Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czekanie na zdrowie

Dorota Abramowicz
Na wizytę u specjalisty czasem czeka się miesiącami
Na wizytę u specjalisty czasem czeka się miesiącami Archiwum
Przed laty zapisywano się w kolejkach na pralki, lodówki i meble, dziś - w kolejkach do poradni specjalistycznych. Opowieści o problemach pacjentów, chcących skorzystać z porady specjalisty, jeżą włosy na głowach.

- Dwa miesiące czekam na wizytę u urologa - wzdycha pan Mariusz z Gdańska. - Krążę od poradni do poradni. Byłem na Zaspie, na ul. Wałowej, na Morenie. W końcu, gdy powiedziałem, że chyba szybciej umrę, niż zacznę się leczyć, wyznaczono termin na początku października.

Inni mają mniej szczęścia. W poradniach neurochirurgicznej, leczenia bólu, chirurgii klatki piersiowej i chirurgii szczękowo-twarzowej działających przy Akademickim Centrum Klinicznym w Gdańsku już w sierpniu br. zostały przekroczone limity przyjęć określone umową z NFZ.

- Nie oznacza to jednak, że zaprzestano przyjmowania pacjentów - wyjaśnia dr med. Zdzisław Małkowski, kierownik Działu Opieki Ambulatoryjnej w ACK. - Działalność jest kontynuowana, a ponadto poradnie chirurgii plastycznej, chirurgii urazowej i chirurgii klatki piersiowej przyjmują chorych w dniu zgłoszenia, na bieżąco. Dyrektor ACK skierował pisemny wniosek do PO NFZ o renegocjacje i zwiększenie jeszcze w 2008 roku kontraktu dla 23 poradni, w których przewidujemy wcześniejsze wykonanie w stu procentach wartości umowy.

Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału funduszu, potwierdza - renegocjacje będą prowadzone, ale o szczegółach rozmów ze świadczeniodawcami nie może się wypowiadać. Wiadomo jedynie, że do sierpnia tego roku pomorski NFZ przeznaczył na specjalistyczne leczenie ambulatoryjne już o prawie 60 mln złotych więcej, niż w całym ubiegłym roku.

Nie zakończono jeszcze rozliczeń tegorocznych (chociaż u niektórych specjalistów już nie można znaleźć do grudnia miejsc), a już w ostatnią środę w ACK ustawiła się stuosobowa kolejka chętnych do zapisów na rok przyszły. O ile do poradni neurochirurgicznej czy leczenia bólu można dostać się "już" w styczniu, to wizytę u endokrynologa w ACK należy zaplanować najwcześniej na połowę przyszłego roku.
- Oczekujemy zwiększenia kontraktu na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne w stopniu zależnym nie tylko od potrzeb pacjentów, ale również możliwości poszczególnych poradni specjalistycznych ACK - twierdzi dr Zdzisław Małkowski. - W niektórych specjalnościach oczekiwania pacjentów znacznie przekraczają realne możliwości przyjęć w jednej placówce (nawet tak dużej jak ACK) oraz ofertę NFZ.

Te wyolbrzymione oczekiwania dotyczą właśnie endokrynologii. Poradnia endokrynologiczna przy ACK zawarła z NFZ kontrakt na 22 godziny przyjęć tygodniowo. Fundusz gotów jest zaproponować wykupienie podwójnej liczby godzin tak, aby lekarz w poradni mógł przyjmować pacjentów nawet przez osiem godzin dziennie. Prawdopodobnie jest to jednak niemożliwe - brakuje specjalistów, gotowych poświęcić tyle czasu "funduszowym" pacjentom.

- Widząc tak duże zapotrzebowanie na usługi lekarzy endokrynologów, obniżyliśmy nawet dość wysokie wymagania - tłumaczy rzecznik funduszu. - Podpisujemy m.in. kontrakty z lekarzami w trakcie specjalizacji.

Polityka ta dała pewne efekty. Są już na mapie Pomorza miejsca (np. Chojnice), gdzie można bez dłuższych oczekiwań dostać się do endokrynologa. Czy to oznacza jednak wędrówki mieszkańców Pomorza po regionie w poszukiwaniu specjalisty?

I na koniec dobra wiadomość z Gdańska - w przychodni przy ul. Żabi Kruk została otwarta nowa poradnia alergologiczna. Bezpłatna dla ubezpieczonych w NFZ, pod warunkiem posiadania skierowania od lekarza ogólnego. Czas oczekiwania na wizytę wynosi zaledwie siedem dni. Trzeba się cieszyć, bo według oficjalnych danych, w Polsce przyjmuje zaledwie 600 specjalistów alergologów.

Nie czekaj, zadzwoń i zapytaj
Nie zawsze trzeba stać w kolejce. Jeśli nie zależy nam na wizycie u profesora o znanym nazwisku, przyjmującego raz w tygodniu w poradni przyszpitalnej, możemy poszukać specjalisty w zwykłej poradni.Dla porównania - do neurologa w ośrodku zdrowia w gminie Szemud czeka się tylko tydzień, w przychodni na gdańskim Chełmie - 25 dni, ale już w poradni przy ACK cztery miesiące, zaś w poradni przy szpitalu na Zaspie - prawie pół roku.
Informacji na temat czasu oczekiwania (z adresami i telefonami włącznie) udzielają pracownicy PO NFZ pod nr tel. 058 321 86 26. Dane o kolejkach na Pomorzu weryfikowane są na bieżąco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki