Czekanie na zdrowie

  Czekanie na zdrowie

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Przed laty zapisywano się w kolejkach na pralki, lodówki i meble, dziś - w kolejkach do poradni specjalistycznych. Opowieści o problemach pacjentów, chcących skorzystać z porady specjalisty, jeżą włosy na głowach.
  - Dwa miesiące czekam na wizytę u urologa - wzdycha pan Mariusz z Gdańska. - Krążę od poradni do poradni. Byłem na Zaspie, na ul. Wałowej, na Morenie. W końcu, gdy powiedziałem, że chyba szybciej umrę, niż zacznę się leczyć, wyznaczono termin na początku października.

  Inni mają mniej szczęścia. W poradniach neurochirurgicznej, leczenia bólu, chirurgii klatki piersiowej i chirurgii szczękowo-twarzowej działających przy Akademickim Centrum Klinicznym w Gdańsku już w sierpniu br. zostały przekroczone limity przyjęć określone umową z NFZ.

  - Nie oznacza to jednak, że zaprzestano przyjmowania pacjentów - wyjaśnia dr med. Zdzisław Małkowski, kierownik Działu Opieki Ambulatoryjnej w ACK. - Działalność jest kontynuowana, a ponadto poradnie chirurgii plastycznej, chirurgii urazowej i chirurgii klatki piersiowej przyjmują chorych w dniu zgłoszenia, na bieżąco. Dyrektor ACK skierował pisemny wniosek do PO NFZ o renegocjacje i zwiększenie jeszcze w 2008 roku kontraktu dla 23 poradni, w których przewidujemy wcześniejsze wykonanie w stu procentach wartości umowy.

  Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału funduszu, potwierdza - renegocjacje będą prowadzone, ale o szczegółach rozmów ze świadczeniodawcami nie może się wypowiadać. Wiadomo jedynie, że do sierpnia tego roku pomorski NFZ przeznaczył na specjalistyczne leczenie ambulatoryjne już o prawie 60 mln złotych więcej, niż w całym ubiegłym roku.

  Nie zakończono jeszcze rozliczeń tegorocznych (chociaż u niektórych specjalistów już nie można znaleźć do grudnia miejsc), a już w ostatnią środę w ACK ustawiła się stuosobowa kolejka chętnych do zapisów na rok przyszły. O ile do poradni neurochirurgicznej czy leczenia bólu można dostać się "już" w styczniu, to wizytę u endokrynologa w ACK należy zaplanować najwcześniej na połowę przyszłego roku.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo