do lekarza do grudnia tego roku, następna taka okazja nastąpi dopiero za pięć lat. Dla niektórych może już być za późno. Postanowiliśmy więc działać.

  W ten sposób dwie gdańskie przychodnie - przy Aksamitnej i Baltimed na Oruni - pilotażowo rozpoczęły akcję pisania listów do obywateli. Dane osób, uprawnionych do darmowych badań, zostały ściągnięte z programu informatycznego NFZ.

  "Szanowna pani Monika Kowalska - tak wyglądał początek listu. - Uprzejmie informuję, że została Pani zakwalifikowana w tym roku, przez Narodowy Fundusz Zdrowia, do udziału w programie bezpłatnych kompleksowych badań czynników ryzyka chorób serca, takich jak: stężenie glukozy, poziom cholesterolu we krwi, ciśnienie tętnicze krwi, wskaźnik masy ciała (BMI). Kolejna taka możliwość nastąpi dopiero za 5 lat. Dlatego zapraszam do wzięcia udziału w badaniu, nawet jeśli niektóre z pomiarów były niedawno wykonywane(...)" .

  Listy wysyłane są sukcesywnie, po 50 tygodniowo, by nie zablokować pracy przychodni. Pierwsze efekty widać - na Aksamitną zgłosiło się już 10 procent pacjentów, do Baltimedu - 20 procent. A przecież to jeszcze nie koniec roku.

  Chociaż pracownicy przychodni piszą listy za darmo, a placówki pokrywają koszty wysyłki, to i tak na dłuższą metę akcja jest opłacalna. Po pierwsze NFZ płaci za zbadanie pacjentów po 48 zł "od głowy", więc część kosztów się zwróci. Poza tym zdrowy pacjent, albo taki, u którego odpowiednio szybko wykryje się chorobę, o wiele mniej kosztuje system opieki zdrowotnej.

  - Pomorski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia, zrzeszający prawie 200 NZOZ-ów w naszym województwie, wystąpił do przychodni z propozycją korzystania z gdańskich doświadczeń - mówi dr Jarosław Skłucki, szef PZPOZ i zarazem dyrektor przychodni w Gdyni.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo