Powstaje projekt muzeum II wojny

  Powstaje projekt muzeum II wojny

  Dorota Abramowicz, Jarosław Zalesiński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gotowa jest już wstępna koncepcja programu ekspozycji gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej - dowiaduje się "Polska Dziennik Bałtycki". Placówka będzie łączyć perspektywy różnych narodowych doświadczeń lat wojny.
  - Uda nam się przekazać Europie i światu własną historię dopiero wtedy, gdy będziemy ją potrafili opowiadać w sposób uniwersalny - przekonuje Paweł Machcewicz, historyk, pełnomocnik premiera do spraw Muzeum II Wojny Światowej.

  W najbliższy poniedziałek w Warszawie nad programem muzeum dyskutować będzie około 20 najwybitniejszych polskich specjalistów historii II wojny światowej. Zapis ich dyskusji będzie upubliczniony.


  W przyszłym roku zostanie powołana Rada Programowa muzeum. Do udziału w jej pracach zostaną zaproszeni historycy z Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Niemiec, a także z Izraela. Pomysłodawcy muzeum chcą też współpracować z izraelskim muzeum Yad Vashem.
  Wkład samego Gdańska w tworzenie placówki to hektar gruntów w pobliżu ul. Wałowej, nad Motławą. Dokładnie tam, gdzie dziś mieści się pętla autobusowa.

  - Nie przewidujemy przekazania pieniędzy na budowę muzeum, które będzie finansowane ze środków budżetu państwa - mówi Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska. - Za to oczywiście oferujemy całą naszą wiedzę i doświadczenie, które pomoże w największej polskiej inwestycji muzealnej.

  Nie rozmawiano jeszcze o infrastrukturze, czyli np. drogach dojazdowych.
  O wiele więcej wiadomo na temat Muzeum Pola Bitwy na Westerplatte, które stanie się integralną częścią Muzeum II Wojny Światowej. Według wstępnych obliczeń koszt przekształcenia dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej w placówkę muzealną na miarę XXI wieku sięgnąć może 108 milionów złotych.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo