28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Czy Unia może wesprzeć remont tczewskiego mostu na Wiśle?

  Czy Unia może wesprzeć remont tczewskiego mostu na Wiśle?

  Sebastian Dadaczyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Carsten Moll, asystent niemieckiego polityka i deputowanego Parlamentu Europejskiego Georga Jarzembowskiego gościł w Tczewie. Władze miasta i powiatu omawiały z nim możliwości uzyskania pomocy z Unii Europejskiej na ratowanie zabytkowego mostu na Wiśle.
  Okazuje się, że są na to szanse. Pieniędzy można szukać w puli przeznaczonej na ochro- nę dziedzictwa kulturowego. A przemawia za tym dobry argument. Most kilka lat temu został wpisany na międzynarodową listę zabytków UNESCO. Jest tylko jeden warunek. Unia - jak podkreślił Carsten Moll - w całości nie będzie finansować remontu. Może go jedynie wesprzeć.

  - W takiej sytuacji właściciel obiektu, władze powiatu musiałyby wyłożyć minimum 25 procent własnego wkładu - zaznaczył asystent eurodeputowanego.

  Jaka to kwota? Ok. 25 mln zł. Jedna z wersji zakłada, że remont pochłonie - bagatela - 100 mln zł. Obiekt, porównywany z wieżą Eiffla, przez lata nie był modernizowany. Teraz się sypie, a jego cztery wieżyczki są mocno zdewastowane. Władz powiatu nie stać na tak kosztowne zadanie.

  A na 25-milionowy wkład? - Gdyby złożyły się na to wszystkie samorządy, teoretycznie jesteśmy w stanie udźwignąć taki wydatek - mówi Mariusz Wiórek, radny powiatu tczewskiego. - Powtarzam - teoretycznie, bo pamiętajmy, że nasz samorząd ma jeszcze wiele innych problemów, jak np. remont wiaduktów, które również się sypią. Temat zawsze jednak warto przedyskutować.

  Dlatego też starostowie od dłu-ższego czasu zabiegają, by zabytek przejął polski rząd, ale ten, jak na razie pozostaje głuchy na ich wołania.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo