Wiatraki? Tak... Ale nie u nas!

  Wiatraki? Tak... Ale nie u nas!

  Jacek Legawski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W okolicach Jabłowa inwestor chce postawić sześć wiatraków o wysokości 140 metrów i mocy 2 megawatów każdy. Rada Gminy Starogard Gd. w najbliższym czasie miała uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego obszaru, na którym miałaby stanąć energetyczna farma.
  Termin zgłaszania uwag do planu mija 10 października, ale o samych zamierzeniach wiadomo od dwóch lat. Do tej pory nie było specjalnych protestów. Rafał Piórek z Jabłowa wyjaśnia, że działo się tak, gdyż mieszkańcy nie byli odpowiednio poinformowani o planach, a teraz - jak określa - szykuje im się niezły pasztet. Gdy tylko poznali prawdę, zaprotestowali. Nawet radni nie wiedzą do końca, o czym mają decydować.

  - W studium zagospodarowania przestrzennego gminy zarezerwowano na podobne cele prawie 400 hektarów w okolicach Jabłowa - mówi Mirosław Stosik, który zaczął mobilizować mieszkańców przeciwko budowie pierwszej fermy. - Dzisiaj mówi się o budowie sześciu wiatraków, ale nikt nam nie zagwarantuje, że za pewien czas nie staną tu kolejne. A już te wiatraki będą szkodzić.

  Stosik jest zdania, że wiatraki w ogóle nie powinny w gminie Starogard Gd. stanąć. Nie tu jest ich miejsce. Rozumie potrzebę wykorzystywania źródeł odnawialnych, lecz nie w zabudowanym terenie. Te sześć wiatraków ma być tak zlokalizowanych, że do najbliższego domu będzie niewiele ponad 400 m. Ta inwestycja bezpośrednio uderzy w kilkoro mieszkańców, ale nie można mówić, że nie dotyczy wszystkich.

  Dotąd władze gminy Starogard Gd. "nie odpychały" inwestora, radni także byli "za", ale ostre i nagłe protesty mieszkańców Jabłowa i sąsiednich miejscowości, Barchnów oraz Owidza, zmuszą samorząd do ponownego rozpatrzenia wszystkich za i przeciw. Gmina zorganizowała nawet wyjazd do Gniewina, by radni i najostrzej protestujący mogli zobaczyć, jak takie farmy funkcjonują i jaki jest ich wpływ na życie ludzi.

  Wójt Stanisław Połom był niemal pewien, że ta eskapada rozwieje główne wątpliwości. Nie rozwiała. Jego zdaniem, wiatraki w Gniewinie są swoistym symbolem rozwoju gminy. Przynoszą także dochody nie do pogardzenia.
  1 3 »

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wiatraki

  lugi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 21

  wiatraki tak ale daleko od domow minimum 3 km

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jestem Za

  Rafał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 35

  Skoro Wam Wiatraki Przeszkadzają To Może Elektrownia Atomową, Na Śląsku Nikt Się Nie Pytał Czy Może Powstać Elektrociepłownia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wiatraki? Tak...Ale nie u nas

  zim111 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 28

  Cytat:
  Nie ma obojętnych mieszkańców w Jabłowie.Mamy pełne wsparcie w rozwoju naszej wsi ze strony władz i firm,biorących udział w programie :ODNOWY WSI. Angażujemy się z zadowoleniem obustronnym i...rozwiń całość

  Cytat:
  Nie ma obojętnych mieszkańców w Jabłowie.Mamy pełne wsparcie w rozwoju naszej wsi ze strony władz i firm,biorących udział w programie :ODNOWY WSI. Angażujemy się z zadowoleniem obustronnym i mamy pełne zainteresowanie,względem naszej wsi.Można zawsze liczyć na naszych sąsiadów i całe społeczeństwo wsi Jabłowo.Nawiązując do cytatu [OBOJĘTNI] NIE WOLNO !!!!!!!!!!! społeczeństwa w pełni zmobilizowanego dla tak szczytnego celu, nazywać OBOJĘTNYMI.Czym niby ci przeciw naszemu rozwojowi wsi przyczynili się dla naszego regionu?Wydaje nam się że tylko krytyką czyjeś pracy .Bardzo dobrze im to wyszło ale my poczuliśmy się jakby ktoś nam napluł w twarz.Widzimy że dla przeciwników rozwoju naszej wsi stare hasła są inspiracją ;POMOŻECIE [a z drugiej strony na pohybel]POMOŻEMY;aby zepsuć i zniszczyć co drugi stara się zbudować.Niech ci pesymiści zakaszą rękawy i pomogą nam w dalszym rozwoju ,jesteśmy wszyscy polakami a nie odrębnymi grupami społeczeństwa.Zjednoczmy się a nie walczmy chodzi przecież nam o jeden cel chodzi:dobro społeczne i dobro wsi. Wyjdzie to na pewno na naszą wspólną korzyść i pojednanie.Nawiązując do komentarza Pani SOŁTYS JABŁOWA zgadzamy się z jej wypowiedzą. Z poważaniem jak wynika z wypowiedzi artykułu ;Wiatraki? tak... Ale nie u nas; [OBOJĘTNI]
  Ps :JEŻELI CHODZI O PODPISY ZBIERANE ZA INWESTYCJAMI PLANOWANYMI ,CZYLI ZA ELEKTROWNIAMI WIATROWYMI,OBOJĘTNY CZŁOWIEK NIE JEST ZAINTERESOWANY CO SIĘ W KOLO NIEGO DZIEJE .MA TO W NOSIE.NASI PRZECIWNICY PEWNIE CHCĄ ELEKTROWNI WĘGLOWYCH LUB ATOMOWYCH. MIELIŚMY JEDNO REFERENDUM W 90 LATACH PRZECIW ŻARNOWCOWI.NIE DA SIĘ UCIEC TECHNICE WYBIERZMY LEPRZE ZŁO.NIEPRAWDĄ JEST ŻE WIĘKRZOŚĆ SPOŁECZEŃSTWA WSI JABŁOWO JEST PRZECIWNA WIATRAKOM.PRZEKONALI SIĘ O TYM PRZECIWNICY PODCZAS ZBIERANIA PODPISÓW PRZECIWKO ELEKTROWNIOM WIATROWYM. ;wiatraki?tak...ale nie u nas{OBOJĘTNI} zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wiatraki? tak ale nie u nas

  Biodrowska Grażyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 28

  Komentarz do artykułu
  ,,Wiatraki tak ale nie u nas''
  Chciałabym w kilku słowach odnieść się do...rozwiń całość

  Komentarz do artykułu
  ,,Wiatraki tak ale nie u nas''
  Chciałabym w kilku słowach odnieść się do artykułu w/w. tematu
  Jestem sołtysem wsi Jabłowo jak sama funkcja wskazuje reprezentuję mieszkańców i to właśnie w swoim,jak i ich imieniu zaniepokoiło mnie stwierdzenie ,,obojętni''. Jestem sołtysem drugi rok i nie zauważyłam obojętności mieszkańców, a wręcz przeciwnie coraz to większe zainteresowanie i zaangażowanie w rozwój wsi. Jest mi wiadomo,że popierających tę inwestycję jest spora część mieszkańców, więc krzywdzące w tym przypadku jest nazwanie ich ,,obojętni''.
  Nie ukrywam, że będę za większością decyzji co do lokalizacji elektrowni wiatrowych w obrębie naszej wsi, bo jest to mój moralny obowiązek z tytułu wykonywania tej funkcji społecznej. Na pewno i to z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że nie jestem ,,obojętna'' na decyzję, które dotyczą mojej wsi. Sama podpisałam oświadczenie inwestora, że nie wnoszę sprzeciwu co do planowanych inwestycji. Nie będę komentować tutaj mojej decyzji w sprawie ale moje sprostowanie dotyczy ,,obojętnych'' mieszkańców. Jak wiadomo wieś nasza należy do wsi, gdzie funkcjonował w latach wcześniejszych PGR ale nie znaczy to, że właśnie takie miejscowości zamieszkują ludzie ,,obojętni''. Może i na pewno istnieje sytuacja, że wykształcenie jest zróżnicowane, ale to nie znaczy żeby używać określenia ,,obojętny''. Prawie każdy mieszkaniec ma internet z którego może korzystać i zasięgać informacji o elektrowniach wiatrowych, o plusach i minusach tej inwestycji. Nie ukrywam, że ,,obojętni'' wiązali nadzieję, że inwestycja przyniesie dochody, a tym samym wpływy dodatkowych pieniędzy do Urzędu Gminy,jako ,,skarbonki'', do której sięgamy co roku, by realizować plany składane do budżetu na przyszłe lata. Każdy z mieszkańców ma swoje marzenia i chciałby je urzeczywistnić mamy duże potrzeby, wieś należy do większych sołectw liczy około 1000 mieszkańców. Nie mamy tutaj dużego rozwoju rolnictwa czy przemysłu. Drogi dojazdowe do oddalonych zabudowań czekają na realizację budowy, brak świetlicy wiejskiej, marzenie o utworzeniu we wsi OSP, marzenia rodziców o przedszkolu i dużo byłoby tu jeszcze wymieniać. Niektóre marzenia spełniają się w miarę możliwości finansowych. Czy ludzi mających takie pragnienia można nazwać ,,obojętnymi''? Najbardziej ci ,,obojętni'' angażują się w prace związane z poprawą wyglądu wsi i ,jej rozwojem. Mamy też ludzi,których można nazwać ,,nie obojętni'' ale ci może nie wszyscy są obserwatorami zachodzących zmian we wsi. Interesuje ich tylko wygląd ich posesji i może jeszcze droga dojazdowa do ich budynków mieszkalnych, pierwszy raz zaangażowanie było tak ogromne niektórych mieszkańców w losy wsi. Cieszy mnie to jako sołtysa,że może przy realizacji zadań związanych z odnową wsi będziemy mieć tak ogromną i silną pomoc oraz wsparcie.

  Komentarz Sołtys wsi Jabłowo
  Pani Grażyny Biodrowskiejzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo