28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Urzędnicy z motykami

  Urzędnicy z motykami

  Piotr Niemkiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Puccy urzędnicy dobrowolnie sprzątali miejski park, znajdujący się naprzeciwko ich miejsca pracy. Na taki niecodzienny pomysł wpadł burmistrz, który zaproponował swoim współpracownikom akcję w ramach sprzątania świata.
  - Każdy dobrowolnie mógł się do nas przyłączyć - zastrzega Marek Rintz, włodarz Pucka, znany w mieście z zamiłowania do przyrody. - Nie było żadnego odgórnego nakazu. Miło było, gdy wiele osób wyraziło chęć współpracy.

  Burmistrz, zanim objął urząd, prowadził wraz z żoną jedną z tutejszych kwiaciarni. Jako miejski radny poprzednich kadencji często interpelował właśnie w sprawach kondycji miejskiej zieleni czy nieporządku.


  Aby nie przeszkadzać swoim pracownikom w codziennych obowiązkach, burmistrz pielęgnację zieleni zarządził po godzinach pracy. Stawili się niemal wszyscy. Część osób wcześniej wzięła ze sobą robocze ubrania, ale niektóre panie miały na sobie sukienki i szpilki.
  Pucczanie z uśmiechem przyglądali się biurowym pracownikom z grabiami i łopatami w rękach.
  Tymczasem skutek miał być zupełnie inny - przyznaje burmistrz.

  Włodarz chciał zachęcić tą akcją mieszkańców, by ci wzmogli swoją społeczną aktywność. I także w niedalekiej przyszłości np. chwycili za grabie, łopaty czy miotły.
  - Chcę przełamać schemat, który wciąż gdzieś pokutuje, przecież każdy z nas, równie dobrze jak służby komunalne, może dbać o ład i porządek w swoim mieście - wyjaśnia burmistrz Rintz.

  - Trudno przecież mieć pretensje o brud na ulicach czy popisane sprejami bloki, gdy samemu się nie kiwnie palcem, by to powstrzymać.
  Pucczanie do "czynu społecznego", jak się to już potocznie określa, podeszli ze sporą dawką wstrzemięźliwości. Sami urzędnicy też nie bardzo palą się do tego, by oficjalnie przedstawicielom prasy komentować miejską akcję.

  - Fajnie, że burmistrz zapytał nas o zdanie - usłyszeliśmy zdawkowe opinie w magistracie.
  Tymczasem włodarz zapowiada, że także w przyszłości będzie organizował podobne akcje. I będzie zachęcał wszystkich pucczan, bez względu na wiek i profesję, by włączyli się do pomocy.

  - Razem zrobimy więcej - przekonuje Marek Rintz, którego mieszkańcy nieraz mogli zobaczyć, gdy po zamianie burmistrzowskiego garnituru ubierał się w mniej formalny strój i sadził zieleń.
  Na razie na apele włodarza odpowiedzieli seniorzy, którzy jeszcze przed wakacjami spotkali się w nadzatokowym parku. To tu przez kilka godzin, m.in. w towarzystwie swoich wnucząt, pielili rabatki i grabili trawniki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo