Codziennik kulturalny - wtorek, 7 października 2008 r.

  Codziennik kulturalny - wtorek, 7 października 2008 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na wtorek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Finał festiwalu Jazz Waves


  19.00
  Gdańsk, PFB, Ołowinka
  Bilety: 60-140 zł


  Ostatni wieczór pierwszej edycji trójmiejskiego festiwalu Jazz Waves odbędzie się w prestiżowej sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i będzie artystyczną konfrontacją Trójmiasta ze światem, wystąpi bowiem wybitny amerykański awangardowy klarnecista Anthony Braxton z zespołem Falling River Quartet oraz Tymon Tymański Yass Ensemble nawiązujący do tradycji miejscowej sceny yassowej z poprzedniej dekady.
  Będzie więc okazja przekonać się, w jakim miejscu swej artystycznej drogi znajdują się niegdysiejsi eksperymentatorzy. Braxton jest muzykiem, który przyczynił się do kariery klarnetu we współczesnym jazzie i jest jedną z najważniejszych postaci fali afroamerykańskiej awangardy, która wezbrała w połowie lat 60. Tymon (na zdjęciu) z kolei odmienił oblicze polskiego jazzu tworząc 20 lat temu formację Miłość, która wprowadziła do polskiej muzyki elementy rockowej awangardy i wolnej improwizacji.

  Słodki ptak młodości


  18.00
  Gdańsk, scena Malarnia, Teatralna 2
  Bilety: 20 i 30 zł


  Bohaterem spektaklu na podstawie sztuki Tennessee Williamsa jest Chance Wayne, który powraca do rodzinnego miasteczka po nieudanej próbie zrobienia kariery w Hollywood. Towarzyszy mu podstarzała gwiazda kina - Księżniczka Kosmonopolis. Chance robi wszystko, by nie widzieć, że lata nieobecności zmieniły zarówno jego, jak i mieszkańców miasteczka, rządzonego przez radykalnego prawicowego polityka - Finleya.

  Trio Lachowicza


  [i]20.00
  Sopot, klub Papryka, Grunwaldzka 11
  Bilety: 5 i 15 zł[i]

  Koncert Jacka Lachowicza jest świetną okazją dla publiczności, która poszukuje muzyki spoza utartych ścieżek. Klawiszowiec, wokalista i kompozytor jest od kilkunastu lat jedną z najważniejszych postaci polskiej alternatywy muzycznej. Przez osiem lat był związany z grupą Ścianka, z którą nagrał cztery albumy, współpracował także z zespołami Kobiety i Lenny Valentino, Andrzejem Smolikiem, Anią Dąbrowską. Jako Lachowcz wydał już dwie duże płyty - "Jacek Lachowicz" i "Za morzami". W zespole oprócz lidera znaleźli się perkusista Michał Gos, dobrze znany z awangardowych projektów, oraz gitarzysta Wojtek Bubak.

  Sportowe życie


  [i]20.30
  Sopot, kino Polonia, Boh. Monte Cassino 55/57
  Bilety: 15-30 zł (2-5 seansów)[i]

  Dyskusyjny Klub Filmowy Kurort rozpocznie dzisiaj cykl "Sportowe życie". Przegląd, który składać się będzie z pięciu obrazów kinematografii polskiej i brytyjskiej, oscylujących wokół zagadnień sportu, otworzy film "Walkower" Jerzego Skolimowskiego. Jest to tematyczna i stylistyczna kontynuacja "Rysopisu", jego pierwszego w pełni autorskiego filmu. Andrzej Leszczyc (gra go sam Skolimowski), teraz już 30-letni, wędruje po kraju, biorąc udział w amatorskich turniejach bokserskich i kolekcjonując nagrody, które następnie sprzedaje. Spotyka koleżankę, która kiedyś jako aktywistka ZMP spowodowała wyrzucenie go ze studiów. W miasteczku, gdzie powstaje kombinat, ona próbuje bronić projektu opracowanego na politechnice, on trafia na silniejszego przeciwnika i staje wobec dylematu: podjąć walkę czy oddać ją walkowerem. Reżyser przedstawia bohatera w chwili przełomowej - kończy się młodość, zaczyna wiek dojrzały, który boi się, że ugrzęźnie w świecie pozorów, ale pozycja wiecznego outsidera męczy go coraz bardziej.

  Jam session


  [i]20.00
  Gdańsk, Blue Time Jazz, Kaprów 19D
  Wstęp wolny[i]

  We wtorki w Blue Time odbywają się jam session. Gos-podarzem imprezy jest perkusista Tadeusz Leszczyński. A towarzyszą mu gitarzysta Adam Koperwas, basista Kazimierz Kaszubowski, pianista Kamil Chmielowiec oraz wokalista Kazimierz Miękina.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo