Konserwator zbada rondo i pałacyk w Malborku

  Konserwator zbada rondo i pałacyk w Malborku

  Jacke Skrobisz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Pomorski wojewódzki konserwator zabytków przyjrzy się z uwagą rondu i okolicznym terenom przy ul. Żeromskiego i 17 Marca w Malborku. Zbada, czy inwestycja na skrzyżowaniu, w wyniku której powstała uliczna wysepka, nie naruszyła przepisów o ochronie zabytków.
  Uwagę na problem zwrócił nam jeden z mieszkańców Malborka. Chciał się dowiedzieć, czy konserwator wydał zgodę na przeprowadzenie prac budowlanych w miejscu wpisanym do rejestru zabytków. Pod nadzorem tego wojewódzkiego urzędnika jest bowiem zarówno układ urbanistyczny wraz z zespołem budowlanym w rejonie ulic Żeromskiego, Kasprowicza, 17 Marca i Derdowskiego, jak i pałacyk, w którym obecnie swoją siedzibę ma jeden z banków.


  Niedawno zakończona inwestycja bez cienia wątpliwości zmieniła charakter urbanistyczny, bo zamiast normalnego skrzyżowania na przecięciu ul. 17 Marca i Żeromskiego obecnie znajduje się rondo. Dodatkowo ogrodzenie zabytkowego pałacyku zostało częściowo rozebrane.

  W pierwszej kolejności poprosiliśmy o komentarz rzecznika wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Nie wydano żadnego pozwolenia na przeprowadzenie prac budowlanych - usłyszeliśmy od Marcina Tymińskiego.

  Sprawa okazuje się jednak bardziej skomplikowana.
  - Przebudowa skrzyżowania była zawarta w planie miejscowym, który był konsultowany z konserwatorem zabytków - twierdzi Dariusz Lemka, architekt miasta.

  Dokumentacja ronda - wykonana przez firmę, która zbudowała w pobliżu duży sklep - była zrobiona na wypisie z tego planu miejscowego. W takim przypadku oddzielna zgoda konserwatora zabytków nie jest już potrzebna. Ponadto wydane zostało pozwolenie na budowę przez Wydział Architektury i Budownictwa starostwa w Malborku, a to znaczy, że wszelkie niezbędne pozwolenia wykonawca musiał otrzymać. Problem w tym, że choć plan miejscowy przewidywał modernizację węzłów drogowych, wprost nie było w nim mowy o rondzie, bo szczegółowy wygląd skrzyżowania był zawarty dopiero w projekcie technicznym.

  - Przyjrzymy się tej inwestycji, także pod kątem rozebranego ogrodzenia przy zabytkowym budynku - zapowiada Marcin Tymiński.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Al Capone

  Cameron (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A ten Lemka to nie jest w ZK ??? dziwne...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo