Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tam, gdzie była stocznia, teraz ma stanąć kościół

Karolina Kulaszewicz
W tym miejscu, na terenach postoczniowych, ma powstać świątynia im. Jana Pawła II lub błogosławionego Jana Pawła II. Kościół, wedle zamierzeń, byłby częścią Europejskiego Centrum Solidarności.
W tym miejscu, na terenach postoczniowych, ma powstać świątynia im. Jana Pawła II lub błogosławionego Jana Pawła II. Kościół, wedle zamierzeń, byłby częścią Europejskiego Centrum Solidarności.
Świątynia pod wezwaniem Jana Pawła II ma stanąć na gdańskim Młodym Mieście, na terenach należących dawniej do Stoczni Gdańsk. Miałaby być częścią Europejskiego Centrum Solidarności, a zarazem samodzielną parafią w nowej dzielnicy Gdańska.

- Na razie jest to tylko luźny pomysł. Nie wszczęto jeszcze żadnej procedury administracyjnej, nie podjęto również wiążących decyzji - zastrzega Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta miasta Pawła Adamowicza.

Nasze informacje potwierdził również dyrektor Fundacji Centrum Solidarności Jerzy Borowczak: - Myślano o tym, by wybudować świątynię lub kaplicę, która w pewnym sensie zamykałaby całe Centrum Solidarności. Być może byłoby to miejsce o ekumenicznym wymiarze - zaznacza Jerzy Borowczak.

W Europejskim Centrum Solidarności dowiedzieliśmy się, że budowa świątyni jest planowana, co więcej, ustalono wstępnie jej nazwę.

- Propozycję wysunął prezydent Paweł Adamowicz. Kościół miałby być uwieńczeniem Europejskiego Centrum Solidarności - tłumaczy Katarzyna Kaczmarek, rzecznik ECS.

Wstępny plan zakłada, że budowla stanie na samym końcu Drogi do Wolności prowadzącej od pomnika Poległych Stoczniowców, obok budynku Europejskiego Centrum Solidarności, do nabrzeża.
- Wstępnie ustalono, że niewielka świątynia nosiłaby imię Jana Pawła II lub błogosławionego Jana Pawła II, w zależności od tego, jak potoczy się proces beatyfikacyjny polskiego papieża - wyjaśnia Katarzyna Kaczmarek.

Maciej Grzywaczewski, wiceprezes Fundacji Centrum Solidarności, przyznaje z kolei, że na jednym ze spotkań rady fundacji pomysł wybudowania świątyni był już omawiany.

- Pojawiła się idea, by powstało miejsce sakralne, kaplica lub świątynia, która byłaby odzwierciedleniem szeroko rozumianego Centrum Solidarności - zaznacza.
Wiceprezes Fundacji Centrum Solidarności podkreśla jednak, że, by pomysł mógł zostać wprowadzony w życie, musi być również zainteresowanie ze strony Kościoła.

Nie udało nam się skontaktować z ks. arcybiskupem Sławojem Leszkiem Głódziem, metropolitą gdańskim. Sprawę skomentował jednak ks. arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski, były metropolita gdański.
- Należy pamiętać, że Kościół nie buduje świątyni, które miałyby być jedynie pomnikami. Kościoły służą jako miejsce duszpasterstwa - podkreśla ks. arcybiskup Tadeusz Gocłowski. - Rzeczywiście, pojawił się pomysł wybudowania świątyni na terenie Młodego Miasta i o ile wiem, arcybiskup Głódź nie wyklucza poświęcenia tej świątyni, która z jednej strony upamiętniałaby pontyfikat Jana Pawła II, jego wysiłek i troskę o Solidarność, a jednocześnie byłaby nowym kościołem służącym przyszłym mieszkańcom kolejnej dzielnicy Gdańska, czyli Młodego Miasta.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy mogłaby rozpocząć się budowa świątyni i z jakich środków zostałaby ona sfinansowana.

- Nie wiadomo, czy kościół miałby stanąć na terenie należącym do miasta, czy do Fundacji Centrum Solidarności, czy też do Europejskiego Centrum Solidarności. Nie ma zatem na razie mowy o tym, kto miałby to przedsięwzięcie sfinansować - wyjaśnia Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska.

Europejskie Centrum Solidarności, którego częścią miałby być nowo wybudowany kościół, projektowane jest na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. Ma się tam znaleźć stała wystawa, upamiętniająca tradycje Solidarności, oraz sale edukacyjne i konferencyjne. W sąsiedztwie powstaną centra handlowe, biurowce, a także osiedle mieszkaniowe.

ECS to w zamierzeniu ponadpolityczna instytucja, pomyślana jako centrum współpracy oraz integracji, upamiętniająca wydarzenia związane z powstaniem i historią Solidarności. Organizuje między innymi debaty publiczne poświęcone historii i problemom budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Kościół na terenach Młodego Miasta to nie jedyna planowana tam budowla. Na obszarach postoczniowych powstaną między innymi trzy wysokościowce, każdy o wysokości ok. 100 m. Dwa, wedle wstępnych planów, będą miały funkcję mieszkalną, trzeci będzie natomiast biurowcem.

Obok powstanie też nowoczesne i gigantyczne Centrum Handlowe Stocznia - około 1,5 razy większe od Galerii Bałtyckiej w gdańskim Wrzeszczu. Oprócz restauracji, znajdzie się tam między innymi multipleks z salami do projekcji trójwymiarowych. Niektóre dawne budynki stoczniowe, które nie zostaną wyburzone, będą przebudowane. Powstaną w nich przede wszystkim biura.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki