Zmierzą ubóstwo w mieście

  Zmierzą ubóstwo w mieście

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Ankieterzy zapytają wkrótce 1500 losowo wybranych gdańszczan o ich sytuację życiową. To druga edycja badań pn. "Ekskluzja", mających na celu zdiagnozowanie skali występowania wykluczenia społecznego i ubóstwa oraz ocenę zapotrzebowania na świadczenia pomocy społecznej.
  Na zlecenie MOPS, Pracownia Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego przeprowadzi ankiety wśród osób z różnych grup społecznych.

  - Gdańsk należy co prawda do miast o jednym z najwyższych poziomów życia w kraju, ale wyniki badań pozwolą nam określić procentowo skalę ubóstwa w oparciu m.in. o kryterium dochodowe czy minimum socjalne - wyjaśnia Sylwia Ressel, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Dzięki "Ekskluzji" uda się ustalić rzeczywistą sytuację gospodarstw domowych i ich członków, jak również zakres potrzebnej pomocy, by móc przeciwdziałać niepożądanym zjawiskom.

  Przewidziano także panele dyskusyjne dla mieszkańców i specjalistów, którzy zajmują się pomocą społeczną. Wyniki badań trafią też do specjalistów z instytucji pomocy społecznej i miejskich.

  - Dzięki poprzedniej edycji "Ekskluzji" udaje się na bieżąco diagnozować rzeczywistą sytuację ekonomiczną, życiową czy społeczną gdańszczan oraz podejmować efektywne działania, zmierzające do przeciwdziałania bezrobociu, uzależnieniu od alkoholu i narkotyków czy przemocy w rodzinie - podkreśla Ressel.

  Projekt, którego realizacja potrwa do końca listopada, otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie 97 tys. zł. - Nawet jeśli inne miasta przeprowadzają tego typu badania, to zwykle w oparciu o własne środki, naszego budżetu one nie obciążą - dodaje Ressel.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo