Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Sanepid sprawdził łazienki i toalety w 845 szkołach

Anna Werońska
J.Wojtowicz/Polskapresse
Stan łazienek i toalet w pomorskich szkołach jest fatalny. W co ósmej placówce uczniowie nie mają zapewnionych odpowiednich warunków do utrzymania higieny osobistej - stwierdzili inspektorzy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, którzy skontrolowali stan 845 placówek oświatowych z naszego województwa. W 37 szkołach nie było ciepłej, bieżącej wody, w 12 brakowało mydła, w 23 suszarki do rąk lub ręczników, a w trzech papieru toaletowego. Co więcej - w dwóch placówkach toalety były brudne i zaniedbane, a stan techniczny ponad dwudziestu z nich pozostawiał wiele do życzenia.

Najgorzej jest w zespołach szkół oraz w podstawówkach.
- Nieco lepiej w gimnazjach, których skontrolowaliśmy setkę, w 10 stwierdzono niewłaściwe warunki do utrzymania higieny osobistej - mówi Anna Obuchowska, zastępca pomorskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

To, że stan szkolnych toalet pozostawia wiele do życzenia, przyznają także rodzice uczniów i zaznaczają, że o ile ciepła woda nie jest już luksusem, to mydło i papierowe ręczniki - tak.
- W szkole, do której chodzi moje dziecko, woda to standard, ale w coś trzeba jeszcze wytrzeć ręce i czymś się umyć - mówi Alina Pęcka z Gdyni.

Właściwe warunki, czyli takie, w których uczniowie mają dostęp do ciepłej wody, ręczników lub suszarek, mydła i papieru toaletowego, a stan techniczny łazienek nikomu nie zagraża, inspektorzy zastali natomiast we wszystkich skontrolowanych szkołach zawodowych, specjalnych i policealnych.

Podobne kontrole pomorski sanepid przeprowadził dwa lata temu. Wówczas wynik był gorszy niż obecnie - złe warunki w toaletach stwierdzono w co szóstej szkole. Niewielka zmiana na lepsze nie jest jednak powodem do zadowolenia, bo zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej do 1 września ubiegłego roku wszystkie szkoły miały definitywnie uporać się z problemem higieny. Od jesieni ubiegłego roku zaczęło bowiem obowiązywać "Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach", zgodnie z którym "uczniom i wychowankom należy zapewnić możliwość umycia rąk i twarzy ciepłą wodą z mydłem oraz ich wysuszenia". Resort edukacji taką decyzję wydał po kontrolach 6 tys. szkół w całym kraju, które wykazały, że w co czwartej nie ma ciepłej wody. Z początku przepisy miały zostać wprowadzone we wrześniu 2010 roku, ale część samorządów, które m.in. musiały sfinansować koszty doprowadzenia nowej instalacji, poprosiła o dodatkowy czas na wykonanie zadania. Ale, jak podkreślają dyrektorzy oświatowych placówek, to właśnie brak podłączenia do sieci w wielu miejscach stanowi główny problem.

- Mamy to szczęście, że ani razu nie mieliśmy sytuacji, w której uczniowie nie mieliby dostępu do ciepłej wody - mówi Renata Jelińska, zastępca dyrektora klas 1-3 w Szkole Podstawowej nr 8 w Gdańsku Chełmie. - Nie mamy problemów, bo od samego początku jesteśmy podłączeni do wodociągowej cieci miejskiej, ale są szkoły, które takiego stałego dostępu nie mają - zaznacza.

Uczniowie sami ocenili stan toalet

Uczniowie podstawówek i gimnazjów surowo ocenili swoje szkoły. Trzy czwarte twierdzi, że w ich placówce panuje brud.

Zdecydowana większość uczniów, bo ponad 80 procent, wytyka szkołom właśnie fatalny stan toalet i wyposażenie łazienek, a w zasadzie jego brak. Jedynie 10 proc. uczniów jest odmiennego zdania, a 14 proc. nie jest w stanie tego ocenić. - To są przecież miejsca, w których higiena jest rzeczą świętą, tymczasem okazuje się, że tam, gdzie powinno być czysto i schludnie, gdzie powinniśmy dbać o własną higienę, panuje największy brud w szkolnych murach - mówi Krzysztof Koper, kierownik Działu Usług Specjalistycznych z Zakładów Usługowych "EZT", które przeprowadziły sondaż. - To kolejny alarm dla polskich placówek edukacyjnych - podkreśla. Jedenaście procent uczniów uważa, że brudne są także szkolne korytarze i sale lekcyjne.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki