Rzecznik pomoże zdesperowanym

  Rzecznik pomoże zdesperowanym

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Trzydzieści rodzin, mieszkających na gdańskim Osiedlu Kryształowym, które od siedmiu lat walczą o swoje mieszkania, liczy na pomoc rzecznika praw obywatelskich. Po upadku dewelopera CT Budowlana hipoteki mieszkań zajęły banki i lokale mogą zostać teraz sprzedane przez syndyka na pokrycie długów dewelopera.
  - Działania syndyka i sędziego komisarza są najprawdopodobniej zgodne z prawem. Rodzi się jednak pytanie, czy prawo może naruszać zasady sprawiedliwości i współżycia społecznego - powiedział Krzysztof Szerkus, pełnomocnik terenowy rzecznika praw obywatelskich. - W stosowaniu prawa nie można zapominać o poszanowaniu tych zasad, o przyrodzonych prawach człowieka.

  Syndyk ma różne możliwości działania w ramach prawa, mógł np. wcześniej podpisać akty własności. Dzisiaj ci ludzie nie ze swojej winy znajdują się w tragicznym położeniu.

  Do tej pory jednak syndyk nie podpisał aktów notarialnych. W rezultacie mieszkańcy mogą stracić mieszkania, za które zapłacili całość cen przewidzianych w umowach. Mają nadzieję, że wstawiennictwo RPO pomoże w zawarciu z syndykiem i sądem proponowanej przez nich ugody.

  - Po uzyskaniu brakujących informacji, w tym dokumentów z sądu oraz od syndyka, będę mógł zdecydować, jakie kroki podjąć - powiedział Szerkus.

  Miesiąc temu wszystkie rodziny złożyły syndykowi kolejną, tym razem zbiorową propozycję ugody. Zdecydowały się wykupić lokale za łączną kwotę 1,5 mln zł. Do tego zrzekają się wierzytelności od dewelopera na kwotę 2,5 mln zł.

  - Spółka jest nam winna po 100 tys. zł, wpłaconych za mieszkania siedem lat temu. Zrzekamy się tych roszczeń. Razem daje to ponad 4 mln zł, co jest znaczącą częścią zadłużenia dewelopera - tłumaczy Ireneusz Ziółkowski, jeden z poszkodowanych.

  Kłopot w tym, że mieszkańcy są zaszeregowani w ostatniej kategorii wierzycieli. Wcześniej z masy upadłościowej muszą zostać zaspokojone m.in. roszczenia banków i Skarbu Państwa. Długi CT Budowlana wynoszą już ponad 20 mln zł. W pomoc poszkodowanym rodzinom zaangażował się także Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska. Wspólnie z mieszkańcami chce się udać do Poznania, gdzie podobną sprawę udało się w sądzie rozwiązać na korzyść poszkodowanych rodzin.

  - Chcemy się dowiedzieć, jakie przesłanki zadecydowały o tym, że w tamtym przypadku zawarto porozumienie i wykorzystać tę wiedzę w naszej sprawie - powiedział Ziółkowski.

  W najbliższych dniach ma dojść także do spotkania przewodniczącego Oleszka z prezesem Sądu Okręgowego w Gdańsku.

  Moje, nie moje


  W latach 1999-2002 mieszkańcy podpisali z CT Budowlana umowy zakupu mieszkań.
  Zapłacili za nie ceny przewidziane w umowach, odebrali klucze i zameldowali się. W 2002 r. CT Budowlana zaciągnęła kredyt bankowy dużej wysokości. W 2003 r. deweloper upadł, nie podpisując aktów notarialnych z 30 nabywcami mieszkań.

  Sąd powołał syndyka i sędziego komisarza. Na kolejnych rozprawach sąd odrzucał proponowane przez mieszkańców warunki zawarcia ugody. W 2007 r. powołali stowarzyszenie pokrzywdzonych przez CT Budowlana SA "Moje-nie-Moje". Obecnie mieszkańcy czekają na ugodę lub na decyzję o ogłoszeniu licytacji zajętych przez syndyka lokali.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomoc zdesperowanym

  Anilah (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Dziwna jest logika obowiązującego prawa. Zdesperowani zapłacili ceny przewidziane w umowach, odebrali klucza i zamieszkali. Prawda materialna jest więc po ich stronie mimo tego, że nie mają...rozwiń całość

  Dziwna jest logika obowiązującego prawa. Zdesperowani zapłacili ceny przewidziane w umowach, odebrali klucza i zamieszkali. Prawda materialna jest więc po ich stronie mimo tego, że nie mają formalnych wpisów hipetecznych.
  Rzecz to ważna, ale moim zdaniem, nie najważniejsza.
  Logice urąga nie równe traktowanie stron w procesie zaspakajania roszczeń.
  Dlaczego banki i skarb państwa mają priorytet? Czy dlatego, że są najsilniejszymi partnerami? To jawna niesprawiedliwość. Wszyscy poszkodowani w istocie powinni być równo traktowani,
  a nawet ci "słabsi" powinni być traktowani łagodniej.
  Czy to co się dzieje w tej sprawie ma coś wspólnego z solidarnością a dokładniej z solidarnością z dużej litery.
  Może wrszcie stanie się obiecywany przez D. Tuska cud i poprawiony zostanie stosowny kodeks.
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo