Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje projekt muzeum II wojny

Dorota Abramowicz, Jarosław Zalesiński
W tym miejscu - na ulicy Wałowej - powstanie Muzeum II Wojny Światowej
W tym miejscu - na ulicy Wałowej - powstanie Muzeum II Wojny Światowej Przemek Świderski
Gotowa jest już wstępna koncepcja programu ekspozycji gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej - dowiaduje się "Polska Dziennik Bałtycki". Placówka będzie łączyć perspektywy różnych narodowych doświadczeń lat wojny.

- Uda nam się przekazać Europie i światu własną historię dopiero wtedy, gdy będziemy ją potrafili opowiadać w sposób uniwersalny - przekonuje Paweł Machcewicz, historyk, pełnomocnik premiera do spraw Muzeum II Wojny Światowej.

W najbliższy poniedziałek w Warszawie nad programem muzeum dyskutować będzie około 20 najwybitniejszych polskich specjalistów historii II wojny światowej. Zapis ich dyskusji będzie upubliczniony.

W przyszłym roku zostanie powołana Rada Programowa muzeum. Do udziału w jej pracach zostaną zaproszeni historycy z Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Niemiec, a także z Izraela. Pomysłodawcy muzeum chcą też współpracować z izraelskim muzeum Yad Vashem.
Wkład samego Gdańska w tworzenie placówki to hektar gruntów w pobliżu ul. Wałowej, nad Motławą. Dokładnie tam, gdzie dziś mieści się pętla autobusowa.

- Nie przewidujemy przekazania pieniędzy na budowę muzeum, które będzie finansowane ze środków budżetu państwa - mówi Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska. - Za to oczywiście oferujemy całą naszą wiedzę i doświadczenie, które pomoże w największej polskiej inwestycji muzealnej.

Nie rozmawiano jeszcze o infrastrukturze, czyli np. drogach dojazdowych.
O wiele więcej wiadomo na temat Muzeum Pola Bitwy na Westerplatte, które stanie się integralną częścią Muzeum II Wojny Światowej. Według wstępnych obliczeń koszt przekształcenia dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej w placówkę muzealną na miarę XXI wieku sięgnąć może 108 milionów złotych.
To o 48 milionów więcej, niż kosztowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Prace na Westerplatte mają zakończyć się w 2012 roku.
- Do 1 września 2009 r. zostaną zrekonstruowane: brama kolejowa, budynek stacji, zakończona będzie rewaloryzacja cmentarza i wartowni nr 5, a wzdłuż ścieżki, między cmentarzem a koszarami, powstanie wystawa - tłumaczył minister Sławomir Nowak, pełnomocnik premiera do spraw Muzeum Pola Bitwy na Westerplatte. - Szukamy nowatorskich form ekspresji i rozpisaliśmy już konkurs.

Twórcy muzeum zamierzają w odtworzonych obiektach umieścić pomieszczenia edukacyjne, ekspozycyjne i użytkowe. Istniejące dzisiaj budynki na Westerplatte będą stanowić zaplecze hotelowe dla szkolnych wycieczek.
- Westerplatte ma pełnić funkcje konferencyjno-szkoleniowe dla młodzieży z całej Europy, na wzór Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej - deklaruje minister Nowak.

Na początku września, gdy rozpętała się dyskusja o filmie "Tajemnice Westerplatte", równolegle zaczęto szukać kandydatów na pracowników muzeum wśród doktorantów - historyków z Uniwersytetu Gdańskiego. Nieoficjalnie wiadomo, że przyszły pracodawca chciałby widzieć młodych ludzi z pasją, ale bez skrajnych i kontrowersyjnych poglądów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki