Stoczniowe przepychanki

  Stoczniowe przepychanki

  Robert Kiewlicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Stosunki resortu skarbu z Komisją Europejską w sprawie polskich stoczni coraz bardziej przypominają przepychankę w piaskownicy. Wczoraj Aleksander Grad, minister skarbu, spotkał się ze stoczniowcami ze Stoczni Gdańsk. Po spotkaniu poinformował, że program przewidujący restrukturyzację jedynie Stoczni Gdańsk jest w przygotowaniu.
  ostanie wysłany do Brukseli - dopiero w przypadku negatywnej decyzji Komisji Europejskiej ws. wspólnego programu dla zakładu w Gdyni i Gdańsku. Wcześniej Komisja Europejska zapowiedziała, że nie wyda decyzji w sprawie stoczni, dopóki nie dostanie... planów restrukturyzacji Stoczni Gdańsk.

  - Usłyszeliśmy od ministra skarbu, że nie otrzymał od unijnej komisarz do spraw konkurencji żadnej oficjalnej informacji, jakoby miał przesłać do Brukseli odrębny plan dla Stoczni Gdańsk - twierdzi przewodniczący Solidarności Stoczni Gdańsk Roman Gałęzewski.

  Komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes pokazała już, że jest twardą negocjatorką.
  - Ulega tylko poważnym dyskusjom i argumentom - mówi Lidia Geringer de Oedenberg, posłanka do Parlamentu Europejskiego.

  Zachowanie Ministerstwa Skarbu nie odznacza się jednak żadną z tych cech.
  Podczas wczorajszego spotkania ministra skarbu Aleksandra Grada ze związkowcami ze Stoczni Gdańsk obie strony wyjaśniły sobie wątpliwości dotyczące planu restrukturyzacji dla stoczni w Gdyni i Gdańsku.

  - Stoczniowcy nie negują wspólnego programu. Zależy im tylko na tym, aby w gdańskiej stoczni były prowadzone poważne inwestycje - tłumaczy Maciej Wewiór, rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu. - Wysłany 12 września do Brukseli program daje taką gwarancję.

  Według tych planów, ukraiński inwestor ISD Polska proponuje połączenie zakładów w Gdańsku i Gdyni. Konsorcjum z Pomorza Mostostal Chojnice wraz z norweską stocznią Ulstein chce kupić stocznię Szczecin. Jeśli Komisja Europejska ich nie zaakceptuje, zakłady będą musiały zwrócić pomoc publiczną, którą otrzymały po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, a to może oznaczać ich bankructwo.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo