Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Pomorski NFZ poskąpił pieniędzy hospicjum

  Pomorski NFZ poskąpił pieniędzy hospicjum

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Zamiast spokojnie świętować ćwierćwiecze istnienia, gdańskie hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza walczy o pieniądze z Narodowym Funduszem Zdrowia. To pieniądze, które już kilka miesięcy temu resort zdrowia po pracach specjalnej komisji obiecał hospicjom.
  - Jeszcze w lipcu Ministerstwo Zdrowia wydało dyspozycję podwyższenia do 210 złotych dziennie kwot przyznawanych na leczenie pacjentów hospicyjnych - mówi ks. Piotr Krakowiak, dyrektor gdańskiego Hospicjum Pallottinum, założyciel Fundacji Hospicyjnej i zarazem krajowy duszpasterz hospicjów. - Koszt pobytu chorego w hospicjum sięga 300 złotych dziennie. My w Gdańsku dostajemy od NFZ zaledwie 105 złotych. Resztę próbujemy, z coraz większym trudem, dozbierać.


  Oddziały NFZ w kraju zabrały się do renegocjacji kontraktów z mniejszym lub większym entuzjazmem. W większości województw większe pieniądze zaczęły wpływać do hospicjów już pod koniec lata. W Gdańsku dopiero rozpoczęto rozmowy. Oferta funduszu brzmiała - damy 140 złotych na chorego, czyli mniej niż połowę kosztów funkcjonowania.

  - To jest jakaś farsa! - denerwuje się ks. Krakowiak. - Dla tysiąca rodzin jesteśmy ostatnią instancją, do której można się zwrócić o pomoc. I co mam teraz powiedzieć chorym i ich bliskim? Kazać im z godnością czekać, aż uzbieramy potrzebne złotówki? Jak mam zatrzymać lekarzy i pielęgniarki, ludzi, którym nie mogę odpowiednio zapłacić za ciężką, obciążającą fizycznie i psychicznie pracę?

  Propozycja gdańskiego oddziału funduszu zbulwersowała pracowników hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza tym bardziej, że z innych regionów kraju zaczęły dochodzić wieści o wysokości nakładów na pozostałe placówki hospicyjne. Okazało się, że w Poznaniu NFZ przekazuje na pacjenta... 250 zł dziennie. Czym więc różni się ciężko chory poznaniak od równie chorego i cierpiącego gdańszczanina? - pytają.

  Mariusz Szymański, rzecznik PO NFZ w Gdańsku sugeruje, że wielkopolski oddział mógł zawyżyć wyceny, zaś gdański zaproponował ofertę na miarę swoich możliwości finansowych.

  - Chcemy dodać hospicjom 750 tysięcy na działalność stacjonarną i 350 tysięcy złotych na opiekę domową - wylicza. - To łącznie ponad milion złotych, czyli kwota, na którą możemy sobie pozwolić. Nie wykluczam jednak jej podwyższenia, na poniedziałek planowane są kolejne rozmowy z księdzem Piotrem Krakowiakiem.

  - Mam nadzieję, że pojawi się godniejsza propozycja - komentuje dyrektor hospicjum.
  Gdańskie hospicjum, choć permanentnie niedofinansowane, jest wzorem dla ponad setki innych placówek w kraju. Dziś z opieki stacjonarnej w placówce korzysta 30 chorych. Pomocą w ramach hospicjum domowego otoczonych jest 75 dorosłych i 20 dzieci. NFZ zwraca pieniądze jedynie za opiekę nad 48 chorymi dorosłymi i dziesięciorgiem nieuleczalnie chorych dzieci.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo