Msza Ubogiego Serca

  Msza Ubogiego Serca

  Gabriela Pewińska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W dniu śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia 2005 roku napisał: Dziękuję Bogu za błogosławieństwo, że mogłem żyć w jego czasie. Chciałbym poprzez swoją muzykę czynić świat lepszym.
  Leszek Kułakowski, to jego słowa, przystąpił do komponowania muzycznej mszy dedykowanej Papieżowi Polakowi wiosną 2004 roku. Jednak geneza powstania utworu Missa Miseri Cordis sięga roku 2000.

  - Pierwotnie planowałem komponowanie do łacińskiego tekstu, lecz podświadomie szukałem polskiego - mówi kompozytor. - W 2003 roku polski tekst mszy zaprezentował mi mój kolega, dziennikarz i publicysta - Ryszard Hetnarowicz.

  Jest to głębokie wyznanie wiary autora, tekst bardzo osobisty i poruszający, inspirowany nauką Jana Pawła II - odwołuje się do encykliki o Miłosierdziu Bożym, faktów z jego życia i cierpienia, wykorzystuje tropy polskich pieśni religijnych i modlitw kanonicznych mszy.

  Część pierwszą - Kyrie, ukończoną 2 kwietnia 2005 roku wystawiono w I rocznicę śmierci Jana Pawła II w kościele Mariackim w Słupsku, rodzinnym mieście kompozytora. We wrześniu 2007 roku dzieło zostało ukończone. Missa Miseri Cordis, na głosy solowe, chór i orkiestrę, miała premierę wiosną tego roku w Słupsku. W niedzielę utwór zostanie zaprezentowany w katedrze oliwskiej w Gdańsku, w ramach obchodów Dnia Papieskiego.

  - Moja Msza Ubogiego Serca to akt pokory, prostoty, miłości, wdzięczności - wyznaje muzyk. - Jan Paweł II potrafił rozmawiać z elitą intelektualną, a także z prostym człowiekiem, i w tym tkwiła jego ogromna siła. Był komunikatywny, porywał tłumy swoją nadprzyrodzoną osobowością. Poprzez swoje dzieło chciałbym przypominać o jego nauce, o jego ogromnej spuściźnie. Nigdy nie byłem na mszach, które celebrował podczas swoich wizyt w ojczyźnie. Po jego śmierci czułem dyskomfort, że nie zdążyłem, że byłem jedynie z boku... Komponując mszę jemu dedykowaną, chcę usprawiedliwić swoją nieobecność.

  Missa Miseri Cordis w katedrze oliwskiej - 12 października, godz. 19. Wstęp wolny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo